دستانی که گره می‌گشایند همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 تير 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 1 مرداد 1398

Today : Tue, July 23, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  91299 تاریخ انتشار:  1397-12-19 - 00:21 تعداد بازدید:  364
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کمک به هموطنان همه ايام سال
دستانی که گره می‌گشایند

نویسنده : سمانه جهانگیری عرش

گزارش

انسانها همانند حلقه‌های یک زنجیرند که حیات و پایداری آنها در گرو پیوستگی و وابستگی به یکدیگر است. به همین منظور در فرهنگ بشری؛ نوعدوستی و احسان به دیگران جایگاهی خاص دارد.
 ادیان الهی نیز که بر ارزشهای فطری بشر استوارند، به این امر توجه بسیاری نموده‌اند و پیامبران که خود در راس هدایتگران و مصلحان جوامع بشری بوده‌اند ، نقش مهمی در تقویت این روحیه داشته‌اند . احسان و نیکوکاری، یکی از شاخه‌های مهم اخلاق اجتماعی است که سرچشمه همه نیکی‌ها به شمار می‌رود.
ایامِ نزدیک به عید نوروز ، روزهای خاص و پر از شور و نشاط برای هر ایرانی است و هر فردی تلاش می‌کند تا بتواند برای سال جدید لباس، وسایل و آنچه را که اطرافش است، نو و زیبا کند. به همین دلیل افراد به بازارها و مراکز تجاری می‌روند تا بتوانند نیازهای خود را خریداری کنند. اما در این بین برخی از قشرهای جامعه هستند که از درآمد پایینی برخوردارند و نمی‌توانند آن طور که باید، نیازهای خود را برطرف کنند. از اینرو در آستانه عید، اگر چه هر کس دغدغه‌های خود را برای ورود به سال جدید دارد، با این حال دیگران را از یاد نبرده و سهمی را برای کمک به نیازمندان در نظر می گیرد.
مردم مسلمان ایران به طور خود جوش، به آشنایان نیازمند کمک و آنان را برای شروع سالی جدید همراهی می کنند. افرادی نیز از طریق موسسه‌های خیریه، بویژه کمیته امداد امام خمینی (ره) به مستمندان و نیازمندان یاری می‌رسانند. کمیته امداد امام خمینی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است که به فرمان امام خمینی (ره) در اوایل انقلاب اسلامی ایران تشکیل شده و تاکنون در رفع احتیاجات نیازمندان و توانمندسازی آنان اقدامات مناسبی انجام داده است. این نهاد خیریه در کشورهای دیگر نیز به افراد محتاج و بی پناه خدمات قابل توجهی کرده است.
کمیته امداد امام خمینی (ره) در آستانه عید نوروز که بیشتر افراد جامعه در تکاپوی خرید مایحتاج و لوازم زندگی مانند لباس، کفش، لوازم منزل، آجیل و شیرینی هستند، با برپایی "جشن نیکوکاری" از مردم می‌خواهد که از لابه لای خریدهای خود سهم نیازمندان را کنار بگذارند و هدایایی برای رفع نیازهای محرومان اهدا کنند.
بی‌شک کمک کردن به یتیمان یکی از زیباترین سنت‌های الهی است و روزهای نزدیک به عید بهانه و فرصت بسیار خوبی برای احیای این سنت الهی و انسانی است. روزهایی که می‌توان با کوچکترین احسان و نیکی، لبخند بهاری را بر لب یتیمان نشاند و به انتظار چشم‌های نیازمندان، با دادن هدیه و یا مبلغی پول، پایان داد.
 فعاليت 1754 پایگاه جشن نیکوکاری در همدان
جشن نیکوکاری امسال با شعار «عیدی برای همه» با هدف جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای نیازمندان برگزار شده است.
امسال یک‌هزار و 505 پایگاه در مدارس، 63 پایگاه در میدان‌ها به‌ صورت ثابت و سیار، 165 پایگاه در مساجد و بسیج و 21 مرکز نیکوکاری برای دریافت کمک‌های هم‌وطنان خیر و نیکوکار استان همدان برپا شده‌اند که روز پنجشنبه این پایگاه‌ها در میدان اصلی و سایر میادین شلوغ همدان محل جمع‌آوری کمک‌های مردمی بود.
