سنگینی‌آسفالت شانه‌های هگمتانه را خم کرد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 30 بهمن 1398 - شماره 3698
 
امروز : پنجشنبه ، 1 اسفند 1398

Today : Thu, February 20, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
logo-samandehi
 
کد مطلب:  93613 تاریخ انتشار:  1398-02-26 - 09:10 تعداد بازدید:  485
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در چند قدمی جهانی شدن
سنگینی‌آسفالت شانه‌های هگمتانه را خم کرد

نویسنده : مریم مقدم

گزارش

■ مالمیر: پیگیری پرونده هگمتانه با آسفالت و خودرو دشوار است
■ تا 1400 الویت همدان جهانی شدن باشد


 یک روز سه‌شنبه که اسفند1396 به نیمه رسیده بود کارگران شهرداری  دست به کار شدند و از ابتدای جنوب غربی محوطه تاریخی هگمتانه، یعنی ورودیِ گردشگرانِ این محوطه‌ی ارزشمند، که بخشی از"هگمتانه" بود  را آسفالت کردند تا راه را برای آهن‌فروش‌های شهر همدان باز کنند! ریختن این آسفالت بر شانه هگمتانه همان و به آرزو پیوستن هگمتانه جهانی در نگاه کارشناسان و رسانه ها همان ...
رسانه ای ها یکپارچه پای کار آمدند  و دغدغه مردم و کارشناسان را به تصمیم گیران این اتفاق منتقل کردند اما کار از کار گذشت و سایت تاریخی هگمتانه آسفالت شد و آسفالت ماند  ....حالا پس از یک سال و چند ماه به وضوح از متولیان کار می شنویم یکی از دلایل اصلی به طول انجامیدن جهانی شدن هگمتانه به همین میهمان ناخوانده (آسفالت )وا بسته است .
 حذف آسفالت و خودرو لازمه پیگیری هگمتانه جهانی
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از کند شدن پرسه پیگیری  پرونده ثبت جهانی هگمتانه به دلیل آسفالت و تردد خودروها از داخل سایت هگمتانه خبر داد.
علی مالمیر، در این باره در کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان که در رابطه با مشکلات پیاده راه اکباتان برگزار شد صحبت کرد .وی ادامه داد: در خصوص پارکینگ تپه هگمتانه که مورد استفاده گردشگران بود استاندار وقت و معاون میراث فرهنگی فعالیت آن را متوقف کرده‌اند و نمی‌توان فضا را در اختیار خودروها قرار داد.
 سند راهبردی لازمه ساماندهی هگمتانه
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان  با بیان اینکه موضوع و مشکلات پیاده راه اکباتان به تپه هگمتانه متصل است و باید در یک برنامه جامع دیده شوند ابراز کرد: در سند راهبردی توسعه استان بر ساماندهی محوطه هگمتانه برای آمادگی ثبت جهانی تاکید شده و باید شیوه‌ای لحاظ شود که ملاحظات یکدیگر را ببینیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه عرصه تپه هگمتانه باید تملک شود اظهار کرد: همین الان به خاطر اجرای آسفالت و تردد ماشین‌ها از داخل سایت هگمتانه پرونده ثبت جهانی هگمتانه تا رفع موانع به مشکل برخورد کرده و پیشرفت آن متوقف شده است.
وی با بیان اینکه باید به طور جامع به موضوع بپردازیم و کار فنی و منطقی که مشاور آن را پشتیبانی می‌کند در دستور کار قرار گیرد گفت: سالی یک میلیارد تومان هزینه نگهداری تپه هگمتانه است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با بیان اینکه شکل گیری کمیته ساماندهی در راستای اقدامات لازم است اضافه کرد: سند راهبردی استان بر ثبت جهانی هگمتانه و ساماندهی تملک عرصه تاکید دارد.
  تا 1400 با هگمتانه جهانی
وی در توضیح این مورد عنوان کرد : در صنعت راهبردی 1400برنامه‌ای پیش‌بینی شده است که بر اساس آن پیگیری آماده‌سازی هگمتانه برای به ثبت جهانی رسیدن به نتیجه خواهد رسید.
