توليد ميوه‌ بوته‌اي در بـاغ جـادویي هـمدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  78957 تاریخ انتشار:  1396-03-31 - 05:45 تعداد بازدید:  495
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

توليد ميوه‌ بوته‌اي در بـاغ جـادویي هـمدان

گزارش

 تمام ميوه‌هاي هسته‌دار مانند انواع آلو، هلو، شليل و زردآلو را در باغ‌هاي دنيا از درخت مي‌چينند و مصرف مي‌كنند، اما امسال براي نخستين‌بار و با روشي خلاقانه در همدان اينگونه ميوه‌هاي فصلي به صورت بوته‌اي نظير ميوه توت‌فرنگي به توليد رسيده است. مشاهده انواع ميوه‌هاي درشت و خوشرنگ از جمله گوجه قرمز، آلوي قطره طلا، هلو و شليل هسته جدا در بوته‌هاي تكيه بر خاك باغ جادوي پرويز ملك‌زاده واقع در دامنه‌هاي شمالي كوه الوند هر بيننده‌اي را از اين همه ذوق و هنر و تلاش اين باغبان و محقق نام‌آور همداني به تحسين وامي‌دارد.
تاكنون فقط ميوه‌اي نظير توت‌فرنگي به روش بوته‌اي قابل توليد و بارآوري بوده است اما ملك‌زاده توانسته است با چند سال پيوند و قلم‌زني و خلاقيت منحصربه‌فرد خود، ابتدا انواع ميوه‌هاي هسته‌دار را در بوته‌هاي 5 تا 10 سانتيمتري پرورش داده و به ثمر رساند و اين مرد توانا در تازه‌ترين عملكرد تحقيقاتي خود توانسته درخت‌هاي تنومند و سر به آسمان كشيده آلو و هلو و شليل و زردآلو را در كنار بوته‌هاي توت‌فرنگي به گياهاني سخت اما خزنده و رونده افتاده بر خاك تبديل نمايد.
خود ملك‌زاده مي‌گويد؛ ميوه‌هاي هسته‌دار او امسال از بوته‌هاي شاد و سرشار اما در وسعت كم قابل برداشت است وليكن اين روش باغباني هنوز به توليد انبوه نرسيده است و به تدريج در سال‌هاي آينده مي‌تواند به قطعات و باغ‌هاي بزرگ‌تر گسترش داده شود.
وي گفت: در روش توليد بوته‌اي ميوه‌هاي هسته‌دار نيازي به زمين‌هاي بزرگ نيست و آبياري چنين باغ‌هاي مينياتوري نيز با سهولت و كمترين آب در دسترس امكان‌پذير خواهد بود.
ملك‌زاده با غرور وصف‌ناپذيري ادعا مي‌كند از انسان‌هاي ساده تا دانشمندان و نخبگان سربلند ايراني داراي هوش سرشار و هنر و ابتكار عمل غيرقابل رقابت هستند و اين هوش و دانايي و خلاقيت بخصوص در نزد مردمان همدان از ضريب بسيار بالايي برخوردار مي‌باشد.
او تأكيد دارد ايراني در سخت‌ترين شرايط ممكن و در نهايت تحريم اقتصادي و دشمني دولت‌هاي بخيل قادر است به ناممكن‌ها دست يابد و بهترين و بالاترين نوع مايحتاج خود را به توليد رساند.
البته ملك‌زاده در تمام سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي به كارهاي تحقيقاتي در حوزه گل و گياه و ميوه اشتغال دارد، همواره براي رسانه‌ها و مطبوعات كشورمان خبرساز بوده است.
او قبلاً در خانه كوچك خود در طبيعت سرد و زمستاني همدان اقدام به پرورش انواع و اقسام درخت ميوه گرمسيري نظير موز و آناناس مي‌كرد و تمام فضاي نشيمن و حياط و راه‌پله و پشت بام خانه 200 متري او پوشيده از سبزي درختان و درختچه‌ها و بوته‌هاي ميوه و گل بود تا اينكه حدود 2 هكتار از سنگلاخ‌هاي بدون آب و گياه دامنه الوند را به يك باغ زيبا و رؤيايي تبديل كرد و بيش از 65 نوع ميوه آن‌هم بدون استفاده از كود شيميايي و سم آفات نباتي در باغ خود به عمل آورد. رسانه‌هاي استان همدان به ملك‌زاده لقب كيمياگر دادند؛ چون سنگ و سنگلاخ را تبديل به باغ و گلستان ساخته و ميوه‌هاي خوشرنگ و خوش‌طعم ارگانيك به وجود آورده است.
او حتي در تابستان داغ و بي‌آب، درخت‌هاي باغ خود را با حمل سطل‌هاي آب از نقاط ديگر آبياري مي‌كند و از هيچ كوششي براي توسعه اين گوشه دنج و فراموش شده از شهر خود فروگذار نيست.
جالب است كه ملك‌زاده از باغ و توليدات خود هيچگونه درآمدي ندارد و همه ساله توليدات اين باغ را سبد سبد بين مردم نقاط محروم شهر تقسيم مي‌كند. باغبان افتاده‌حال و خوش‌بيان باغ جادويي همدان در فصل‌هاي كم‌كاري به دانش‌آموزان و دانش‌آموزان و دانشجويان نيز درس و مشقِ باغ و آباداني و محيط زيست مي‌دهد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com