1399-04-081399-04-18bool(false) دادستان: نظارت بدون هیچ اغماض و چشم پوشی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 18 تير 1399 - شماره 3796
 
امروز : چهارشنبه ، 18 تير 1399

Today : Wed, July 8, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  92012 تاریخ انتشار:  1398-01-22 - 09:10 تعداد بازدید:  274
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مردم تخلف رستوران‌ها را گزارش دهند
دادستان: نظارت بدون هیچ اغماض و چشم پوشی

نویسنده : مریم مقدم

گزارش


 کنترل بهداشت هر منطقه کار آسانی نیست و اتفاقا مدیریت و اجرایی کردن نکات بهداشتی آن هم با کیفیتی مطلوب موضوع را کمی پیچیده‌تر و دشوارتر هم می‌کند.اواسط نوروز 98 زمانی که طرح سلامت نوروزی  در حال اجرا بود ؛  خبر پلمب رستوران معروف عطر سیب ؛ کاکتوس و وحدت  در همدان رسانه ای شد
وقتی در تعطیلات نوروز شاهد پلمب چند واحد رستوران در همدان شدیم ،  بسیاری از مردم نسبت به این اتفاق اظهار نگرانی کردند  و سوال این بود که چرا در شهر همدان که به گفته مسئولان‌ امن‌ترین رستوران‌ها از لحاظ تهیه گوشت سالم است، باید شاهد پلمب‌ باشیم؟ و بسیاری دیگر نیز از واحدهای نظارتی ؛ بهداشت و دادستان و رسانه ها قدردان شدند که از هیچ جدیتی فروگذار نکردند. حالا با بازگشابی دوباره رستورانهای پلمپ شده پرسشهایی از سوی مخاطبان مطرح است مبنی بر آنکه در شرایط موجود فعالیت این واحدهای صنفی از این پس به چه شکل خواهد بود ؟ و آیا همچنان نظارت ها ادامه خواهد داشت ؟
 نظارت بدون هیچ اغماض و چشم پوشی
دادستان همدان در گفت‌وگوی اختصاصی با همدان‌پیام در پاسخ به این سوال که شرایط موجود برای رستوران‌های پلمپ شده در همدان به چه صورت است عنوان کرد: این رستوران‌ها پس از بررسی و نظارت به دلیل مشکلاتی که موجود بود پلمپ شدند. کامران حمزه در ادامه عنوان کرد: به سازمان‌های دولتی که وظیفه نظارت را بر این واحدهای صنفی برعهده دارند تأکید و توصیه می‌کند : بدون هیچ اغماض و چشم پوشی نظارت بر واحدهای صنفی را ادامه دهند
حمزه‌ای در توصیه به سازمان‌های دولتی عنوان کرد: وظیفه نظارتی در این زمینه با دقت انجام شود و پیگیری سلامت واحدهای صنفی در طول سال به صورت مداوم در دستور کار قرار گیرد.
  بازرسی مجدد بر واحدهای صنفی تعطیل شده
معاون اجرایی تعزیرات حکومتی استان همدان نیز در زمینه رستوران‌های پلمپ شده در همدان عنوان کرد: رستوران‌هایی که مورد بازرسی قرار گرفتند به دلیل داشتن مواد فاسد یا تخلفات سلامت که مردم را تهدید می‌کرد با هماهنگی دادستان و اماکن پلمپ شد.
قهرمان شاهی عنوان کرد: در نظارت‌ها آنهایی که وضعیت مطلوبی نداشتند فعالیت اقتصادیشان متوقف شد تا موارد مشخص شده رفع شود.
وی گفت: واحدهای صنفی تعطیل شده در لیست مجدد بازرسی قرار می‌گیرد و البته تنها برخورد با آنها به پلمپ و نصب پرده خلاصه نمی‌شود بلکه برای این واحدهای صنفی بر اساس تخلفات سرزده جریمه‌های نقدی در نظر گرفته می‌شود.
شاهی در پاسخ به این سوال که آیا رستوران‌های پلمپ شده در نوروز هم‌اکنون به چرخه اقتصادی بازگشته‌اند یا خیر؟ گفت: پس از طی مراحل قانونی اعمال شده برای این واحدهای صنفی و رفع نواقص و پرداخت جرائم مدت طول روزهای پلمپ رستوران‌ها کاهش یافته و در حال حاضر رستوران‌های یاد شده از پلمپ خارج شده‌اند.
