1398-01-241398-02-03bool(false) 1398-01-241398-02-03bool(false) 1398-01-241398-02-03bool(false) 1398-01-241398-02-03bool(false) 1398-01-241398-02-03bool(false) 1398-01-241398-02-03bool(false) تبعيد تا تحريم همدان پیام
 
 
سه شنبه - 3 ارديبهشت 1398 - شماره 3454
 
امروز : سه شنبه ، 3 ارديبهشت 1398

Today : Tue, April 23, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  86171 تاریخ انتشار:  1397-08-13 - 06:00 تعداد بازدید:  76
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

روزنگار 13 آبان در نيم قرن گذشته
تبعيد تا تحريم

گزارش
 
 شاید 13 آبان امسال کمی متفاوت تر از سالهای گذشته باشد چرا که از مدتها قبل تهدیدهای آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران بعد از این روز نشان می‌دهد که حتی جامعه جهانی هم نسبت به این موضوع حساس شده و منتظر است تا حضور ایرانیان را در صحنه راهپیمایی 13 آبان و اتفاقات بعد از آن را به نظاره بنشیند.
به اعتقاد تحلیلگران سیاسی اینکه چرا آمریکا و هم‌پیمانان آن 13 آبان را به عنوان روز تحریم علیه ایران انتخاب کردند قطعا این نکته را به اثبات می‌رساند که تاثیر راهپیمایی 13 آبان چنان است که ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را به اعتراض و پاسخ به عملکرد جمعی مردم ایران وا داشته است.
در هر حال همانگونه که ایران اسلامی ۴۰ سال است انواع توطئه‌های مستکبران و در صدر آنها شیطان بزرگ را خنثی کرده این بار نیز با وحدت و همدلی از جنگ اقتصادی اخیر عبور خواهد کرد و بار دیگر دنیا شکست استکبار را نظاره خواهد کرد.به سیزدهمین روز آبان ماه که می‌رسیم خاطرات بسیاری برای مردم ما زنده می شود، خاطراتی که موجب شده این روز برای همیشه در تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ماندگار شود.
سالهاست که 13 آبان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده و چنین روزی برای ما یادآور تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در سال 43، به خون غلتیدن تعدادی از دانش آموزان کشورمان در سال 57 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال 58 است که در ادامه به بازخوانی این روزها پرداخته ایم.
 تبعید امام خمینی (ره)
کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را از شمول قوانین کشور مصون و مستثنی می‌کند؛ در واقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد.
کاپیتولاسیون ریشه در استعمار دارد و کشورهای استعمارگر این قانون را به کشورهای ضعیف تحت‌ سلطه تحمیل می‌کردند؛ کاپیتولاسیون درایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس از آن برخی کشورهای استعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را بعلت ضعف حکومت‌های قاجاریه کسب کردند؛ اما، کاپیتولاسیون در سال 1306، تحت فشار افکار عمومی و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل پس از جنگ اول جهانی لغو شد.
هنوز بیش از 3 دهه از الغای کاپیتولاسیون نمی‌گذشت که محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد. کابینه اسدالله علم در سیزدهم مهر سال 1342، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیأت دولت تصویب کرد.چندی بعد این خبر به حضرت امام رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در4 آبان 1343 ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند. فرازهایی از سخنرانی ایشان چنین بود: « ... دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کردند.
اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند؛‌ اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد...».
رژیم که در طول دو سالی که امام قیام کرده بودند، نتوانسته بود با هیچ شیوه‌ای، ایشان را آرام کند، تنها یک راه پیش پای خود می‌دید و آن تبعید امام بود. در شب 13 آبان 1343، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که 14 سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.
 روز دانش‌آموز
در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند.در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند. صبح روز 13 آبان1357، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند.
این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند.ساعت 11 صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند.در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، 56 نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.
حضرت امام(ره) در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «... عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است ... ایران امروز جایگاه آزادگان است... من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام ... صدای آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم».
به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز،این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.
 تسخیر لانه جاسوسی
در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند.
دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.
در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت.به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند. امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند.
