1403-03-201403-03-30bool(false) مادستان در سالی که گذشت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 30 خرداد 1403

Today : Wed, June 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  131126 تاریخ انتشار:  1401-12-28 - 11:29 تعداد بازدید:  656
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مادستان در سالی که گذشت

گزارش


گروه شهرستان: شهرهای استان همدان امسال دچار فرازو نشیب‌های زیادی بودند؛ از یک طرف با تغییر فرمانداران و برخی مسئولان، ادارات رنگ وبوی دولت سیزدهم را گرفت. از طرف دیگر سفر رئیس جمهوری در مرداد ماه فصل جدیدی از دریافت بودجه برای شهرستان‌های استان را رقم زد.

البته حواشی نماینده برخی شهرها با مسئولان و فرمانداران هم تقریبا پررنگ بود تا جایی‌که برخی از مسئولان ادارات شهرستان اسدآباد تغییر کردند ویا جلسه فرماندار فعلی شهرستان بهار از تودیع و معارفه دقیقه نودی  به جلسه  شورای اداری تغییر پیدا کرد و نباتی در سمت خود ماند. در ادامه به برخی از رویدادهای شهرستانهای استان پرداخته‌ایم.

 اتفاقا ت تلخ و شیرین در کبودراهنگ

سال۱۴۰۱ با همه خوشی‌ها و ناخوشی‌ها ،کمی‌ها و کاستی‌ها، تورم وگرانی‌ها، فشار اقتصادی و ...به پایان رسید و آرام‌آرام صدای پای بهار سال ۱۴۰۲ می‌آید. امیدواریم که سال جدید سالی پر از خیر و برکت، خوبی، خوشی و سلامتی برای همه مردم باشد.

مهمترین اتفاقاتی که در سال ۱۴۰۱ در شهرستان کبودراهنگ رخ داد؛ رفع مشکل ۴۰ ساله زمین شهری بود که با  پیگیری‌های متعدد نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی بالأخره مرتفع شد .

همچنین یک طرفه‌کردن خیابان‌های امام خمینی (ره) و دستغیب که موجب شد معضل ترافیک شهری حل شود و در حال حاضر ترافیک در شهر کبودراهنگ بسیار روان شده و با اجرای این طرح از بار مشکلات  ترافیکی مردم کاسته شده‌است.

اما اتفاقات تلخ و ناگواری هم در سال ۱۴۰۱در شهرستان کبودراهنگ روی  داد که از مهمترین آنها می‌توان به جاده‌های مرگبار این شهرستان از جمله  جاده خان‌آباد- کبودراهنگ و گل تپه -کبودراهنگ -همدان اشاره کرد که متأسفانه همچنان این راه‌ها قربانی می‌گیرند و امسال هم چندین نفر در این جاده‌ها جان خود را از دست دادند و خانواده‌هایشان را  سوگوارکردند.

 امیدواریم مسئولان در سالی که پیش روست به این مهم توجه بیشتری داشته باشند و برای چهار بانده‌‎کردن این راه‌ها  تلاش مضاعفی داشته‌باشند و با ایمن‌سازی جاده‌ها مانع بروز چنین حوادث تلخ و ناگواری شوند.

 ساخت سینما در حد کلنگ ماند

۳ خرداد سالجاری با حضور مدیرکل ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران شهرستان اسدآباد کلنگ‌زنی پردیس سینمایی اسدآباد انجام شد که پس گذشت بیش از ۹ ماه از آئین کلنگ زنی، هیچ اقدامی در این پروژه انجام نشده و فقط در حد کلنگ روز مراسم باقی‌مانده است.

 نصف کنارگذر اسدآباد پس از ۱۲ سال افتتاح شد

۲۵ شهریور سالجاری یک لاین کنارگذر اسدآباد پس از ۱۲ سال افتتاح شد و زیر بار ترافیک رفت. کنارگذر یکی از پروژه‌های شاخص ملی این شهرستان همزمان با اربعین حسینی و تردد مسافران کربلای معلی با حضور معاون عمرانی استانداری و مدیرکل راهداری استان و برخی مسئولان استان و شهرستان زیر بارترافیک رفت.

