1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) زائران ۷ استان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 خرداد 1399 - شماره 3765
 
امروز : پنجشنبه ، 8 خرداد 1399

Today : Thu, May 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


عید سعید فطر مبارک
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  100522 تاریخ انتشار:  1398-07-23 - 12:57 تعداد بازدید:  88
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

زائران ۷ استان

گزارش

 زائران ۷ استان پس از برگزاری مراسم اربعین از مرزهای مهران و خسروی وارد همدان شده و با حضور در پایانه موقت مریانج به استانهای خود رهسپار می شوند که همدان درتکاپوی میزبانی آنها است.  این روزها اتفاق مبارکی در استان همدان در حال رخداد است و همدان حال و هوای دیگری دارد چراکه سعادت پذیرایی، بدرقه و خدمات رسانی به زائرین در راه بازگشت از عتبات عالیات و به خصوص کربلای امام حسین (ع) در ایام اربعین سید و سالار شهدا نصیب این استان شده است.
خاطرات سفر اربعین جزو خاطرات فراموش نشدنی هر مسافری است که لحظه به لحظه آن از خاطرش نمی رود .پر واضح است که پذیرایی از میهمانان پس از زیارت حرم ثارا... سعادتی بزرگ است که بر همین اساس باید شهر و دیار خود را برای پذیرایی از این زائرین آماده کنیم و فراموش نکنیم که خاطرات سفر اربعین جزو خاطرات فراموش نشدنی هر مسافری است که لحظه به لحظه آن از خاطرش نمی رود.
استان همدان که به عنوان یکی از استان های واقع در مسیر تردد زائران اربعین حسینی سال ها میزبان زائران کربلای حسین(ع) بوده امسال عهده دار مسئولیت گسترده تری است چرا که امسال برای نخستین بار در کشور موضوعی با محوریت محل تجمع و سوار شدن مسافران (بارانداز) اربعین مطرح و شهرهایی انتخاب شده اند تا زائران را پس از بازگشت از کربلا به شهرهای خود انتقال دهند.
بر اساس این برنامه همدان، کرمانشاه و اندیمشک ۳ شهر معین در انتقال زائران اربعین حسینی هستند و در این راستا استان همدان به عنوان بارانداز زوار اربعین استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، مرکزی، قم، گلستان و مازندران انتخاب شده و زائران ۳ استان تهران، قزوین و سمنان نیز از همدان عبور می کنند.
در همین راستا تجهیز استادیوم ورزشی شهر مریانج و حواشی آن به عنوان پایانه مسافربری موقت و موکب بزرگ سردار شهید علیرضا حاجی بابایی توسط دستگاه های اجرایی و خدمات رسانی استان از جمله راهداران استان همدان در دستور کار قرار گرفته است.
از سوی دیگر طبق برنامه ریزی انجام شده به طور متمرکز از ۲۴ تا ۲۹ مهرماه ارایه سرویس و خدمات حمل و نقلی استان همدان تنها در مسیر همدان - مهران برقرار خواهد بود و بر همین اساس از مردم استان همدان درخواست شده سفرهای خارج از استان خود را مدیریت کرده و از سفرهای غیر ضروری به علت ترافیک جاده ها و فراهم کردن امکان ارایه خدمات مطلوب به زائرین اربعین خودداری کنند.
معاون حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همدان در همین زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: همدان به عنوان استان معین وظیفه جابجابی زائران ۶ استان مازندران، گیلان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و قم و مرکزی را به عهده دارد و زائران استان‌های تهران، سمنان و قزوین نیز به شکل گذار از طریق استان همدان به سمت پایانه های مرزی هدایت می‌شوند.
 زائران استان مرکزی نیز از همدان
به این استان منتقل خواهند شد
صفر صادقی راد با بیان اینکه طی روزهای گذشته به همدان اعلام شد زائران استان مرکزی نیز از همدان به این استان منتقل خواهند شد، گفت: البته استان همدان به طور غیر رسمی به زائران استان تهران نیز خدمات رسانی خواهد داشت هر چند به صورت رسمی و مکتوب نام استان تهران به همدان اعلام نشده است.
وی با بیان اینکه قرار است ابتدا زائران از مرزهای چهارگانه به پس‌کرانه همدان، کرمانشاه و اندیمشک انتقال یابند و سپس زائران از این استان‌ها به شهرهای خود بازگردند، گفت:  مردم باید همکاری لازم را داشته باشند و در این ایام سفر خود را مدیریت کنند.
 شرکت های حمل و نقل در پایانه مستقر شده‌اند
وی با بیان اینکه پایان موقت آماده به کار است و شرکت های حمل و نقل در این پایانه مستقر شده‌اند، اظهار داشت: به محض ورود زائران خدمات دهی صورت می‌گیرد چرا که اتوبوس ها هماهنگ شده و در مکانهای تعیین‌شده مستقر هستند.
صادقی راد با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد کارها پیش رفته است، اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی ها ۷۰۰ تا ۸۰۰ دستگاه اتوبوس از مهران و خسروی به همدان می آیند و ۹۰۰ دستگاه اتوبوس از همدان به این ۷ استان کشور تردد خواهد داشت و ترافیک تاحدی در محورهای همدان سنگین خواهد شد.
