مسابقه‌ای به نام کنکور همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 20 آذر 1398 - شماره 3639
 
امروز : جمعه ، 22 آذر 1398

Today : Fri, December 13, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  95583 تاریخ انتشار:  1398-04-10 - 08:28 تعداد بازدید:  126
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مسابقه‌ای به نام کنکور

نویسنده : آیدا شاکر

گزارش


 همه افراد در روند زندگی خود با آزمون‌های دشواری روبه رو می شوند که شاید کنکور ورود به دانشگاه ها یکی از نخستین آن‌ها برای نوجوانانی باشد که با دوره کودکی خود خداحافظی کرده اند و در آستانه سلامی به دوره جوانی هستند. این آزمون که شاید برای بسیاری از نوجوانان سخت ترین آزمون زندگی باشد در سال های آتی به آنان ثابت می کند در برابر مشکلات و سختی هایی که در ادامه روزهای زندگی پیش رویشان خواهد بود چندان هم دشوار نبوده است. اما نمی توان منکر این موضوع شد که بهرحال آزمون ورود به دانشگاه در نوع خود یکی از آزمون های پرچالش زندگی هر فرد است. اگرچه روزگاری این آزمون برای افراد بسیار ترسناک تر و تعیین کننده بود و حتی در برهه ای تبدیل به چالش بزرگی برای تمامی افراد خانواده یک داوطلب شد اما خوشبختانه در سال های اخیر با افزایش آگاهی خانواده ها و همچنین رشد و گسترش روزافزون دانشگاه ها این آزمون ابهت خود را از دست داده است و بسیاری می دانند که برای موفق شدن در زندگی اگرچه ورود به دانشگاه کمک کننده است اما شرط نهایی یا قطعی نیست. بنابراین احتمالا بسیاری هستند که براساس علایق و توانمندی های زندگی خود راه دیگری را انتخاب می کنند اما هنوز هم در میان اکثر خانواده ها و دانش آموزان ایرانی  قبولی در آزمون ورود به دانشگاه مهم ترین راه رسیدن به موفقیت است حتی اگر در سال های آینده متوجه شوند راه رسیدن به موفقیت برای هر شخص با توانمند ی های مختلف، متفاوت است. بهرحال تیرماه هر سال بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان ورود به دانشگاه در رقابتی خود را محک می زنند تا راه شغل و حرفه آینده شان را رقم بزنند رقابتی به اسم؛ کنکور.
در هفته پایانی این آزمون از یکی از مشاوران و مدرسان دبیرستان استان همدان خواستیم توضیح دهد در روزهای منتهی به این رقابت داوطلبان چه بایدها و نبایدهایی را باید رعایت کنند.
محمدسبحان طهوری مهندس صنایع از دانشگاه بوعلی سینا که در 4 سال اخیر از جمله مشاوران و پشتیبان های موسسات کنکور و دبیرستان های همدان است و 3 سال نیز در مرکز مشاوره برای داوطلبان کنکور مشاوره ارائه می کند. او که خود مدرس دروس شیمی، ریاضی و فیزیک به دانش آموزان دبیرستان است، کنکور را به مسابقه ای بزرگ تعبیر می کند که داوطلبان آن طی یک سال برای آن آمادگی کسب می کنند.
طهوری در ضمن این سخنان، بیان می کند: طی یک سال افراد خود را برای این مسابقه آماده کرده اند و در این هفته نهایی که به روز امتحان منتهی خواهد شد باید به بهترین شکل خود را آماده کنند تا وارد این مسابقه شوند.
وی می افزاید: پیشنهاد اغلب مشاوران برای هفته پایانی منتهی به کنکور این است که داوطلبان تا حد امکان مثل هفته ها یا ماه های گذشته به درس خواندن حساسیت نشان ندهند و ساعات مطالعه درسی خود را کمتر کنند و از حجم تست زنی کتب آموزشی کم کنند و سعی داشته باشند اغلب به مرور مطالب پرداخته و اصطلاحا"تورق سریع" داشته باشند یعنی کتب منابع یا خلاصه نویسی های خود را به طور گذرا و سریع ورق بزنند و مرور کنند تا انرژی شان برای روز امتحان و جلسه کنکور حفظ شود.
طهوری تاکید می کند: توصیه می کنیم داوطلبان در این هفته نهایی هیچ مبحث و درس "جدید" را مطالعه نکنند و تنها به مرور مطالبی که قبلا خوانده اند بپردازند خصوصا در این زمینه می توانند به درس های عمومی مروری داشته باشند و علاوه بر این در این روزها داوطلبان می توانند استراحت و تفریح بیشتری نسبت به هفته های گذشته داشته باشند تا ذهنشان برای روز امتحان آماده شود. افراد همچنین می توانند در هفته انتهایی مانده به آزمون، سوالات کنکور سال گذشته (سال 97) رشته خود را نیز حل نمایند و با این راه به نوعی خود را محک بزنند.
