یاد فرشچیان در قلب همدانی‌ها زنده است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 1 اسفند 1398 - شماره 3699
 
امروز : جمعه ، 2 اسفند 1398

Today : Fri, February 21, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


نتایج لحظه به لحظه آمار صندوق های رای در کانال تلگرامی همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  93369 تاریخ انتشار:  1398-02-22 - 08:37 تعداد بازدید:  628
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

8سال گذشت اما
یاد فرشچیان در قلب همدانی‌ها زنده است

نویسنده : مریم مقدم

گزارش

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت همدان خبر داد:
نصب تندیس مرحوم حاج محمدعلی فرشچیان در مرکز آموزش درمانی فرشچیان سینا
 مدیرعامل مجمع خیرین سلامت همدان از نصب تندیس مرحوم حاج محمدعلی فرشچیان در مرکز آموزش درمانی فرشچیان سینا در آینده ای نزدیک خبر داد.
روز گذشته با سالروز در گذشت خیر مرحوم حاج محمد‌علی فرشچیان مصادف بود که منشا خدمات ارزنده‌ای در همدان بوده است و به منظور تجلیل از وی در یک حرکت نمادین عکس این خیر بزرگوار در محل تعین شده در سالن کنفرانس مرکز روانپزشکی محمد‌علی فرشچیان نصب شد.
محمد‌صادق صبا در حاشیه این مراسم، هشتمین سالگرد خیر نیکوکار عرصه سلامت رادمردی که دلش دریا بود مرحوم حاج‌محمد علی فرشچیان را از جانب مردم همدان به خانواده نیک‌اندیش وی تسلیت گفت.
بهروز رحیمی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با تشکر از محمدصادق صبا و همکاران وی در مجمع خیرین سلامت برای اشاعه کار خیر در استان  ابراز امیدواری کرد که بیش از پیش برای فرهنگ‌سازی در حوزه خیرین سلامت تلاش شود.
وی با تشکر از حصاری نماینده خانوده فرشچیان خاطر‌نشان کرد که وضعیت فعلی مرکز روانپزشکی محمدعلی فرشچیان با شرایط قدیم این محل قابل مقایسه نیست و امید است کمی و کاستی‌های موجود نیز رفع شود.
وی قدرشناسی مسئولان و مردم همدان از خیرین سلامت را ارزشمند خواند و با اشاره به خاطراتی از روز افتتاحیه مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا با حضور این خیر بزرگوار حاج محمدعلی فرشچیان یادآور شد که مرحوم فرشچیان علاوه بر اینکه  لذت دنیایی را با انجام کارهای خیر درک کرد با باقیات و صالحات بسیار در حوزه آموزش و پرورش و درمان بیماران از لذت اخروی نیز بهره‌مند است.

 