وی گفت: برنامه ریزی صورت گرفته و امکان اسکان شبانه برای زائران اربعین حسینی فراهم شده و اگر مسافر برای انتقال به استان وجود داشته باشد توقف صورت نمی‌گیرد اما در غیر این صورت در مکانی که برای زائران پیش‌بینی شده امکان اسکان شبانه وجود دارد.
معاون حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر مسافران از همدان به پایانه‌های مرزی در حال انتقال هستند و روزانه ۷۰ تا ۸۰ دستگاه اتوبوس زائران را به مرزهای مهران و خسروی منتقل می کنند، اظهار داشت: از فردا ۲۴ مهرماه برنامه بازگشت زائران به استان هایشان از مبدا همدان آغاز خواهد شد.
وی با بیان اینکه اتوبوس‌های ۷ استانی که همدان پس‌کرانه آنهاست برای انتقال زائران در همدان هستند، گفت: این اتوبوس‌ها طبق شیفت‌بندی مسافران خود را ساماندهی کرده و جابه جا خواهند کرد.
 تمام ناوگان همدان به مرز اعزام می شود
معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همدان همچنین با تأکید بر اینکه در ایام اربعین تمام ناوگان همدان به مرز اعزام می شود، گفت: مردم باید در این ایام مسافرت های خود را مدیریت کنند.
فرماندار همدان نیز در گفتگو با مهر با بیان اینکه تأمین زیرساخت‌های لازم در شهر مریانج به‌عنوان بارانداز مناسب، برای حضور زائران کربلا انجام‌شده و  آمادگی لازم برای اسکان موقت زائران در این مکان وجود دارد.
حسین افشاری با تأکید بر اینکه شهر مریانج ظرفیت خوبی برای اسکان و پارکینگ اتوبوس‌ها دارد و آسفالت و تملک یک بخش از مسیر، تعبیه آبخوری، سکوهای اقامه نماز، سرویس‌های بهداشتی سیار، لوله‌کشی آب، هدایت فاضلاب، استقرار آمبولانس و تیم پزشکی ازجمله اقداماتی بوده که طی ۲۰ روز با تلاش جهادی، صورت گرفته‌است، گفت: ۳۰۰ نیروی راهنما در این مکان زائران را هدایت خواهند کرد.
وی با بیان اینکه امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای این فضا پیش‌بینی‌شده و بسیاری از این زیرسازی‌ها برای سال‌های آینده نیز ماندگار خواهد بود، گفت: اتوبوس‌ها در ۴مسیر وارد مریانج خواهند شد.
 اردوگاه ابوذر آماده استقبال و پذیرایی از زائران خارجی است
افشاری با بیان اینکه راه‌های فرعی برای ورود خودروهای شخصی بسته خواهد شد و در ورودی جاده نیز بخشی آماده‌شده تا کسانی که می‌خواهند از خودروی ‌سواری استفاده کنند به مشکل برنخورند، گفت: اردوگاه ابوذر نیز آماده استقبال و پذیرایی از زائران خارجی است.
فرماندار همدان با بیان اینکه روزانه پخت ۳۰ هزار قرص نان برای زائران در نظر شده که ۲ نانوایی در مریانج و پادگان قهرمان به این منظور هماهنگ شده و هر وعده ۶۰ هزار پرس غذا برای زائران آماده خواهد شد، گفت: تمام هزینه های تأمین وعده‌های غذایی مردمی بوده و دولت هیچ هزینه‌ای در این حوزه نداشته است.دبیر ستاد اربعین استان همدان نیز با بیان اینکه ترافیک در جاده های استان همدان روان است و موج عزیمت زائران به مرزهای کشور فروکش کرده است، گفت: موکب های مسیر برگشت زائران کربلای معلا در استان همدان آماده باش هستند و تعدادی از این ایستگاه ها و موکت ها فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.
مهرداد نادری فر با بیان اینکه در چند روز آینده تمامی موکب ها فعال خواهد شد و شاهد خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی خواهیم بود، اظهار داشت: آماده سازی موکب سردار شهید حاجی بابایی در شهر مریانج نیز که برای حمل و نقل زائران مهیا شده است در مراحل پایانی قرار دارد و نیروها در آماده باش کامل هستند.
  از ۲۴ مهرماه استقبال از زائران در استان همدان در این پایانه انجام می‌شود
وی با بیان اینکه از ۲۴ مهرماه استقبال از زائران در استان همدان در این پایانه انجام می‌شود و تدارکات لازم مهیا شده است، اظهار داشت: پیش‌بینی و تمهیدات لازم به لحاظ توجه به شرایط آب و هوایی نیز پیش‌بینی شده است.
دبیر ستاد اربعین استان همدان با اشاره به ثبت نام بیش از ۶۶ هزار نفر از مردم در سامانه سماح برای شرکت در پیاده روی اربعین گفت: ۲ استان تهران و مرکزی نیز زائران خود را از همدان به این استان ها جابجا می کنند.
نادری فر با بیان اینکه همدان به عنوان پس کرانه ۷ استان انتخاب شده و با در نظر گرفتن زائران استان همدان؛ در مجموع زائران ۸ استان وارد همدان می‌شوند، گفت: زائران ۶ استان دیگر هم از همدان روبرو می کنند و در مجموع خدمات دهی به زائران ۱۴ استان را شامل می‌شود.
اربعین شاید تنها اتفاقی است که این صحنه‌ها در آن خلق می‌شود و یک سال تلاش برای یک ماه خدمت رقم می خورد؛ آری این روزها همدان حال و هوایی دیگر دارد و تلاش ها برای میزبانی از زائران کربلای حسین(ع) دوچندان است که امیدواریم این برنامه ها موثر واقع شود و میزبانی شایسته ای از زائران در همدان رقم بخورد.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com