 چشم‌ به راهی مردم درگزین

ششم مرداد ماه امسال با سفر رئیس جمهوری، وزیر بهداشت هم قرار بود به شهرستان درگزین سفر کند اما وزیر به سفر به رزن اکتفا کرد. تاکنون خبر خوشی بابت سفر نماینده رئیس جمهوری به درگزین نتوانستیم مخابره کنیم امید است از طریق نزدیکان وزیر که دوش به دوش ایشان از تهران تا درگزین آمدند خبرهای خوشی بشنویم کاش به جای پرداختن به مستند عمل رایگان چشم پیرزن و بازتاب گسترده خبری آن در رسانه‌ها، وزیر محترم به چشم های منتظر مردم محروم منطقه درگزین هم نگاهی می‌کرد.

دراین سفر باید نشست خبری صورت می‌گرفت، از نزدیک با مردم ملاقات می‌کرد و با دردها و مشکلات آشنا می‌شد، در هفته خبرنگار به عکاسان و خبرنگاران احترام گذاشته می‌شد و نه بی‌احترامی، برای بیمارستان 32 تختخوابی که نه !

بلکه برای بیمارستانی بزرگ و برای بهبود اقتصاد منطقه، برای مشکلات درمانی و کمبود دارو، برای فاضلاب شهری، برای بهبود راه‌ها، برای فرهنگ و نشاط مردم، برای آموزش و مدارس، برای مجتمع‌های فرهنگی و اداری، برای استقرار ادارات، برای مشکلات کشاورزان، برای عمران و آبادانی و برای تقسیم عادلانه اعتبارات و دیگر مشکلات کاش تصمیم‌گیری می‌شد.

 رزن باز هم خوش درخشید

کسب رتبه نخست در حوزه اشتغال، موفقیت نوجوانان و جوانان در رشته‌های مختلف ورزشی، افتتاح ۱۴۶ پروژه عمرانی و... بخشی از اتفاقات مهم رخ داده در این شهرستان است.

تدوین اطلس جامع هنرمندان رزن و درگزین که یک اقدام مهم در حیطه فرهنگی بود؛ همچنین افتتاح ۶ واحد کشاورزی و دامداری که علاوه بر کسب و کار، منجر به خودکفایی رزن در بخش‌های مختلف شد از دیگر فعالیت‌های انجام شده‌است.احداث بلوار خلیج فارس، اصلاح ریفیوژ اصلی شهر رزن، احداث میدان، احداث پارک و... بخشی از پروژه‌های بزرگ شهرداری می‌باشد که در حال تکمیل است.

تکمیل پروژه‌های مذکور در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت تا رزن به‌عنوان نماد به یاد ماندنی دروازه ورودی غرب کشور باشد.

 سهم یک سومی ملایر در تولید منسوج بی‌بافت و استخوان‌بندی تایر

سال ۱۴۰۱ سال پر از فراز و فرودی برای شهرستان ملایر بود و طرح توسعه شرکت کیان کرد ملایر و آغاز عملیات اجرایی سایت پرتودهی غرب کشور و گردهمایی ملایری‌های مقیم تهران و نمایندگان ادوار ملایر در مجلس شورای اسلامی از مهمترین اتفاقات این سال برای شهرستان بود.

طرح توسعه شرکت کیان کرد ملایر در سال ۱۴۰۱با اعتباری بالغ بر ۲۰۰میلیاردتومان به متراژ 6 هزارو ۳۸۰ متر مربع و ظرفیت اشتغال ۵۰ نفر به بهره‌برداری رسید، با افتتاح طرح توسعه این واحد ظرفیت تولید از 5 هزار و صد تن به 11 هزار تن افزایش یافت و با افتتاح این طرح شرکت کیان کرد ملایر یک سوم نخ لاستیک مورد نیاز کشور را تولید می‌کند.