بر این اساس باید گفت ؛ این مهم نیازمند تشکیل یک کمیته جهت پیگیری موارد مرتبط است کمیته‌ای مرکب از ارگان‌های مرتبط که شامل استانداری، میراث فرهنگی و شهرداری می‌شود. در این کمیته می‌توان تا سال 1400 موانع ثبت جهانی هگمتانه را بررسی و برطرف کرد. یکی از شاخص‌های موانع تردد خودرو در هگمتانه است با زبان ساده می‌توان گفت بساط تردد با خودرو از هگمتانه باید برچیده شود و این به آن معناست که آسفالت ریخته شده بر شانه‌های هگمتانه 3000 ساله سنگینی می‌کند.
بر اساس مطالعات موجود لازم است برای تسریع در پروسه ثبت جهانی هگمتانه کل عرصه این سایت آزاد شود که این مهم نیز خود پیگیری مصوبات و نظرات کارشناسانه و ورود ارگان‌های مرتبط را می‌طلبد.
آسفالت شدن بخشی از هگمتانه که به بهانه ایجاد راه دسترسی اکباتان به بازار آهن فروش‌ها در سال‌های گذشته با تصمیم‌گیری شهرداری انجام شد یک اقدام اشتباه بود. این گفته بسیاری از کارشناسان مرتبط با حوزه ثبت جهانی، میراث فرهنگی به ویژه سایت هگمتانه است.
  سوالات بی جواب
این سوالات بی‌جواب را چه کسی پاسخ خواهد گفت که هگمتانه به کدامین بها فرصت جهانی کردن همدان را از دست داد آیا تا به حال به صورت ریشه‌ای بررسی شده است که چرا پرونده چندین ساله ثبت جهانی هگمتانه روز به روز سنگین‌تر و بدون خروجی‌تر می‌شود. غیر از این است که تدابیر لازم برای باز بودن راه جهانی شدن این سایت در نظر گرفته نشده است آیا متولیان امر می‌دانند هگمتانه تنها دارایی شاخص استان همدان برای جهانی کردنش می‌باشد. آیا در کشور پهناوری همچون ایران سایت تاریخی در بافت اصلی شهر با ویژگی‌های هگمتانه جای خوش کرده است؟
گاهی شهرداری به میدان می‌آید و گاهی میراث فرهنگی، شهرداری دغدغه حفظ بافت را دارد و میراث فرهنگی حیران از مجوزهای ساخت ساختمان‌های بلندی است که سایه آنها بر همین بافت‌های تاریخی سنگینی می‌کند.
به راستی چرا وقتی پارکینگ طبقاتی سینا درست در چند قدمی تاریخی‌ترین میدان شهر قد علم کرد از میراث فرهنگی استعلام نشد و اگر شد چرا میراث فرهنگی موافقت کرد حالا حریم میدان زیر سایه سنگین این پارکینگ زیر سوال رفته است و موارد مشابه این که در سطح شهر مشهود و مشخص است.
 حذف سواره با حذف آسفالت
تنها اینجا می توان امیدوار بود سند راهبردی به زودی منتشر شود تا شاید به واسطه آن و با مدیریت مدیر ارشد استان ضوابط و قوانین مرتبط حفظ و رعایت شود آماده‌سازی هگمتانه برای جهانی شدن باید یکی از اولویت‌های مدیران حاضر باشد و اولویت مهم در این راستا حذف سواره از هگمتانه است و اولویت این مهم برچیده شدن آسفالت.
انتظار می‌رود در راستای حل و فصل این معضل راه حل بنیادی ارائه شود که راه حل این مشکل چیزی جز اجرای طرح تفصیلی نیست اگر آسفالت جمع شود طرح مصوب شورای فنی تهران که در این اساس است باید اجرا شود در این طرح آمده است از قسمت پشت موزه منطقه‌ای آسفالتی اجرا شود تا بتواند راه دسترسی راسته بازارها را به خیابان اکباتان و بالعکس ایجاد کند. اجرای این طرح یک قدم به جلو برداشتن است. چرا که امروز شاهد مشکلات عدیده بازاریان اکباتان هستیم که از لحاظ تردد با موانع بسیاری روبرو می‌شوند امید آن می‌رود که طرح تفصیلی فاز به فاز اجرا شود.
شهرداری بافت نداریم
خلاصه آنکه برخلاف آنکه پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین هستیم و داشتن 1800 جاذبه تاریخی این روزها به پز سخنرانی‌های مسئولان استان تبدیل شده است اما از داشتن یک شهرداری بافت بی‌بهره‌ایم واحدی که می‌تواند به صورت تأثیرگذار پیگیری و ارائه و اجرای طرح‌هایی مرتبط و مشترک با میراث فرهنگی در حوزه بافت‌های تاریخی محقق کند این در صورتی است که بسیاری از شهرهای تاریخی ایران دارای شهرداری بافت هستند و این شهرداری توانسته است طرح‌های مشترک حائز اهمیتی را به زمینه‌ اجرا با موفقیت هدایت کند. اگر در همدان نیز یک شهرداری بافت داشته باشیم می‌توان متولی اجرای طرح‌های مشترک را به صورت اصولی شاهد باشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com