 نمی دانم از کجا و چگونه آغاز کنم، برای کسی که بهترین واژه ها در وصف خوبی های ماندگارش نمی گنجد. برای کسی که بزرگ مرد خیر ایران است و آنقدر ردپایش در جای جای این سرزمین مانا است که گویی اهل هیچ کجا و همه جای این سرزمین است .
نام و نشان او را میتوان از هرمزگان تا همدان جستجو کرد ، مردی که با نگاه و دستان پر خیر و برکتش به دنیای بی جان نیازمندان می بخشد و ساختن و آباد کردن حرفه اوست. می سازد تا کودکان همزیستی را بیاموزند و با هم متحد شوند می سازد تا نفس هیچ بیماری سرد نشود تا بهترین لحظه های زندگی با خیر و برکت مال در هر زندگی رقم خورد .چه چیزی می توانم بنویسم برای کسی که تنها آرزویش سلامت بیماران و دارایی فقرا و لبخند کودکان است
برای کسی که جای سرمایه گذاری های شخصی برای خود و خانواده اش برای آنها خوشنامی و برای خود هزاران ثواب خریداری کرده است . نمیتوانم درباره عظمت اندیشه اش جمله ای بنویسم ، فقط می دانم که اگر او نبود شایدسلامت هزار بیمار و استعدادهای هزاران دانش آموز سرگردان خارج از بیمارستان ها و مدارس می ماند و هزاران پنجره امید بسته می شد.
  رونمایی از یاد بزرگان
رونمایی از تندیس ؛ پرتره چهره ، نامگذاری یک خیابان و جای داد نام خیرین در ردیف انسانهای صاحب نام هیچ کدام نخواهد توانست جایگاه انسانهای فرهیخته ای که با شنیدن نام آنها لبخند بر لب نقش میبندد را میان مردم نمایان کند .
محمدعلي فرشچيان برادر بزرگ نابغه هنر مينياتور ايران بود كه گرچه زادگاهش اصفهان بود اما ردپای مهربانی و سخاوتش کران تا بیکران را پس از عروج وی در برگرفته است .
پس از شهریور 1394 که تندیس مرحوم محمدعلی فرشچیان در همدان رونمایی شد اردیبهشت 97 نیز با انتخاب فرزندان مرحوم فرشچیان به عنوان شهروندان برگزیده همدان تلاش شد تا نام وی در اذهان جامعه محلی بیش از پیش زنده شود
حالا اردیبهشت سال 1398 در مرکز آموزش درمانی فرشچیان سینای همدان از تصویر این بزرگ مرد ایرانی به بهانه از راه رسیدن هشتمین سالگرد درگذشت وی رونمایی شد . مردی که برخلاف همدانی نبودنش اما در قلب تک تک همدانی ها جای دارد ، چه بسیار مردانی که اهل همدان بودند و می توانستند به جای فرشچیان خیر و برکت مالشان را نصیب مردمان این شهر کنند اما حتی نام و نشانی از آنها در این دیار نیست .
  رد پای مردی که اهل ایران است
حالا فرشچیان برای همدانی ها و در پایتخت تاریخ و تمدن چنان نامش به نیکی شهره است که هر همشهری در برابر جایگاه متمایز وی سر تعظیم فرود می آورد
به این دلیل که فرشچیان عرق ملی و وطن داشت هيچگاه موطن خود را جز ايران هيچ دياري ندانست و هر گاه در هر گوشه از سرزمینش دستاني او را به ياري خواند، سخاوتمندانه و با یاری خداوند از آنان دستگیري کرد. او كه خيّري نام‌آشناست برخلاف برادر هنرمند خود و بر حسب تقدير و قضا راهي بازار و كسب و كار شد و پس از مرگ پدر تصميم گرفت كه تكيه‌گاه و مأمن اعضای خانواده باشد؛ بنابراين، به حرفه پدر در كار فرش و صادرات ادامه داد.
پدر محمدعلي فرشچيان كه نامي نيك پس از رفتن خود بر جاي گذاشته بود پس از رخت بربستن از دنيا وارثي داشت كه همچو او در برپایی محافل و مجالس بزرگان علم و هنر ايران‌زمين (در منزل پدری) کوشا بود.
