اسناد درآرشیو ملی کشور ثبت شد کشف سند زمین‌های حریم تپه هگمتانه در اوراق بایگانی راکد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 13 خرداد 1402

Today : Sat, June 3, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130814 تاریخ انتشار:  1401-12-15 - 14:05 تعداد بازدید:  230
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اسناد درآرشیو ملی کشور ثبت شد
اسناد درآرشیو ملی کشور ثبت شد کشف سند زمین‌های حریم تپه هگمتانه در اوراق بایگانی راکد

گزارش


 اسناد و مکاتبات مربوط به تملک اراضی و ساختمان‌های مسکونی و تجاری واقع در حریم تپه هگمتانه کشف و پس از انتقال در آرشیو ملی ایران ثبت شد.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی غرب کشور در جمع خبرنگاران اظهار‌کرد: در پی بررسی و ارزشیابی اوراق بایگانی راکد اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان توسط مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور، اسناد و مکاتبات مربوط به تملک اراضی و ساختمان‌های مسکونی و تجاری واقع در حریم تپه هگمتانه کشف و پس از انتقال در آرشیو ملی ایران ثبت شد.

میثاق گودرزی تصریح کرد: در بازدید صورت گرفته، حدود ۱۲‌هزار و ۸۰۰ برگ اوراق دارای ارزش نگهداری از بایگانی راکد اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان به این مدیریت منتقل شد که بخشی از این اسناد مربوط به مکاتبات مقامات استان با وزرا، مکاتبات بین دستگاهی در استان و صورت‌ جلسات انجمن شهر در مورد تملک اراضی و ساختمان های محدوده تپه هگمتانه است.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور با اشاره به اینکه این اسناد عموماً مربوط به دهه 1350 شمسی است، افزود: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در آن دوره مقرر شده بوده که از هرگونه ساخت و ساز جدید در حریم تپه جلوگیری شده و به ساختمان‌های موجود نیز از صاحبان و ساکنین آنها خریداری و مالکیت آن به اداره فرهنگ و هنر همدان منتقل شود.

وی اضافه کرد: بخشی از اسناد نیز مربوط به دادخواست مردم و رسیدگی به شکایات و تخلفات در جریان اجرای این طرح است.

گودرزی بخش دیگری از این اسناد را مربوط به توسعه خیابان‌ها در همدان و کشف آثار باستانی و سفالینه‌ها در عین خاکبرداری، تشکیل کمیته مشورتی تدوین طرح جامع شهر همدان، صورت‌جلسات انجمن شهر همدان در مورد میراث فرهنگی و مکاتبات اداری دیگر عنوان کرد.

وی یادآور شد: 5 استان کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام و همدان زیر نظر مدیریت غرب کشور به مرکزیت همدان هستند که ارزشیابی بایگانی راکد همه ادارات دولتی این استان‌ها را بر عهده دارد.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور افزود: برگ اسناد دارای ارزش نگهداری از اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان، ادارات کل تعزیرات حکومتی استان های کرمانشاه و لرستان، سازمان قضایی نیروهای مسلح استان لرستان، اداره کل ثبت احوال استان لرستان، شرکت سهامی بیمه ایران استان کردستان و تعاونی روستایی استان ایلام به این مدیریت منتقل شده است.

به گزارش فارس،گودرزی خاطرنشان کرد: این اسناد پس از انتقال تحت عملیات میکروب زدایی و مرمت قرار گرفته و اطلاعات آنها در سیستم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ثبت و اصل اسناد جهت نگهداری اصولی به مخزن آرشیو منتقل خواهند شد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com