1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) هرس درختان به‌دلیل‌آفت یا سفارش؟ همدان پیام
 
 
شنبه - 14 تير 1399 - شماره 3792
 
امروز : شنبه ، 14 تير 1399

Today : Sat, July 4, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  96032 تاریخ انتشار:  1398-04-19 - 08:37 تعداد بازدید:  204
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

هرس درختان به‌دلیل‌آفت یا سفارش؟

گزارش

با ورود به خیابان جهان‌نما از سمت میدان بعثت لختی درختان نیمه هرس شده توجه هر عابری را به خود جلب می‌کند. اما تعجب برانگیزترین قسمت ماجرا آنجاست که فقط همان چند درخت پیشانی به پیشانی یک آموزشگاه چنین سیمای پریشانی را به خود گرفته‌اند و دیگر درختان این منطقه دست نخورده جای خود باقی مانده‌اند .
همجواری درختان با آموزشگاه موجب دامن زدن به برخی حواشی شد. حواشی بر این منوال که شاید درختان هرس شدند تا تابلوی آموزشگاه معروف شهر رخ نمایان کند. شایعه سر زبان‌ها چرخیده و نوک پیکان اتهام را درمقابل اعضای شورای‌شهر و سازمان سیما و منظر شهرداری همدان قرار داده است.
این موضوع بازار داغ شایعات را در فضای مجازی فراهم آورده و باعث شده تا برخی از اعضای شورای‌شهر و سازمان سیما و منظر همدان متهم شوند.
 تصمیم به هرس درختان مربوط به سال ۹۵ است
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری همدان تصمیم به هرس درختان خیابان جهان‌نما را مربوط به سال ۹۵ و پیش از به‌عهده گرفتن سمت کنونی خود دانست.
بابک مهدی‌آزاد  در گفت‌وگوهای رسانه‌ای روزهای اخیر خود‌، با اشاره به ارسال نامه اخطاریه از سوی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان همدان مبنی بر بیمار بودن درختان آن منطقه، مطرح کرد: از ۲ سال گذشته مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان همدان آغاز به انجام مطالعاتی بر روی درختان استان داشته که در این بین از بیماری درختان این منطقه آگاه شده و نسبت به جلوگیری از انتقال این بیماری به سایر درختان مجاور اخطار داده است.
وی با تأکید بر اینکه براساس این نامه، نابود نکردن درختان باعث انتقال بیماری آنان به سایر درختان منطقه می‌شد، خاطرنشان کرد: براساس این نامه، دو سال گذشته سازمان سیما و منظر برای جلوگیری از قطع درختان، با همکاری و با توجه به نظر مهندسان، به‌درستی اقدام به جوان‌سازی و تحریک رشد مجدد سربرداری شده بود اما متأسفانه برش بافت‌های تنه و بررسی بافت پوست درختان نشان داد به‌علت شرایط نامساعد سال‌های ۹۵ و ۹۶ این درختان کاملاً خشکیده و مرده هستند و به هیچ‌وجه امکان زنده شدن دوباره و رویش مجدد را ندارند.
مهدی‌آزاد در ادامه با اشاره به بند دوم نامه ارسالی از سوی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان همدان، افزود: بررسی وضعیت پوست خشکیده تنه حاکی از وجود خسارت و تعداد بی‌شمار آفات پوست‌خوار و چوب‌خوار روی تنه و زیر پوست‌های مرده این درختان بود. به‌همین منظور توصیه شد هرچه سریع‌تر این درختان خشکیده بریده و معدوم و یا تحویل کارخانه‌های فرآوری چوب شوند تا از شیوع این آفات به‌سایر نقاط فضای سبز شهر جلوگیری به‌عمل آید.
 بررسی علت دقیق مرگ درختان پرهزینه است
وی با بیان اینکه بر‌اساس این نامه بررسی علت دقیق مرگ درختان مشکل بوده و پرهزینه است، گفت: بررسی‌ها و ترک‌های موجود بر تنه درخت بسیار شبیه به علائم ناشی از خشکسالی و سرمازدگی پی در پی در فصول پاییز و زمستان سال‌های ۹۵ و ۹۶ بوده به‌طوری‌که در آن سال‌ها بسیاری از درختان کهنسال مثمر و غیرمثمر در استان نابود شده و خسارت‌های هنگفتی را به کشاورزان وارد کرده است.مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری همدان با اشاره به توصیه مندرج در این نامه مبنی‌بر غرس نهال‌های مناسب مابین فضای درختان موجود پس از قطع و معدوم کردن آن‌ها، اظهار کرد: این سازمان به این توصیه عمل کرده و درختان بسیار جوان با ارتفاع قابل قبولی در بین این درختان کاشته شده است. وی علت جابجا نکردن و قطع کامل درختان خشک شده را استفاده به‌عنوان المان و تغییر به حالت آن به نمادی زیبا و چشم‌نواز دانست و تصریح کرد: براساس طرح ارسالی از سوی کمیته مربوطه، قرار است به زودی این درختان خشکیده به‌عنوان المان‌هایی زیبا و متناسب با فضای شهری تغییر حالت دهند. به‌همین دلیل حضور این درختان به شکل فعلی خود امری موقتی است.