 عملیات اجرایی سایت پرتودهی غرب کشور در ملایر آغاز شد

این سایت ۲۵۰میلیارد تومان قیمتگذاری شده و 5 میلیون دلار هم در مرحله نخست سرمایه‌گذاری شده و در مجموع ۴۵۰ میلیارد تومان در این سایت هزینه شده‌است.
فساد و از بین رفتن موادغذایی یکی از بزرگترین مشکلات در غرب کشور است که امیدواریم با راه‌اندازی این سایت، این مشکل رفع شود.

۵۰ درصد از مردم دنیا دچار فقر غذایی و گرسنگی هستند و ۵۲ درصد محصولات کشاورزی و تولیدات مواد غذایی در دنیا تلف می‌شود و با این ایده شرکت سرمایه‌گذار در پرتودهی با اولویت موادغذایی ورود کرد.

ضعف در حوزه مشتقات انگور و صادرنشدن خوب این محصول یکی از اهدافی بود که شهرستان در جهت رفع این مشکل تصمیم به احداث این سایت درملایر گرفت.

 شهرستان بهار در سالی که گذشت

شهرستان بهار در سالجاری میزبانی نخستین جشنواره عکاسی آلما را باهدف معرفی ظرفیت‌ها وپتانسیل‌های شهرستان بهار را داشت که فرصتی خوب برای شناساندن این ظرفیت‌ها به هنرمندان وعکاسان هنری بود که در کنار برگزاری ورکشاپ‌های هنری، قدمی مؤثر دراین زمینه برداشت.

مهدی مجیدی، شهردار بهار در فصل پاییز سکان شهرداری را به شاهین فرجی‌فر سپرد، همچنین علی اکبر ناظمی شهردار مهاجران نیز پس ازانتقال به یکی از شهرستان‌های استان مدیریت شهری مهاجران را به خرمی داد.

یکی دیگر از تغییرات شهرستان بهار جابه‌جایی‌هایی در فرماندهی انتظامی و رئیس ارشاد شهرستان بهار بود.

اتفاقی به یک باره و بدون اطلاع قبلی در ده روز اخیر مبنی بر تودیع ومعارفه فرماندار بهار شوک خبری بزرگی برای اهالی شهرستان بهار بود که رضایتمندی خوبی از فعالیت‌های 14ماهه روح ا... نباتی داشت چنانچه اعتراض مردم و امام جمعه همدان را درپی داشت وجلسه تودیع ومعارفه با مداخله امام جمعه همدان به جلسه شورای اداری تبدیل شد تا در فرصتی دیگر برگزار گردد.

همچنین امسال یکی از پروژه‌های ملی چندسال گذشته تقاطع غیرهمسطح شهید زارعی افتتاح شد و از رهاورد سفر رئیس جمهوری به استان همدان مبلغ 787میلیارد تومان به پروژه های نیمه تمام شهرستان بهاراختصاص یافت. همچنین به جاده توریستی همدان- علیصدر نیز دراین سفر 300میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت که در صورت تخصیص این اعتبارات خدمات خوبی به مردم شهرستان بهار ارائه خواهد شد.

در شهر بهار نیز با ورود شاهین فرجی‌فر ساماندهی بلوار کشاورز ورودی شهر بهار در دستور کار قرار گرفته که با اجرای این پروژه شهربهار از ورودی شکیلی برخوردار خواهد شد. همچنین شهرداری صالح آباد نیز با تصویب مجتمع صنفی تریلی‌سازان غرب کشور در کارگروه زیربنایی استان توانست قدمی روبه جلو برای ساماندهی کارگاه‌های تریلی‌سازی بردارد که نیازمند همکاری تریلی‌سازان دوراهی زاغه است تابه برندی در کشور تبدیل و از نابسامانی موجود رهایی یابد.