وی همچنین گفت: مردم می‌توانند با گزارش تخلف رستوران‌ها و واحدهای صنفی متخلف با سامانه 1000135 ارتباط برقرار کنند و همچنین می‌توانند با تماس از طریق 124 که مربوط به سازمان صنعت است و یا ارسال پیامک به سیستم پیامکی 1000127 موارد شکایات خود را انعکاس دهند.
 مردم خط قرمز ما هستند
مدیر سلامت و محیط کار دانشگاه ابن‌سینای همدان عنوان کرد: از 20 اسفند سال 97 تا 20 فروردین ماه 98 طرح تشدید نظارت بر واحدهای صنفی در همدان در حال اجرا بود از همین رو مواردی که مورد حساسیت بیشتر جامعه محلی بود مورد بررسی جدی‌تری قرار گرفت.
لیدا رفعتی گفت: رستوران‌ها، فست‌فودها و مراکز تهیه غذا نقاط حساس هستند که در این طرح با جدیت بیشتر و به صورت سالانه با نظارت دقیق مورد بررسی واحدهای بهداشتی قرار می‌گیرند. چرا که بر این باوریم این واحدها به دلیل ارائه خدمات به مردم و مسافران نوروزی نباید مشکلاتی را در حوزه سلامت برای مردم رقم زنند. رفعتی تأکید کرد: مردم خط قرمز ما هستند و در این زمینه سلامت جامعه محلی در اولویت نظارت‌های ما است.
مدیر سلامت و محیط کار دانشگاه ابن‌سینای همدان عنوان کرد: پس از حضور در محل مورد بازرسی موارد متعدد از لحاظ (بار میکروبی) مورد آزمایش لحظه‌ای قرار می‌گیرد. این موارد شامل وسایل آشپزی، فرد آشپز و وسایلی است که به مشتری خدمات می‌دهد و آنهایی که دچار مشکل هستند با اخطارهایی مواجه می‌شوند که در صورت حاد بودن تصمیماتی همچون پلمپ و توقف فعالیت اقتصادی از سوی مراجع قانونی برای آنها گرفته می‌شود.
وی گفت: پس از  ارجاع تصمیم‌گیری‌های اجرایی و پلمپ شدن واحد مربوطه در صورت رفع نواقص این واحدها می‌توانند دوباره فعالیت خود را آغاز کند اما همچنان در لیست نظارت‌های بعدی قرار ندادند.
لیدا رفعتی عنوان کرد: رستوران‌های عطرسیب، وحدت، کاکتوس و دست‌پخت از جمله رستوران‌هایی بودند که در نوروز 1398 پس از بررسی تخلفات پلمپ شدند و در حال حاضر با رفع نواقص فعالیت خود را دوباره آغاز کردند.
مدیر سلامت و محیط کار دانشگاه ابن‌سینای همدان همچنین تأکید کرد: سلامت مردم از اهمیت خاصی برای ناظران بهداشت برخوردار است و این مهم هدف اصلی ما است بر این باوریم حالا با اوضاع معیشتی سخت به رستورانی مراجعه می‌کنند برای صرف یک وعده غذایی و داشتن لحظاتی لذت‌بخش حداقل واحد صنفی موظف است غذای سالم را برای مشتری به نحو احسن سرو کند و در غیر این صورت سلامت جامعه به خطر می‌افتد.رفعتی عنوان کرد: در حال حاضر سامانه 190 آماده است تا هر گونه مشکل و شکایاتی را از سوی مردم در زمینه بهداشت رستوران‌ها و مراکز ارائه مواد غذایی دریافت کند.
این شکایات به صورت لحظه‌ای چک و پیگیری می‌شود. این سامانه متعلق به وزارت بهداشت است و 24 ساعته مشکلات مردم را رصد و به مسئولان ذی‌ربط ارجاع می‌دهند.مدیر سلامت و محیط کار دانشگاه ابن‌سینای همدان عنوان کرد: هر رستورانی که متقاضای دریافت مجوز می‌شود یکی از مراحل این مهم مربوط به وزارت بهداشت است ما دارای سامانه بازرسی جامعی هستیم که همه درخواست ها به صورت روزانه در آن ثبت می‌شود و پس از رصد و پیگیری مجوزها اعطا می‌شود.
در زمینه تخلف‌ها هم بر اساس ماده 13 اگر مشکلاتی مربوط به این واحدهای صنفی باشد تخلفات آنها به دادستان ارجاع می‌شود که پس از آن مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
وی در پایان عنوان کرد: در حال حاضر طرح رمضان پیش‌‌رو است که در این طرح نیز نظارت بر واحدهای صنفی یاد شده به صورت مضاعفی در دستور کار واحدهای مرتبط در استان قرار خواهد گرفت.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com