مناسب سازی معابر مادستان لنگ است همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 20 آذر 1398 - شماره 3639
 
امروز : جمعه ، 22 آذر 1398

Today : Fri, December 13, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  95644 تاریخ انتشار:  1398-04-11 - 08:46 تعداد بازدید:  87
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حقوق شهروندی نادیده گرفته شده در همدان
مناسب سازی معابر مادستان لنگ است

نویسنده : حمید نصرتی قانعی

گزارش


 همدان پایتخت تاریخ و تمدن و کلانشهر؛ عنوان‌هایی که شاید بیش ازاین باید به آن پرداخت اما برای آنکه شهری در این حد و اندازه نمود عینی و بیرونی داشته باشد باید امکانات شهری آن هم در آن حد و قواره برای شهروندان مهیا شود که این طور نیست؛ نمونه مصدا‌ق‌های بسیار از موانع شهری که در مراکز عمومی همدان وجود دارد و حقوق شهروندی که برای دسترسی سریع و آسان به این امکانات شهری نادیده گرفته شده است.
قانون مناسب‌سازی شهری تاکید دارد که دسترس‌پذیری سهل و آسان برای شهروندان اهمیت دارد و ستاد نظارت بر مناسب‌سازی محیط شهری موظف است در صورت مشاهده تخلف در صدور پروانه ساختمانی وفضا‌های شهری پیگیری حقوقی کند. همچنین همه شهروندان با سلایق و تنوع خواسته‌های متفاوت در شهر تردد و زندگی‌ می‌کنند و این زندگی نیازمند برآورده شدن خواسته‌های جامعه هدف است که برای دسترسی به این خواسته‌ها باید امکانات مناسب اما بر اساس قانون هم برای شهروندان مهیا شود.
 حق مردم و بی‌تدبیری مسئولان
 حسین عباسی شهروندی که برای دسترسی به خدمات پیشخوان دولت با چوب زیر‌بغل پله‌ها را بالا آمده است، گفت: از روی اجبار و الزام باید یکی از امور اداری را شخصا پیگیری و انجام می‌دادم و ضرورت انجام آن هم مراجعه به یکی از مراکز پیشخوان دولت بود که وضع را می‌بینید با سختی زیاد پله‌ها را بالا‌ آمدم چون به هر مرکزی مراجعه کردم وضعیت به همین روال بود و هیچکدام پله نداشت؛ این حق من شهروند است که در هر شرایطی به راحتی به خدمات شهری به راحتی و سهولت دسترسی داشته باشم مگر نه؟!. سئوالی که باید  مسئولان به آن بیندیشند چرا نه.
 صفورا محبوبی هم شهروند دیگری است که با اعتماد به یکی از شهروندان توانسته از عابر بانک نزدیک محل سکونت خود پول بگیرد، گفت: سن و سال من دیگر ایجاب نمی‌کند که راه طولانی را طی کنم با تاکسی تلفنی تا نزدیکترین عابر‌بانک آمدم تا چک کنم که  مستمری من واریز شده است یانه. عابر‌بانک چند پله داشت نتوانستم بالا بروم از خانمی که آن موقع پول می‌گرفت خواهش کردم اینکار را انجام داد؛ فکر کنم مسئولی که این باجه عابر ‌بانک را نصب کرده خودش به صورت ویژه کار بانکی‌اش را راه می‌اندازد که فکر نکرده است افراد سالمندی مانند من چطوری باید از این وسیله استفاده کنند.
 شهری پر مانع با کمترین امکانات مورد‌نیاز افراد خاص
 احمد که نمی‌خواهد نام فامیلش نوشته شود هم گفت: ما توان‌یابان کلی درد‌سر برای استفاده از خدمات شهری داریم؛ اتوبوس‌ها مناسب رفت و آمد ما نیست تاکسی هم که نگو هر کدام توان‌یابی را ببیند از ترس اینکه مبادا موقع سوار و پیاده شدن ما وقتش هدر شود ترمز که نمی‌کند حتی از ما فاصله هم می‌گیرد. معابر شهری هم که پر از مانع است، شیب ورودی پارکینگ‌ها، توقف خودرو‌ها در پیاد‌ه‌رو، نبود پل مناسب برای عبور صندلی‌چرخدار، انواع و اقسام جدول‌ها، شیب‌های تند و پر دست‌انداز، نبود چراغ مخصوص عبور توان‌یاب از خیابان، جدول بلوارها و یو‌های فلزی نصب شده در مسیر همه اینها یک روی سکه درد‌سر‌های  مااست.
