روان‌سازی وکاهش‌بار‌ترافیکی بلوارسردارشهید همدانی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 1 اسفند 1398 - شماره 3699
 
امروز : جمعه ، 2 اسفند 1398

Today : Thu, February 20, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


نتایج لحظه به لحظه آمار صندوق های رای در کانال تلگرامی همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  97997 تاریخ انتشار:  1398-06-02 - 09:07 تعداد بازدید:  256
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

روان‌سازی وکاهش‌بار‌ترافیکی بلوارسردارشهید همدانی

نویسنده : حمید نصرتی قانعی

گزارش


  ورودی‌های شهر همدان سال‌هاست که بار ترافیک سنگینی را به دلیل قرار‌گرفتن در مسیر عبور‌ و مرور خودرو‌های سبک‌و سنگین از غرب به جنوب و مرکز کشور تحمل می‌کند؛ تداخل عبور خودرو‌های سبک و سنگین افزون بر ایجاد ترافیک، وقت مسافران و شهروندان همدانی را به هنگام عبور از این مبادی ورود شهر هدر ‌می‌دهد و گلایه عمومی برای همشهریان و هموطنان ایجاد کرده است.
 اکنون در این مسیر به معترضان و گلایمندان قبلی فعالان اقتصادی واقع در مسیر هم افزوده شده است؛ چرا که آنان معتقدند با طرحی که شهرداری با هدف کاهش بار‌ترافیکی در این معبر در دست اجرا دارد؛ مشکلاتی برای تردد آنان ایجاد شده است و عرض عبوری ورودی محل‌ کار‌شان را کاهش داده است؛ حتی به دلیل سرعت بالای خودرو‌های، عبوری احتمال تصادف هم افزایش یافته است.
 با مطرح شدن این گلایه‌ها دلیل اجرای طرح را از مسئولان مربوطه در مدیریت شهرداری منطقه4 و 3 جویا شدیم؛ همچنین ضرورت اجرای طرح از دید و منظر پلیس راهور‌استان همدان که صحبت‌های مسئولان در شهرداری همدان و رئیس اداره عملیات پلیس راهور استان همدان را می‌خوانید.
 دلیل اجرای طرح عمرانی در ورودی شهر از تهران به همدان
 شهردار منطقه 4 همدان در‌باره دلیل اجرای این طرح در حدفاصل تقاطع ناهمسطح غدیر(فرهنگیان)، میدان فرودگاه و بلوار سردار شهید حاج‌حسین همدانی، می‌گوید: مقطع این معبر کمتر از 2 ساله که مصوب و حدود 2ماه است که این طرح عمران شهری در این محدوده با هدف کاهش بار‌ترافیکی و حوادث ترافیکی این معبر در دست اجرا‌ است و تا 2 ماه آینده به آسفالت‌ریزی خواهد رسید.
 مجید‌یوسفی‌نوید اظهار می‌کند: قبلا‌در محدوده شهرداری منطقه 4 همدان تندرو‌ به عرض18‌متر اجرا شده است؛ اکنون در حال اجرای کندرو به عرض 9 متر هستیم تا مسیر استانداردی برای مدیریت‌بار‌ترافیکی در این محدوده از شهر همدان که محل تلاقی بار‌ترافیکی استان‌های مجاور با همدان(غربی، جنوبی و مرکزی) است ایجاد شود این روش در همه مسیر‌های پر‌ترافیک شهری با هدف کاهش سرعت خودرو‌های ورودی از مسیر‌های جانبی به مسیر اصلی ایجاد می‌شود در حدفاصل کندرو ‌و تندرو ‌هم یک فضای سبز 7 تا 9 متری برای‌جدا‌سازی مسیر ایجاد می‌شود.
 محدوده و نحوه اجرای طرح
شهردار منطقه 4 همدان بیان می‌کند: اکنون در این محدوده از شهر همدان( مجاورت دانشگاه پیام‌‌‌نور به سمت ورودی شهر‌ک فرهنگیان) حدود 800 تا 900 متر اجرای کندرو‌ را پیمانکار با خاکبرداری در عمق مسیر مصوب آغاز کرده است؛ جزئیات اجرای زیر‌سازی و سایر مختصات طرح هم به وی ابلاغ شده است؛ کل مسیر 4 کیلو‌متر است که امسال با اعتباری در حدود 2 میلیارد‌و 200 میلیون‌تومان بخشی از آن اجرا می‌شود و بقیه آن هم سال بعد به تناسب اعتبار اختصاصی اجرا خواهد شد.
 یوسفی‌نوید اظهار می‌کند: با اجرای کامل طرح در ورودی شهر همدان از مسیر تهران؛ در هر دو سوی مسیر تندرو و کندرو‌ اجرا خواهد شد و عرض کل بلوار با تندرو‌ها و کندرو‌ها 85 متر است که تداخل خودرو‌های عبوری داخل شهر را با خودرو‌های عبوری خارج از شهر کاهش خواهد تا راست‌گرد  پل ناهمسطح از ورودی بلوار شهید همدانی به این مسیر به طور‌کامل اجرا شود.
وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار همدان‌پیام که بقیه مسیر کندرو چه زمانی اجرا خواهد شد؛ از اختصاص اعتبار برای ساخت کندرو در سال آینده سخن گفته  و می‌افزاید: نامه برای دعوت از صاحبان املاک واقع در مسیر را ارسال کردیم تا در نحوه تملک املاک واقع در  مسیر با آنان رایزنی و توافق شود که صبح فردا جلسه‌ای با برخی از این مالکان داریم. بخشی از مسیر املاک کشاورزی و بخشی از املاک تملکی هم مرتبط با شرکت‌های تولیدی است.
 ساماندهی ترافیکی ورودی شهر همدان
 شهردار منطقه 3همدان هم می‌گوید: شهرداری همدان با هدف ساماندهی تردد در ورودی‌های شهر از سال‌های قبل طرح‌هایی را دردست اجرا دارد؛ یکی از این طرح‌ها تعریض معبر ورودی شهر در 2 محور همدان به ملایر و همدان به تهران است؛ که قبلا تعریض معبر ورودی شهر همدان از مسیر ملایر اجرایی و اکنون معبر ورودی همدان از مسیر تهران در ادامه اجرای کندرو در دست اجرا است.
محمد‌رضا فیضی‌منش اظهار می‌کند: در ورودی شهر همدان از مسیر بلوار سردار شهید حاج حسین همدانی حدود 2.5 کیلو‌متر تعریض معبر را در دستور کار داریم که حفاری اجرای شده هم برای ثبیت خاک بستر معبر یاد شده است. بقیه مسیر هم سال آینده اجرایی می‌شود. پیمان اجرای طرح هم حدود 2 هفته است که اجرایی شده است از مقابل گمرک استان طرح در حال اجرا است. همچنین بخشی از طرح مقابل پارک شهروند اجرا شده بود که قبل از اعزام حجاج به مراسم فیض‌بخش و روحانی حج تا مقابل فرودگاه مسیر(600 متر) آسفالت‌ریزی شد(1400 تن).
وی با اشاره به همکاری برخی از مالکان بنا‌های واقع در مسیر طرح برای تعریض معبر، بیان می‌کند: مشکل تملک نداریم و همکاری و تعامل مناسبی در اجرای طرح توسط مالکان واقع در مسیر اجرای طرح شاهدیم. طرح را مطابق طرح تفصیلی شهر اجرا می‌کنیم و مشکلی در اجرای طرح نیست.
 فیضی منش درپاسخ به این گلایه برخی از شرکت‌های واقع در مسیر که عرض عبور ورودی محل فعالیتشان کم شده است؟، می‌گوید: پیمانکار در اجرای طرح عمران شهری به موضوع اچ.اس. ای طرح کاملا توجه دارد و اقدام لازم را موقع طرح لحاظ کرده است. کندرو 18 متری است که فضای سبز آن هم تا بهمن‌ماه به پایان می‌رسد.
  بهبود ترافیک معبر
 رئیس اداره عملیات پلیس راهور استان هم می‌گوید: یکی از مشکلات ورودی‌های شهر همدان به خصوص در مسیر فرود‌گاه، تداخل عبور‌و مرور خودرو‌های سبک و سنگین بود، که مردم همدان تقاضا داشتند برای افزایش ایمنی‌ عبور، در محدوده تقاطع ناهمسطح غدیر طرحی عمرانی اجرا شود که هم ترافیک کاهش یابد و هم این‌که این تداخل حذف شود؛ شهرداری همدان هم در حال اجرای این طرح است.
 سرگرد سیدجواد حسینی اظهار می‌کند: اما قبل از اجرای این طرح، برای پیشگیری از ایجاد گره‌ترافیکی باید مسیر دسترسی تندرو‌ها با کندرو ‌بهم متصل می‌شد تا بار ترافیکی این معبر افزون بر رصد پلیس توسط دوربین‌های ترافیکی و مرکز کنترل ترافیک بهینه شود. قبل از اجرای این طرح شاهد افزایش تصادف‌های منجر به خسارت و جرح بودیم که هر سال حدود 140 تا 150 تصادف دراین معبر توسط پلیس ثبت می‌شد که 11 مورد آن جرحی بود و فوتی هم نداشتیم با این وصف اجرای طرح ضرورتی انکار ناپذیر بود.
وی می‌افزاید: اکنون همزمان با اجرای کندرو‌ها در محلی پل غدیر، شهرداری اجرای راست‌گرد را آغاز کرده است؛ طبق طرح مسیری برای عبور‌خودرو‌های سنگین ساخته خواهد شد که در مقابل عکس سردار شهید حاج حسین همدانی خروجی دارد و با اجرای آن دیگر خودرو‌های شهری که قصد ورودی به همدان را ندارند از روی این مسیر عبور می‌کنند و خودروهای درون شهری همدان هم برای ورود به شهرک فرهنگیان از زیر پل وارد شهرک می‌شوند و تداخل خودرویی حذف می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com