 از پول بیت‌المال به کسی باج نمی‌دهم
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری همدان علت اصلی وجود شایعه‌پراکنی و انتشار اخبار کذب مبنی‌بر ارتباط خود با اعضای شورای‌شهر و ربط دادن آن به آموزشگاه معروف در همدان را تنها عمل نکردن به خواسته‌های نامتعارف یکی از شهروندان خواند و تأکید کرد: چندی قبل این فرد با درخواستی نامتعارف به این سازمان مراجعه کرد که با مخالفت بنده و سایر اعضای این سازمان روبه‌رو شد. از این‌رو به‌جهت تلافی و انتقام‌جویی دست به چنین کار غیرمنطقی و خلاف اخلاقی زده، این شایعه‌سازی جنبه تخریب داشته و محور انتشار اخبار دروغ علیه نحوه کار و مدیریت بنده بوده است.
 نظارت مهندسان باغداری و کشاورزی بر اعمال شهرداری
رئیس شورای‌اسلامی شهر همدان نیز قطع درختان را براساس نامه ارسالی از سوی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان همدان دانست و در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: تمامی اعمال مربوط به فضای شهری و سبزی همدان در سازمان سیما و منظر شهرداری براساس نظارت و مشورت مهندسان باغبانی و کشاورزی حاضر در این اماکن و درصورت لزوم با هماهنگی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان همدان صورت می‌گیرد.
کامران گردان شایعه مبنی بر ارتباط مدیر مؤسسه معروف با یکی از اعضای شورای‌شهر را تلویحاً رد کرد و افزود: از این موضوع اطلاع دقیق ندارم اما به‌جرأت می‌توان گفت که هیچ‌گاه رابطه در اداره شهری ورود نخواهد داشت.
وی در‌رابطه با هرس درختان و خشک شدن آنان پس از مدتی در شهر، عنوان کرد: هرس درختان هیچ‌گاه غیراصولی نبوده و موجب مرگ درخت نمی‌شود مگر آنکه درختان بر اثر بیماری و آفات موجود خشک شده و دیگر قابل درمان نباشند.
 حذف درختان بهتر از نگهداری آنها است
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان همدان، حذف درختان خشک شده را بهتر از نگهداری آنان دانست.
قاسم اسدیان با تأکید بر اینکه خشک شدن درختان زمینه حمله آفات و بیماری‌ها و شیوع آن به‌سایر درختان را فراهم می‌کند، گفت: این دسته از درختان چه در شهر و یا ساکن در باغات باید نابود شوند تا از حیات سایر درختان پاسداری شود، کاهش چشمگیر سطح تولید فتوسنتز در درختان از کمترین آسیب‌های ناشی از خشک شدن آنان است.
وی با بیان اینکه درخت گردو، بید و برخی از درختان میوه همانند زردآلو در معرض بیشتر سرمازدگی هستند، عنوان کرد: سرمای بهاره، همانند سرمای نیمه دوم فروردین‌ماه سال‌جاری، باعث شد تا این دسته از درختان بیشتر در معرض خشک شدن قرار گیرند.
 چالش هرس و ماله‌کشی در فضای مجازی
درزمینه هرس درختان خیابان جهان‌نما مهرداد حمزه در فضای مجازی مطلبی را منتشر کرد که در آن موارد متعدد مطرح شده است . در این مطلب با‌عنوان "ماله‌کشی به‌روش شهرداری و شورای‌شهر" آورده شده است که، درحالی‌که چند روزی است بحث پیرامون هرس عجیب و غریب درختان مقابل آموزشگاه معروف شهر واقع در خیابان جهان‌نما به بحث داغ فضای مجازی و رسانه‌های استان همدان تبدیل شده است، پاسخ‌های مسئولان شهرداری و شورای‌اسلامی شهر همدان به این موضوع جالب است که در ادامه نکاتی چند پیرامون این اتفاق آورده می‌شود.
■ یکم: نرگس نوراله‌زاده، از اعضای محترم شورای‌اسلامی شهر همدان در گفت‌وگوی تلفنی ضمن تایید این مطلب که مجوز آموزشگاه مذکور متعلق به وی است، هر گونه دخالت در قطع این درختان را تکذیب کرد و برای این موضوع خداوند متعال را شاهد قرار داد. این در حالی است که رئیس شورای‌شهر همدان در گفت‌وگو با ایسنا ارتباط این مجموعه با یکی از اعضای شورای شهر را تلویحا رد کرده است!!!!