 وی افزود: طرف دیگر سکه هم آنست که خدا نکند سرما‌خوردگی ساده بگیریم که باید با کلی رنج  و درد به مطب دکتر برسیم مطبی که نه جای مناسب قرار‌گرفتن صندلی‌چرخدار دارد و نه همان زمان وقت ویزیت می‌رسد و باید از قبل چند ساعت منتظر ویزیت بمانید که حتی اگر از نبود آسانسور بگذریم؛ سرویس بهداشتی فرنگی مناسب که صندلی چرخدار از آن عبور کند و بیمار تا موقع معاینه پزشک معذب نشود هم ندارند خدا به داد برسد که افراد امثال من به خدمات تخصصی پزشک نیاز نداشته باشند که بقیه داستان نبود امکانات شهری در مراکز خدمات پزشکی را خودتان در ذهن مرور کنید که چه چیز‌هایی باید در مطب باشد و نیست و کسی هم به عنوان مسئول به آن توجه ندارد آنوقت دایم در بوق و کرنا می‌کنند همدان کلانشهر و پایتخت تاریخ و تمدن؛ کدام کلانشهر و پایتخت تاریخ و تمدن از ساده‌ترین امکانات شهری در مراکز شهری و عمومی‌ خودش محروم و بی‌نصیب است، یا حداقل مسئولان شهر، بی‌خیال تامین آن امکانات هستند.
 عمل قانون بر اساس مصوبه‌ها
 با شنیدن صبحت‌های مردم درباره موانع موجود در شهر و نادیده گرفتن حقوق شهروندان برای عبور و استفاده سهل و راحت از ساختمان‌های شهری و اینکه شهرداری همدان مرجع صدور پروانه پایان‌کار ساختمان است؛ از سرپرست معاونت امور زیر‌بنایی و حمل و نقل شهری شهرداری همدان درباره موانع موجود برای تردد مردم در شهر پرسیدیم که گفت: شهرداری همدان طبق ضوابط موجود، مصوبه‌های کمیته مناسب‌سازی شهری را برای تسهیل آمد و شد مردم در فضای باز شهری و مرتبط با شهرداری اجرا کرده است؛ نمونه آن اجرای مسیر مخصوص روشندلان در معابر شهر است اما در برخی فضا‌ها هم به دلیل قدیمی بودن ساختمان‌ها شاید این امکان مسیر نبوده است.
 عزیز‌ا... یوسفی افزود: برخی ساختمان‌ها قدیمی است اما باز با این وجود در این ساختمان‌های قدیمی هم آسانسور و رمپ نصب شده است تا دسترسی مردم به خدمات موجود در ساختمان‌های شهرداری تسهیل شود؛ در برخی ساختمان‌های شهری هم سازنده تخلف کرده است که مرجع رسیدگی‌کننده آن باید اقدام کند؛ در کمیته مناسب‌سازی شهر که متولی آن بهزیستی است به همه تکلیف شد که متناسب با بودجه و امکان خود در این حوزه اقدام کنند.  وی ادامه داد: برخی ساختمان‌ها هم بر اساس ضوابط قبلی شهر‌سازی ساخته شدند و اکنون مشکلاتی برای مردم ایجاد کردند که باید به هر‌حال در حوزه مناسب‌سازی شهری برای آن اقدام شود تا دسترسی به این خدمات برای مردم تسهیل شود.
تکلیف قانونی برای همه دستگاه‌ها
 با این وصف باید دید در حوزه بهزیستی به عنوان متولی نظارت بر مناسب‌سازی شهری و دبیر‌کمیته مناسب‌سازی شهری چه اتفاقی افتاده است تا مردم همدان در هر سن و سال و توانایی حرکتی به راحتی از خدمات عمومی شهری بهره‌مند شوند؛ مدیر روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان همدان گفت: شهر از اقشار مختلف با نیاز‌های متنوع و‌ متفاوت تشکیل شده است؛ اگر بهزیستی تقاضایی برای مناسب‌سازی محیط شهری دارد فقط برای جامعه هدفش نیست، بلکه برای همه مردم شهر است بویژه که سن امید به زندگی هم افزایش یافته و در پی آن باید خدمات متناسب با آن سن هم برای شهروندان مهیا شود.
 حجت‌ا... حاتمی با اشاره به اینکه با افزایش سن امید به زندگی تغییر در نیاز شهروندان جامعه ایجاد و سپس جامعه سالمند را بویژه در شهر‌ستا‌ن‌های رزن و تویسرکان شاهدیم، افزود: همچنین باید متناسب با زنان باردار، اقشار مسن، کودکان و ناتوانان حرکتی و ... قابلیت دسترسی به امکانات شهری فراهم شود تا فردی که چنین ویژگی‌هایی دارد برای بهره‌مندی از این امکانات مجبور به کمک گرفتن از دیگران نشود؛ حق شهروندی و انسانی آنهاست که به مانند همه شهروندان بدون هیچ مشکلی از این خدمات استفاده کنند.
