96 سال پایان فعالیت غیرمجازها همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  78851 تاریخ انتشار:  1396-03-30 - 05:46 تعداد بازدید:  345
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ثامن متقاضی مجوز است
96 سال پایان فعالیت غیرمجازها

گزارش

اتفاقات رخ داده در چند روز اخير براي مؤسسه اعتباري ثامن موجب شد تا برخي مقامات بانكي كشور واكنش‌هايي نشان دهند.
پنجشنبه گذشته خبري مبني بر ادغام اين مؤسسه با مؤسسه اعتباري كوثر و بانك مهر اقتصاد موجب شد مردمِ نگران، در شعب آن تجمع كنند و پولشان را بخواهند. در همين بحبوحه بانك مهر اقتصاد تكذيبيه‌اي صادر كرد و اعلام كرد كه بناي ادغام شدن در مؤسسه جديد ندارد.
در اين اطلاعيه به نقل از روابط عمومي بانك مهر اقتصاد آمده است: «انتشار اين قبيل شايعات هيچ تأثيري در روند فعاليت‌ها و برنامه‌هاي فعلي و آتي بانك ندارد و اينگونه اخبار كذب و بي‌اعتبار نشأت گرفته از سوء استفاده و ضعف برخي رقباي اين بانك در شبكه بانكي كشور است».
با اين حال اطلاعيه مؤسسه مالي اعتباري كوثر در 25 خردادماه نشان مي‌داد كه براي انجام اين ادغام يك توافق ضمني بين مديران آنها انجام شده است.
در اطلاعيه بانك كوثر درباره ادغام بانك مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباري ثامن‌ در مؤسسه اعتباري كوثر و ايجاد «بانك كوثر» و علي‌رغم مذاكرات انجام شده و توافقات حاصل شده بين اين مؤسسه‌ها و بانك، اعلام مي‌شود هرگونه تصميم‌گيري در حوزه نظام بانكي كشور منوط به مصوبه شوراي پول و اعتبار و ابلاغ بانك مركزي است. هنوز تأييديه‌اي كه از سوي بانك مركزي صادر شده باشد، در اختيار اين مؤسسه قرار نگرفته است.
فرشاد حيدري، معاون نظارت بانك مركزي هم اعلام كرده كه مؤسسه اعتباري ثامن يكي از مؤسسه‌هاي متقاضي دريافت مجوز از بانك مركزي بوده و اقدامات شامل پذيره‌نويسي در بورس و توزيع سپرده قانوني نزد بانك مركزي را انجام داده است.
وي در توضيح خود گفته كه فرآيند قانوني و رسيدگي به تقاضاي مؤسسه ثامن در حال انجام بوده و ممكن است منجر به صدور مجوز و يا ادغام با يكي از بانك‌ها و مؤسسات اعتباري شود و در صورت صدور مجوز و يا ادغام، با حفظ حقوق و صيانت از سپرده‌هاي آنها انجام خواهد شد.
رئیس هیات مدیره موسسه اعتباری ثامن به مردم اطمینان داد که نگران سپرده های خود در این موسسه نباشند، زیرا هرگونه تصمیم درباره ادغام و تغییر در ساختار آن با نظر بانک مرکزی انجام می شود.
عیسی رضایی رئیس هیات مدیره موسسه ثامن هم به ایرنا گفته که توصیه من به سپرده گذاران، حفظ آرامش است و هیچ جای نگرانی در تامین نقدینگی مورد نیاز مردم نیست و در صورت موافقت بانک مرکزی برای ادغام این موسسه، همه سپرده های مردم حفظ می شود و تنها مشتریان برای صدور کارت های جدید به شعب مراجعه خواهند کرد.
البته وی، ادغام را فرآیندی زمان بر دانسته و گفته: تا زمانی که روال اداری مربوط به ادغام انجام نشود و بانک مرکزی تایید نکند، این ادغام صورت نمی گیرد.
رئیس هیات مدیره این موسسه اعتباری اعلام کرده: تمامی شعب ثامن در سراسر کشور فعال است ولی با ازدحام جمعیت رو به رو است.