زندگی‌نامه محمدعلي فرشچيان برخلاف برادر هنرمندش چندان کامل نيست و حتي در گفتگوهاي رسانه‌اي خود نيز در زمان حيات عنوان كرده است كه در خاطر خود تاريخ دقيقي از كارهاي خيري كه به انجام رسانده است ندارد و زياد به زمان ساخت مدارس و ساختمان‌هايي كه به همت او ساخته شده است، توجهي نداشته است.
او به دليل زمينه تحصيلات خود در رشته ادبيات همواره تاريخ را الگوي زندگي خویش قرار ‌داده و به دوستان و آشنايان همواره عنوان مي‌كرده است كه يادآوري ادوار گذشته و خواندن سرنوشت حكومت‌ها و ملت‌ها بسيار جالب و مفيد بوده است؛ به طوری که وي با كسب تجربه از خواندن اتفاقات متعدد در طول تاريخ توانست از خود اسطوره‌اي بسازد كه در تاريخ امروز مثال‌زدني است.
  خیریه های فرشچیان
فرشچیان منزل پدری خویش را نيز پس از سال‌ها به طور كامل بازسازي مي‌كند و در اختيار دختران كر و لال قرار مي‌دهد تا آنها علاوه بر تحصيل علم و دانش به انجام كارهاي هنري ترغيب شوند.
اين خيّر بلندآوازه در اوايل دهه 60 مدرسه‌سازي را آغاز مي‌كند و نخستين كار خود را به صورت مشاركتي در سال‌هاي 60 يا 61 به انجام مي‌رساند. اين مدرسه در شهر ري در حالي افتتاح مي‌شود كه پاسخگوي نياز اصلي مردم منطقه محسوب مي‌شود.
در سال 1372 او و همسرش كه زني مؤمنه و نيكوكار بود به كمك فرزندانشان به تأسيس بنياد پژوهش‌هاي علوم و هنر فرشچيان اقدام مي‌كنند. گويا فرشچيان قصد داشته است فعاليت‌هاي خود را در زمينه‌هاي مختلف تحت پوشش اين بنياد قرار دهد تا هر قدمي در راه خدا برمي‌دارد به نام این بنياد در خاطر ثبت شود و از آن به بعد بنياد مكاني مي‌شود براي پيگيري خدمات و احداث بناهاي عام‌المنفعه.
پس از تأسیس اين بنياد، فعاليت‌هاي آن به مدرسه‌سازي محدود نمي‌شود و دامنه فعالیت‌های این بنیاد تا جایی گسترده می‌شود که به ساخت بيمارستان روانپزشكي و بيمارستان تخصصي قلب و عروق در همدان به همت محمدعلي فرشچيان ختم می‌شود.
در يكي از روزهاي خوب خدا اين خيّر نام‌آشناي ايران‌زمين وقتي پا به ديار همدان مي‌گذارد شايد كسي حتي با نام او آشنا نبوده است- از نياز همداني‌ها به بيمارستان روان‌درماني و يك بيمارستان تخصصي قلب و عروق آگاه می‌شود و تصمیم به ساخت آنها می‌گیرد و حالا پس از گذشت سال‌ها او به قدري در اين شهر آشناست كه شايد كمتر كسي باور كند او زاده همدان نيست.
  بيمارستان روانپزشكي همدان
بيمارستان روانپزشكي همدان از جمله مراكز درماني روانپزشكي بزرگي است در زمینی به مساحت 10 کیلومتر مربع با 200 تختخواب در سال 1386 به انجام مي‌رسد و در سالروز ولادت با سعادت امام حسن عسکري(ع) افتتاح مي‌شود. اين مركز آموزشي و درماني كه هزينه‌اي بالغ بر 67 ميليارد ريال را براي ساخت به خود اختصاص مي‌دهد مبلغ 30 ميليارد ريال را از بنياد خيريه محمدعلي فرشچيان براي انجام پروژه ساخت دريافت مي‌كند و الباقي هزينه‌هاي ساخت نيز توسط دانشگاه علوم پزشكي همدان براي خريد تجهيزات تأمين مي‌شود.
دستان پر خير و بركت فرشچيان تنها به ياري مردمان اين شهر براي ساخت مركز آموزشي و روان‌درماني اكتفا نكرد. او در كنار اين بيمارستان به ساخت بيمارستان تخصصي قلب و عروق در زميني به مساحت 25 هزار مترمربع اقدام كرد كه حالا پس از رفتن او از اين دنياي فاني، اين بيمارستان از جمله پروژه‌هاي نيمه‌تمامي بود كه به پايان نرسيد.