سری به میادین سطح شهر می‌زنیم، هر چند کمک‌هاي مردمي امسال نسبت به سال‌هاي گذشته با توجه مباحث اقتصادي کم‌رنگ به نظر مي‌رسيد اما با نگاهي به پايگاه‌هاي ميادين همچنان شاهد کمک‌هاي مردم نوعدوست استان به نيازمندان بوديم چنانچه بسياري از کمک‌ها در قالب اجناس و هداياي غيرنقدي به اين پايگاه‌ها ارائه مي‌شد.
شور و شوق کمک به نیازمندان در این پایگاه‌ها وصف ناشدنی است آنان که به قولی دستشان به دهانشان می‌رسد در این فرصت پیش آمده برای انجام کار خیر کمک‌های خود را به این مراکز رسانده‌اند.
 مادري که به همراه فرزند خويش به پايگاه کمیته امداد میدان امام (ره) مراجعه کرده بود در گفتگويي اظهار داشت: هر چند به دليل مشکلات مالي خودمان در تامین مخارج خانواده مانده‌ايم اما در هر حال بايد به فکر نيازمنداني که وضعشان بدتر از ما هست نيز باشيم و نسبت به وضعيت خودمان شکرگزار باشيم.
وي گفت: کودکم را به همراه خودم آورده‌ام تا اين سنت حسنه را ياد بگيرد و انشاءا... در آينده ياريگر ديگران باشد.
پيرمردي نيز پس از انداختن مبلغي پول در صندوق صدقات گفت: کمک به نيازمندان از وظايف اصلي ماست و ما بايد آن را جزء واجبات بدانيم.
وي ادامه داد: من سال گذشته قرار بود که به مرقد مطهر امام حسين (ع) بروم اما با توجه به اينکه يک بار به اين سفر معنوي رفته بودم ترجيح دادم پول آن را جمع‌آوري کرده و به نيازمندان کشور خودم هديه کنم که قسمتي از آن را به زلزله‌زدگان و قسمتي را به نيازمندان استان خودم اختصاص دادم.
خانمي هم پس از کمک غيرنقدي خود به پايگاهي واقع در ايستگاه عباس‌آباد گفت: متأسفانه در کشور ما هستند کساني که پول مورد نياز براي تأمين زندگي خود و خانواده را دارند اما حاضر نمي‌شوند به ديگران کمک کنند در حالي که اگر از مخارج مازاد خود بزنند و آن را صرف کمک به ديگران کنند در کشور ما فرد مستضعفي وجود خواهد داشت.
وي ادامه داد : انتظار مي‌رود در اين برهه که همه مردم با مشکلات اقتصادي دست و پنجه نرم مي‌کنند مديران استان و کشور همت کنند و مبلغي از حقوق خود را به حساب کميته امداد بريزند.
پسر نوجوانی هم گفت: میخواستم برای عید امسالم کت و شلواری نو بخرم اما با دیدن یک برنامه در تلویزیون ترجیح داد، پول انرا صرف کمک به نیازمندان کنم تا انشااله با این کمک خدا هم مرا کمک کند تا درز کنکور سال آتی قبول شوم.
خانمی هم که از کنار چادر کمک‌های مردمی رد می‌شد گفت: خودم به دلیل بی‌سرپرست بودن پول مورد نیاز برای کمک به دیگران را ندارم اما همیشه سعی می‌کنم مردم را به کار خیر دعوت کنم چنانچه سال گذشته برای دو دختر دم بخت جهیزیه تهیه کردیم.
احسان و مردمداری، اخلاق زیبنده مسلمانی است که می‌خواهد از الگوهای دینی و ارزش‌های مکتبی الهام بگیرد و زندگی اسلامی را به وجود آورد. مردم، به ویژه گرفتاران و دردمندان، نیازمند رسیدگی و کمک‌اند. پی گیری گرفتاری‌ها و مشکلات دیگران و تلاش در برطرف ساختن آنها، درهای بهشت و رحمت الهی را به روی انسان می‌گشاید. سخاوت درخت باروری است که نهال آن در بهشت کاشته شده و شاخه‌های آن در دنیا پراکنده است و هر کس به شاخه‌ای از این درخت تمسک جوید، آن شاخه او را به بهشت خواهد برد.
 بیایید عید را برای همگان عید کنیم
در هر حال کمک به هموطنان و فقرا فقط مربوط به این یکی دو روز نیست بلکه هر روز که سپری می‌شود باید به فکر آنان باشیم چرا که در شرایط بحرانی لحظه به لحظه زندگی برای آنان سخت‌تر می‌شود.
باید هر جا مسکینی را سراغ دیدیم دست او را بگیریم و نگذاریم فقر او را به ورطه نابودی بکشاند چرا که فقر دروازه ورود به گناه است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com