■ دوم: بابک آزاد، مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری همدان در گفت‌وگو با ایسنا گفته که خشک شدن این درختان مربوط به سال ۹۵ و ۹۶ و دلیل آن خشکسالی و سرمازدگی آن دو سال بوده است. این موضوع را وحید علی‌ضمیر معاون خدمات شهری شهرداری نیز تایید کرد! حال سوال این جاست چرا بنا به‌گفته آقایان این درختان اواخر سال ۹۷ به این شکل درآمدند! این یعنی درست پس از زمانی که آموزشگاه مذکور به این محل نقل مکان کرده است!
■ سوم: عباس صوفی شهردار همدان در گفت‌وگویی پیرامون این مسأله اعلام کرده که فعالیت‌های عمرانی در خیابان جهان‌نما باعث خشک شدن این درختان شده است!
■ چهارم: بابک آزاد در گفت‌وگو با ایسنا دلیل انتشار خبر قطع درختان جهان‌نما را خواسته‌های نامتعارف یک شهروند عنوان کرده است، بدون آنکه اشاره کند او کیست و چه خواسته‌ای داشته است!
* حالا با بیان چهار نکته بالا، نه تنها مخاطبان با این حرف‌ها اقناع نشده، بلکه  سوالات تازه‌ای در ذهن هر شهروند ریزبین و نکته‌سنجی شکل می‌گیرد که امیدواریم مسئولان شورا و شهرداری به‌جای ادامه دادن به ماله‌کشی، این‌بار شفاف و صریح پاسخ دهند!
1- مگر اعضای شورای‌اسلامی شهر نباید در آغاز عضویتشان در شورای‌شهر لیست اموال و دارایی‌های خود را اعلام کنند. چگونه است که تقریباً همه شهر می‌دانند این آموزشگاه متعلق به چه کسی است، اما رئیس شورای شهر نمی‌داند!؟
2- خشکسالی، سرمازدگی، آفت، بیماری یا هر نامی بر آن می‌گذاریم، چگونه فقط گریبان حدود ۱۰ اصله درخت مقابل این آموزشگاه را گرفته است و بقیه درختان این خیابان همه سالم هستند!؟ حتما درخت مقابل اداره استاندارد، درختان مقابل برخی ادارات و بانک‌های میدان آرامگاه بوعلی‌سینا و اخیرأ درخت مقابل ساختمان تجاری واقع در بلوار فلسطین و.... را یادتان هست. نمی‌دانم چرا همه این درختان به سرنوشتی مشابه دچار می‌شوند!؟
3- آقای آزاد به‌جای فرافکنی در مورد موضوع بهتر است شفاف توضیح بدهند منظورشان از آن شهروند کیست و چه خواسته نامتعارفی داشته است. بنده به‌عنوان نویسنده این مطلب و کسی که نخستین‌بار خبر قطع درختان را منتشر و در اختیار دیگر رسانه‌ها قرار داده است، قسم یاد می‌کنم که تا امروز حتی با جناب آزاد هم‌کلام هم نشده‌ام چه برسد به....!؟ این موضوعی است که در رپرتاژ خبری منتشره در روزنامه سپهرغرب به‌تاریخ ۱۷ تیرماه نیز به آن اشاره شده است و اگر اثبات نشود، نگارنده پیگیری حقوقی موضوع را حق قانونی خود می‌داند.
4- تناقض‌ حرف‌ها و دلایل شهردار، معاونین وی و اعضای شورای‌شهر خود دلیل محکمی است مبنی‌بر اینکه موضوع فراتر از یک سرمازدگی عادی و قطع چند درخت است! و مسأله جای تأمل بیشتری دارد!؟
5- حال که جناب آزاد با صراحت اعلام کردند از پول بیت‌المال به کسی باج نمی‌دهند، ضمن تحسین رفتار ایشان، از وی درخواست می‌شود، در راستای شفافیت اعلام کنند کدام فضاهای سبز در نقشه شهر از سبز پررنگ به سبز کم‌رنگ تغییر کاربری داده و این زمین‌ها متعلق به چه کسانی است!؟
6- حال که بحث بیت‌المال و آموزشگاه‌های آزاد مطرح شد، بد نیست دوستان شورای‌شهر توضیح دهند با کدام دلیل قانونی و شرعی تعرفه عوارض این آموزشگاه را به دو دهم درصد کاهش داده‌اند!؟ دیگر مردم شهر به‌ویژه مناطق کم‌برخوردار چه گناهی دارند که باید از جیب آن‌ها برای این آموزشگاه‌ها خرج شود!
* در پایان امیدوارم مسئولان به‌جای ماله‌کشی، به‌دنبال اقناع افکار عمومی و شفاف‌سازی باشند. قطعا یکی از راه‌هایی که از بسیاری اتفاقات جلوگیری می‌کند اطلاع‌رسانی به‌روز، شفاف و به‌هنگام است که امروز حلقه گمشده شورای‌شهر و شهرداری همدان، مسأله اطلاع‌رسانی است! همین.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com