وی اظهار کرد: انتظار داریم که همه دستگاه‌ها به نص صریح قانون بیش از گذشته توجه کنند تا شهر همدان و شهر‌های استان در حوزه مناسب‌سازی شهری همه امکانات مورد نیاز را برای همه اقشار فراهم کند و شاهد نباشیم که فردی برای بهره‌مندی از عابر‌بانک یا سایر خدمات در شهر مجبور به کمک گرفتن از دیگران است. یعنی باید حق زندگی را برای همه شهروندان محترم بشماریم و آنرا با تسهیل در تامین امکانات فراهم کنیم.
 تقاضای بی‌پاسخ از شهرداری و شورا
 یکی از مشکلات بغرنج و حل نشده در شهر همدان مراکز خدمات درمانی موجود در خیابان بوعلی پایین است جایی که مطب اکثر پزشکان شهر در آنجاست و دریغ از ساده‌ترین امکانات برای استفاده شهروندان بویژه عزیزان سالمند بیمار و با ناتوانی حرکتی است رئیس سازمان نظام پزشکی همدان  در‌این‌باره گفت: ساختمان‌های پزشکان در گذشته طبق قوانین آن زمان در ساختمان‌های مسکونی ساخته شده بود و یا افرادی این ساختمان‌ را با کاربری مسکونی هم با هدف تبدیل شدن به فضای خدمات پزشکی ساختند که از کمترین امکانات برخودار است و طبق همان قانون هم در آنجا فعالیت دارند.
 علیرضا مدرکیان افزود: اما با تغییر نیاز‌های جامعه و برای تسهیل در بهره‌مندی مردم از خدمات پزشکی ما از شهرداری تقاضا کردیم تا اگر ساختمانی با طراحی خدمات پزشکی یا کاربری پزشکی به آنها ارجاع می‌شود حداقل از نظام پزشکی استعلام کنند که این ساختمان باید چه امکاناتی را داشته باشد؛ دو دوره شورای قبل هم این موضوع را با شورا و شهردار مطرح کردیم اما نتیجه‌‌ای نداشت.
وی اظهار کرد: یک ساختمان باکاربری پزشکی که جدید ساخت است باید فضای انتظار متناسب، تهویه متناسب، آسانسور برانکارد‌برد و بیمار‌بر متناسب با تعداد مراجعان و سرویس بهداشتی متناسب داشته باشد اما اکثر واحد‌‌های پزشکی خیابان بوعلی از این امکانات به دلیل هم ضوابط قدیمی ساختمان‌های پزشکی و مطب بی‌بهره است یا امکان اجرای این خدمات دیگر در این ساختمان‌ها نیست. در حالیکه کاملا ضروری است تا مراکز پزشکی این امکانات را داشته باشند.
 آماده ‌سازی آزمایشی ناوگان شهری برای افراد توان‌یاب و سالمند
 اتوبوس و تاکسی ناوگان عمومی شهری است که هیچ‌یک در شهر امکان رفت‌و‌آمد سهل و راحت برای شهروندان با ناتوانی حرکتی را ندارد،  رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل و بار و مسافر شهرداری همدان در‌باره حل این مشکل گفت: اکنون شهرداری همدان 200 دستگاه اتوبوس فعال برای خدمات‌رسانی به شهروندان دارد؛ در اتوبوس‌های قدیمی امکان اجرای رمپ یا پله مناسب برای استفاده افراد سالمند، زنان باردار، کودکان و افراد با ناتوانی خاص نبود.
 سید محمد پور‌وخشوری افزود: در اتوبوس‌های مگا‌ترانس که شهرداری خریداری کرد این امکان وجود دارد که در صورت نیاز از سامانه کاهش سطح پله اتوبوس به معبر استفاده شود که تاکید کردیم که این امکان را راننده برای افراد با این ویژگی‌ها استفاده کند حتی درصدد هستیم به صورت آزمونه دو  دستگاه اتوبوس را به رمپ و یا جای قرار‌گرفتن صند‌لی‌ چرخدار مجهز کنیم از اتوبوس‌های جدید هم برای خدمات‌رسانی رایگان به جامعه توان‌یاب در شهر با تقاضای خود آنان استفاده کردیم؛ اکنون نه در همدان و نه در هیچ جای کشور تاکسی‌ها امکان استفاده برای جامعه توان‌یاب یا افراد با ناتوانی خاص یا سالمندان را ندارند. در شهر همدان 300 دستگاه ون داریم که در طراحی فعلی محدودیت حرکت برای عبور افراد سالم دارند.