 سال 96، مُهر پایان بر فعالیت غیرمجازها
معاون نظارتی بانک مرکزی به ایرنا گفته که امسال، سال ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی است و حوزه وسیعی از شبکه بانکی، صرافی‌ها، لیزینگ‌ها و صندوق‌های قرض‌الحسنه و تعاونی‌های اعتباری را در بر می گیرد.
حیدری با تاکید بر اینکه رصد موسسه های غیرمجاز به عهده نیروی انتظامی است، اعلام کرده: از سال 1388 تا به امروز بیش از 134 تعاونی اعتباری صنفی ساماندهی شده است که البته تعدادی از این موسسات در فرآیند ساماندهی به دلایل مختلف مشارکت نکردند زیرا کاملا آگاه بودند در صورت ساماندهی، فعالیت‌های غیرقانونی انجام گرفته توسط آنها شفاف شده و مسئولیت‌هایی برایشان به وجود خواهد آورد.
به گفته وی، تعاونی های اعتباری کارمندی، کارگری و صنفی که طبق قانون تعاون تنها می توانند از محیط کاری خود سپرده گذار جذب کنند و تسهیلات بدهند، دیگر حوزه ای است که بانک مرکزی به آن ورود کند زیرا مجوزهای آن از سوی وزارت تعاون صادر می شد اما این تعاونی ها اقدام به توسعه فعالیت های خود خلاف قانون کردند.
«ابوالحسن فیروزآبادی» قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره فعالیت تعاونی های غیرمجاز گفته: موسسه های مالی و اعتباری که امروز با تخلف های عدیده ای مواجه هستند، مجوزهای اولیه را از دولت های نهم و دهم کسب کرده بودند.
وی افزود: این موسسه ها بعدها در دولت یازدهم با نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالفت می کردند.
این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اوایل دولت با توجه به تخلف هایی که در موسسه ثامن الحجج مشاهده می کردیم بارها این تخلف ها را به صورت نامه به مسئولان مرتبط متذکر می شدیم.
فیروزآبادی با ابراز تاسف از اینکه با اعمال نفوذهایی که صورت می گرفت این تذکرها به جایی نرسید، گفت: شوراها و ستادهایی هم اکنون تشکیل شده است که نظارت را افزایش می دهد و نتیجه آنها خروجی هایی است که مشخص خواهد شد.
 مردم چگونه در دام غیرمجازها گرفتار نشوند
هرچند بانک مرکزی مصمم است سال جاری را به سال پایانی عمر غیرمجازها تبدیل کند و پرونده آنها را برای همیشه در نظام پولی و مالی کشور ببندد، اما به نظر می رسد باید مردم نیز آگاه باشند و در دام غیرمجازها گرفتار نشوند.
عباس کمرئی مدیر کل نظارت بر بانکها و موسسه های اعتباری بانک مرکزی در این باره می گوید: توصیه همیشگی بانک مرکزی به مردم، سپرده گذاری در بانک ها و موسسه هایی است که از این بانک مجوز دارند و اسامی آنها در تارنمای بانک مرکزی موجود است و به امید چند واحد درصد سود بیشتر سراغ غیرمجازها نروند.
ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی نیز این توصیه را به مردم دارد که پرداخت نرخ‌های بالای سود توسط یک بانک، می تواند نشان‌دهنده ریسک بیشتر عملیات این بانک باشد و سپرده‌گذاران باید آگاه باشند این نرخ بالاتر، بهای ریسکی است که متقبل می‌شوند و باید پیامدهای آن را نیز بپذیرند.
به نظر می رسد بانک مرکزی در ساماندهی بازار پولی کشور هنوز راه بلندی پیش رو دارد که باید علاوه بر مقابله با موسسه های غیرمجاز موجود، از شکل گیری و رویش موسسه های جدید بدون مجوز جلوگیری کند و این مهم جز با همکاری نهادهای قضایی و انتظامی و همراهی مردم در «نه» گفتن به این موسسات امکان پذیر نیست.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com