 مرثیه‌ای برای مجموعه ورزشی علیمرادیان نهاوند

مدیریت نادرست مجموعه و به سرقت رفتن برخی تجهیزات و تخریب امکانات مجموعه فرهنگی- ورزشی علیمرادیان از جمله خوابگاه و سالن‌ها و بخش‌های مختلف آن، موضوع واگذاری آن برای چندمین بار مطرح اما عملاً اقدامی انجام نشده است تا رخداد حاشیه مسابقات بسکتبال بانوان در این مجموعه، سقف سوراخ تلنگر چندین باره‌ای برای تعیین تکلیف این مجموعه رها شده باشد. واگذاری مجموعه و بازگشت آن به دامن وزارت ورزش سال گذشته در دوران مدیرکلی سیفی مطرح شد و نتیجه منتهی به اجرای کار شد، اما محقق نشد تا اینکه در سال جدید به برکت مدیریت ضعیف و تدبیر نداشته مجموعه مدیریتی، پایگاه المپیک سابق غرب به محل برگزاری نمایشگاه مبلمان یافت‌آباد تغییر کاربری داد و در مقابل حال ناخوش تجهیزات و فنا رفتن سرمایه ورزشی- فرهنگی شهرستان سکوت کردند!...

سراب فارسبان با وجود هزینه های قابل توجه در سال‌های گذشته برای ایجاد زیرساخت‌ها و تجهیز امکانات، به‌دلیل نبود متولی و رهاشدن این منطقه گردشگری که میزبانی حجم قابل توجهی از مسافران نوروزی را دارد، علاوه بر وارد شدن آسیب‌های جدی به تجهیزات آن از جمله روشنایی، مسیر پیاده‌روی و نامناسب شدن ورودی و مسیر دسترسی سراب و ایجاد خسارت به وسائل نقلیه مسافران و دسترس نبودن سرویس‌های بهداشتی و.... سبب نارضایتی مسافران و البته آسیب جدی به پیشانی و هویت گردشگری شهرستان می‌شود.

  طفل سر راهی به نام "جهان آباد"

پس از18 سال منطقه ویژه اقتصادی جهان‌آباد به مرحله واگذاری نزدیک می‌شود. این پروژه در سفر رهبری به استان همدان در سال1383 مصوب شد وسال1389 کلنگ خورد. پساب منطقه اقتصادی جهان آباد با هدف پذیرش طیف گسترده‌ای از صنعت‌گران به‌ویژه در زمینه‌های پتروشیمی، فولاد و صنایع تبدیل شرکت‌های دانش بنیان و نزدیکی به مرز خسروی و دسترسی به بازار عراق از مزایای سرمایه‌گذاری در این منطقه می‌باشد. همچنان پس از گذشت18 سال از تصویب این طرح، مهمترین دلیل آماده نبودن منطقه اقتصادی جهان آباد انتقال پساب است و کمترین مشکل منطقه ویژه اقتصادی جهان‌آباد آب و برق است که همچنان در انتظار بهره‌برداری از آن هستیم.

 تویسرکان همچنان در بن‌بست جغرافیایی

سد خرمرود شهرستان تویسرکان در سال 96 با حضور وزیر نیرو کلنگ‌زنی شد که وزیر وقت وعده افتتاح 3ساله این پروژه را داده‌بود ولی اکنون پس از گذشت 5سال این سد هنوز به پایان نرسیده‌است و دلیل عقب افتادن افتتاح این پروژه کسری بودجه اعلام شده‌است.

همچنین طرح ساماندهی جاده تویسرکان-سرکان-گنجنامه- همدان از ردیف بودجه اجرایی کل کشور برخوردار است و ساخت آن همچنان پیگیری می‌شود،گفته می‌شود با ساخت این جاده تویسرکانی که تا چند سال پیش به عنوان یک شهرستان در بن‌بست جغرافیایی از آن نام برده می‌شد، وسط چهارراه جاده‌ها قرار می‌گیرد.

از دیگر پروژه‌های مهم این شهرستان که مردم چشم انتظار بهره‌برداری آن هستند، می‌توان به ایستگاه قطار بابا کمال تویسرکان که در سال 1394 کلنگ‌زنی شد، اشاره کرد که قرار بود در سال 1399 افتتاح شود ولی باتوجه به اینکه 3سال از موعد افتتاح می‌گذرد خبری از تکمیل این پروژه نیست.

 ترافیک تویسرکان ریشه در مشکل چندین ساله دارد. حذف پارکینگ جزو اتفاقاتی است که منجربه ترافیک سنگین شده است که برای رفع این مشکل مسئولان استانی لازم است با شهرداری این شهر همکاری بیشتری داشته‌باشند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com