این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و ...، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر از جمله آنهاست.
اما پس از بی‌ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در 20 مهر 1359، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و... که هیچ‌کدام تاکنون درعزم ملت ایران برای مقابله با ظلم وبی‌عدالتی جهانی ومنشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است.
 نماد استکبارستیزی ملت ایران
فداکاری‌ دانشجویان، ریختن خون دانش آموزان و اتحاد ملت به رهبری امام راحل موجب شد تا ۱۳ آبان به  نماد استکبارستیزی ملت ایران تبدیل شود، روزی که ضرورت پاسداشت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
انقلاب اسلامی ایران برخلاف باور دشمنان و مستکبران به چهل ساالگی خودش رسید و با گذشت سالها ملت هنوز ملت مانند همان روزهای ابتدایی انقلاب برای مقابله به مستکبران متحد می شوند و همه مشکلات را برای مقابله با دشمنان تحمل می کنند و استقلال خودشان را با هیچ چیز عوض نخواهند کرد.
ایران امروز با ایران ابتدای انقلاب تفاوتهای بزرگی هم دارد، امروز ایران از لحاظ اقتدار دفاعی و اقتدار منطقه ای حرفهای بسیاری برای گفتن دارد و این موضوع در کنار استقلال مردم موضوعی نیست که کشورهای غربی و آمریکا به راحتی به آن کنار بیایند و هر روز به بهانه‌ای علیه این ملت توطئه می‌کنند.
همانگونه که ایران اسلامی ۴۰ سال است انواع توطئه‌های مستکبران و در راس آن شیطان بزرگ را خنثی کرده این بار نیز با وحدت و همدلی از جنگ اقتصادی اخیر عبور خواهند کرد و یک بار دیگر دنیا شکست استکبار را فریاد خواهد زد.
 تظاهرات هواداران جنبش سبز
تظاهرات ۱۳ آبان (۱۳۸۸)، تظاهراتی بود که در در نقاط مختلف ایران صورت گرفت. مخالفان دولت احمدی‌نژاد  (رئيس جمهور  دوره نهم و دهم) که در این تظاهرات شرکت کرده‌ بودند، با برخود نیروهای امنیتی مواجه شدند. مخالفان که بیشتر از بیگانگان و عناصر غربی داخل کشور خط و مشی می‌گرفتند در این روز شعارهایی در مخالفت با نظام سردادند.
این تظاهرات همزمان با راهپیمایی و تجمع رسمی سالگرد تسخیر سفارت آمریکا برگزار گردید. این تظاهرات از آن رو اهمیت داشت که با وجود گذشت نزدیک به پنج ماه از اعلام نتایج انتخابات که در آن احمدی نژاد برنده اعلام شده بود، همچنان مردم معترض  به این نتیجه  بودند.
 خواب ترامپ برای 13 آبان تعبیر نمی شود
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان بیان کرد: خواب های ترامپ علیه ایران برای 13 آبان روز استکبار ستیزی به طور حتم تعبیر نمی شود.آیت ا... غیاث الدین طه محمدی خاطرنشان کرد: داغ 13 آبان روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا بر دل و قلب ترامپ مانده و رئیس جمهور آمریکا با تحریم درصدد انتقام است.
عضو مجلس خبرگان رهبری یادآوری کرد: یک زمان هم عنوان شد انقلاب اسلامی در کمتر از 2 ماه فرو می پاشد که این خواب ها تعبیر نشد.آیت ا... طه محمدی یادآوری کرد: در پی تسخیر سفارت آمریکا از سوی دانشجویان پیرو خط امام در 13 آبان 58، دشمن می خواست با عملیات نظامی جاسوسان را آزاد کند که واقعه طبس رخ داد.
پيام مشترک نماينده ولي فقيه در استان و استاندار همدان 
به مناسبت يوم‌ا... 13 آبان ماه
 نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه همدان و استاندار به مناسبت فرارسيدن 13 آبان روز مبارزه با استکبار جهاني پيام مشترکي صادر کردند. 
در بخشی از اين پيام مشترک آمده است:
امسال در شرايطي ملت بزرگ ايران در يوم الله  13 آبان ماه انزجار خود را از استکبار جهاني اعلام مي دارند که استکبار به کمک اندک ايادي خود توطئه هاي جديدي را بر عليه مردم آزاده و مستقل ايران آغاز کرده است.
به ياري خداوند متعال ، توطئه و دسيسه هاي غير قانوني ، غير انساني و نخ نما شده استکبار جهاني که نماد آن آمريکاي جهانخوار است، اين بار قبل از آغاز، شکست خورده و پيوند ملت با دولت ، نظام  و حاکميت در پيروي از رهبري معظم انقلاب ،شکست مفتضحانه اي را براي آمريکا و مدعيان دروغين حقوق بشر در جهان به ارمغان آورده است.
 در ادامه این پیام آمده است: امروز يمن، سرزمين هاي اشغالي، افغانستان ، سوريه و عراق نمونه هايي از دخالت غير قانوني و آئينه تمام نماي عملکرد و جنايات استکبار جهاني در حمايت از رژيم هاي جنايتکار و تروريست هاست و به خوبي نشان مي دهد که ليبراليسم مبتني بر بازار و اقتصاد، ارزشي براي جان انسانها قائل نيست و معادلات اين مکتب  بر اساس پول و سود نوشته مي شود و حقوق بشر از اين ديدگاه، هماني است که در کنسولگري عربستان در ترکيه و با تروريسم دولتي  اتفاق افتاد.
از مردم شريف استان دعوت مي کنيم تا با حضور در مراسم 13 آبان ضمن تاکيد بر آرمان هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي، بار ديگر با رهبري معظم انقلاب  و شهداي گرانقدر تجديد ميثاق کرده و نابودي استکبار و ايادي آن را فرياد کنند.
غياث الدين طه محمدي                                                                                                                                                                                                   محمد ناصر نيکبخت
نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه همدان                                                                                                                                                                       استاندار همدان
  

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com