 الگو شدن اجرای قانون مناسب‌سازی شهری همدان در کشور
 فرمانداری همدان وظیفه نظارت و سیاستگذاری بر مناسب‌سازی فضای شهری را در کار‌گروهی با همین نام دارد، معاون فرماندار همدان در هماهنگی امور عمرانی شهرستان که مسئولیت این کار‌گروه را بر عهده دارد، گفت: در کار‌گروه مناسب‌سازی شهرستان مصوب‌کردیم که دریافت پروانه ساختمانی  ارتباط مستقیم با مناسب‌سازی محیط دارد و تا این قانون رعایت نشود پروانه پایان کار ساختمان‌صادر نشود. که این مصوبه الگوی کشوری شد.
 رضا زمانی افزود: باید درساختمان‌های عمومی ضوابط مناسب‌سازی محیطی رعایت شود همچنین برای اجرای طرح‌های شهری وجود پیوست مناسب‌سازی شهری هم الزامی است. اعضای کمیته فنی کارگروه مناسب‌سازی شهرستان بازدید دوره‌ای از اماکن دارند و از بهزیستی، شهرداری، راه‌و شهر‌سازی، آموزش‌و پرورش و سایر‌نهاد‌ها عضو هستند. فرمانداری آسانسور و سرویس بهداشتی توان‌یابان نداشت که راه‌اندازی شد. برخی دستگاه‌ها به دلیل قدیمی بودن ساختمان‌ها نمی‌توانند اقدامی در این حوزه انجام دهند.
وی اظهار کرد: ساختمان پزشکان قدیمی هم برای این کار مناسب نیست و  برای کار پزشکی طراحی نشدند. اخیرا تعدادی کلینیک جراحی محدود در همدان راه‌اندازی شد که امکانات مناسب دارد. اگر در ساختمان‌های پزشکی مشکلی به لحاظ امکانات مورد‌نیاز مراجعان وجود دارد نظام پزشکی باید رسیدگی کند.
 این فقط بخشی از مشکلات برای تردد مردم در شهر همدان است که اگر خود شما هم به عنوان یک شهروند کمی دقیق‌تر بنگرید مسائلی از این دست در این شهر که عنوان‌های پر‌طمطراق کلانشهر و پایتخت تاریخ و تمدن و غیره را یدک می‌کشد علی‌ماشاا... زیاد است؛ قانون همه مسئولان را موظف کرده است برای حل آن اقدام کنند اما آنچه به جایی نرسد فریاد شهروندان سالمند، درد‌مند و با ناتوانی حرکتی است و گوش مسئولانی که گوش نمی‌دهند و فقط می‌شنوند؛ شنیدن درد مردم را دوا نمی‌کند.
قانون زمانی شکل اجرایی دارد که خدا‌ی ناکرده البته و صدالبته خدای ناکرده مسئولی خود یا بستگانش اگر وی.‌آی.‌پی(بخوانید ویژه) خدمات نگیرد آن‌وقت دادخواهیشان به هوا است که چرا حق و حقوقشان را نادیده گرفتند. اگرخلاف آن صادق است که وضع شهر این چنین نیست و سالمندان و درد‌مندان عزیز و توان‌یاب به راحتی به همه امکانات شهر دسترسی دارند و مانعی نیست؛ لطفا مسئولان خود با صندلی چرخدار‌ وارد گود موانع شهری شوند ثابت کنند که حق با آنهاست و دیگران در نادیده‌ گرفته شدن حقشان سخت راه به بیراه می‌برند؛ اگر این هدف ممکن و میسر شد لطفا نمایندگان همه رسانه‌های جمعی را هم برای ثبت آن فرا‌بخوانید که آنوقت که گلست و به سبزه هم آراسته خواهد شد.  نباید فراموش کرد که مناسب‌سازی محیط شهری به ضمانت اجرایی قوی در قانون و تامین بودجه مناسب نیاز دارد که این خلا را باید قانونگذار برطرف کند تا اگر فردی قانون را نادیده گرفت در مقابل نادیده‌گرفتن قانون پاسخگو باشد.  همچنین باید در مناسب‌سازی شهری بیش از گذشته به اقدامات فرهنگی توجه کرد وقتی آسانسور مخصوص افراد ناتوان و کم‌توان است یا فردی نشسته بر صندلی چرخدار منتظر آسانسور است لطفا شهروندان سالم این حقوق را محترم بشمارند و اولویت را به وی بدهند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com