پروژه ساخت اين بيمارستان از جمله عمليات اجرايي بود كه به دنبال پروژه موفق بيمارستان روانپزشكي همدان به همت مرحوم محمدعلي فرشچيان به اجرا درآمد و باز هم 40 درصد هزينه‌هاي ساخت اين بيمارستان توسط بنياد فرشچيان تأمين شد.
به نقل از رئيس دانشگاه علوم پزشكي همدان، بعد از اتمام 40 درصد سهم خيريه هيچ بودجه‌اي از سوي دولت به اين پروژه در سال 1390 اختصاص پيدا نكرد.
اين پروژه از جمله پروژه‌هاي سنگين خيرساز محسوب مي‌شد كه در سطح كشور بي‌نظير بود
 مدارس خیریه
يادگارهاي اين مرد آسماني به همين جا ختم نمي‌شود. دبيرستان دخترانه 12 كلاسه با 6600 متر مربع مساحت و مدرسه راهنمايي پسرانه با 12 كلاس و 4500 متر مربع نيز از جمله يادمان‌هايي است كه بيش از پيش قلب مردم همدان را از پر كشيدن او از اين دنيا به درد مي‌آورد.
او حتي براي زدودن چهره فقر از استان هرمزگان نيز از ديگر خيران پيشي گرفت و براي پاك كردن رد پاي فقر راهي اين ديار شد و بخش‌هاي متعددي چون رودان و بندرعباس و... را کپرزدايي و مدرسه‌هاي متعدد 5 كلاسه و 4 كلاسه را در آنجا تأسيس كرد.
درباره شكل گيري و آفرينش بنياد پژوهشهاي علوم و هنر محمد علي فرشچيان بايد گفت كه اين بنياد مكاني است براي پي گيري خدمات و احداث بناهاي عام المنفعه كه توسط وي و با ياري همسر و فرزندانش در سال 1372 تاسیس شد. وی سعی داشت کارهایی که می خواهد در این ارتباط به انجام برساند، تحت پوشش مادی و معنوی این بنیاد قرار بگیرد. اکنون نیز بیش از یک دهه از عمر فعالیت آن می گذرد و با توفیق خداوند متعال توانسته قدم های خوبی را بردارد.
اینها جدا از کمک هایی است که بنیاد فرشچیان به زوج های جوان برای تشکیل خانواده یا ساخت حوزه های علمیه و مسجد کرده است. هر چند که محمد علی فرشچیان اصفهانی است، اما این دلیل نشده که مناطق دیگر ایران از نگاهش دور باشد. در جشن کپر زدایی از مناطق محروم استان هرمزگان و شهرستان ها و بخش های رودان، خمیر و بندر عباس، سنگ تمام گذاشت و 17 مدرسه 5 کلاسه، 4 کلاسه، 3 کلاسه، 2 کلاسه و یک کلاسه بنا بر شرایط مکانی آنجا احداث کرد. این مدارس همگی شامل یک سوییت معلم است تا آموزگاران، در ایامی که در آن مناطق به تدریس مشغول هستند، از امکانات رفاهی نیز بهره مند باشد.
یادگارهای بنیاد پژوهش های علمی و هنری محمد علی فرشچیان در استان همدان دیده می شود. به واقع شهرهای زیادی است که می توان تابلوی این بنیاد را بر سر در بعضی از اماکن فرهنگی، بهداشتی و آموزشی آن دید، همدان نيز يكي از اين شهر‌هاست و همه مردم پايتخت تاريخ و تمدن ايران اسلامي همواره قدردان زحمات ايشان هستند.
امروز كه 8 سال از زمان پركشيدن اين سخاوت ‌مرد بزرگ مي‌گذرد قلب تك‌تك همداني‌ها از نبودنش به درد می‌آید و گاه حضور مردان اينچنيني در اين دنياي خاكي، انسان‌ها را وا مي‌دارد كه آنان را الگوی خویش در سخاوت و بزرگی قرار دهند. یاد این مردان بزرگ باز هم انسان را بر آن می‌دارد تا در برابر عظمت و بزرگي پروردگار که چه مهربانانه نعمت‌هایش را به انسان که اشرف مخلوقات است ارزانی می‌دارد، کرنش کرده و سر تعظيم فرود آورند.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com