این مشاوره کنکور با اشاره به روزهای منتهی به آزمون تصریح می کند: پیشنهاد ما این است که داوطلبان پس از آنکه کارت ورود به جلسه خود را تهیه کردند و از محل آزمون خود مطلع شدند یک یا دو روز قبل از آزمون به محل مراجعه کنند تا با محله آشنا شوند و این کار کمک می کند علاوه بر درک مسافت منزل تا محل آزمون از میزان استرسشان نیز کاسته شود. همچنین در روزهای باقی مانده تا کنکور تلاش کنند تا با تنظیم خواب خود ساعت معینی در صبح از خواب برخیزند که قصد دارند روز آزمون از خواب بیدار شوند، این مساله نیز به افراد کمک می کند تا روز آزمون خواب آلود نباشند. ضمنا شب کنکور نیز تمامی وسایلی که می خواهند به همراه خود به جلسه آزمون ببرند (از جمله مداد، مدادتراش، پاک کن، خوراکی، کارت ورود به جلسه و...) را آماده کنند.
محمدسبحان طهوری ضمن ارائه توضیحاتی در زمینه نکاتی که داوطلبان روز کنکور و در حین کنکور بهتر است رعایت کنند، می گوید: پزشکان توصیه کرده اند که شب کنکور حدود سه ساعت قبل از خواب شام سبکی میل شود و صبحانه روز کنکور نیز سبک و شامل کره و مربا باشد و تا حد امکان شیر مصرف نشود. همچنین اشخاص بعد از حضوردر جلسه آزمون برای کاسته شدن از حجم استرس خود در مواجهه با سوالاتی که دشوار است به هیچ عنوان به اطراف خود نگاه نکنند تا با دیدن سایر داوطلبانی که در حال حل تست ها هستند دچار استرس شوند. همچنین اگر در آزمون های آزمایشی برای حل سوالات از روش خاصی استفاده می کردند در آزمون اصلی نیز همان روش را به کار بگیرند و روش خود را عوض نکنند.
وی می افزاید: داوطلبان آزمون حتما تا پیش از آزمون به میزان وقتی که برای هر درس تعیین شده توجه کنند تا روز آزمون با کمبود وقت مواجه نشوند علاوه بر این توصیه می کنیم زودتر از پایان یافتن وقت آزمون از جلسه خارج نشوند و تا انتها در جلسه بمانند چراکه ممکن است نکته ای را به خاطر آورند.
طهوری با اشاره به "قانون 15 ثانیه" بیان می کند: نکته ای که ما از آن با عنوان قانون 15 ثانیه یاد می کنیم در حقیقت به این معنی است که بهتر است داوطلبان پس از پایان سوالات هر درس در جلسه آزمون، 15 ثانیه استراحت کنند و نفس عمیقی بکشند و یا خوراکی میل کنند این راه همچنین زمانی که افراد با سوال دشوار رو به رو می شوند و یا ذهنشان خسته می شود قابل استفاده و کمک کننده است. همچنین اگر مشاهده کردند چندین سوال از درسی را قادر به پاسخگویی نیستند آرامش خود را حفظ کنند و به دنبال سوالاتی که بلد هسستند گشته و ابتدا آنان را حل کنند تا اعتماد به نفس به دست آورند. نکته مهم دیگر این است که حتما بلافاصله بعد از حل کردن هر سوال جواب را به پاسخ نامه منتقل کنند و بعد از هر 10 پاسخ، شماره سوالات را با پاسخ نامه چک کنند که با مشکل "پله شدن"و جابه جا شدن سوالات مواجه نشوند.
مشاوره و پشتیبان داوطلبان کنکور همدان با ارائه نکاتی در زمینه حفظ آرامش در شب و روز آزمون خاطرنشان می کند: برای کم شدن استرس و حفظ آرامش شب کنکور و روز آزمون، پیشنهاد می شود داوطلبان تا حد امکان از اشخاصی و فضاهایی که سبب ایجاد استرس در آنان می شود دوری کنند و با افراد و در مکان هایی حضور داشته باشند که به آن ها آرامش منتقل می‌کنند. بهتراست یک روز مانده به کنکور افراد مطالعه نداشته باشند و فقط نگاهی گذرا به مطالب انداخته شود.
طهوری ضمن بیان نکاتی در خصوص روزهای پس از آزمون تصریح می کند: پس از امتحان کنکور توصیه می کنیم افراد اندکی استراحت کنند و به دنبال تحلیل سوالات نروند و ذهن خود را درگیر نکنند حتی در صورت امکان سفر کنند و بعد از دو هفته نیز بهتر است آغاز به کسب اطلاعات درخصوص رشته های موردعلاقه خود و دانشگاه های مربوطه بپردازند تا هنگام انتخاب رشته با مشکل مواجه نشوند و با آگاهی کامل به انتخاب رشته بپردازند.
وی در پایان می افزاید: برای افرادی که برای این آزمون کمتر مطالعه کرده اند این است که توجه داشته باشند ممکن است کنکور تا حد زیادی بتواند آینده یک فرد را مشخص کند اما شخصی که در این مسابقه (همانطور که گفتم کنکور مانند یک مسابقه است) می بازد و یا آنچه را که می خواهد بدست نمی آورد در حقیقت چیزی را از دست نمی دهد. اگرچه برندگان این آزمون چیزی بدست می آورند ولی بازندگان نیز چیزی از دست نمی دهند و حتی شاید در این شرایط جامعه بهتر نیز باشد چراکه به دنبال کار دیگری می روند که در آن موفق تر هستند.
در ادامه این گفت وگو برای آنکه از شرایط این روزهای داوطلبان کنکور آگاه شویم با یکی از این افراد گفت وگویی داشتیم.
آرمان سلماسی دانش آموز مقطع دوازدهم رشته تجربی و یکی از داوطلبین کنکور تجربی امسال شهر همدان است. او که برای نخستین بار این آزمون را تجربه می کند، می گوید: از مقطع یازدهم (معادل سال سوم دبیرستان نظام قدیم) به طور جدی درس خواندن برای کنکور را آغاز کردم و در روزهایی که به مدرسه می رفتم تا 4 ساعت و در روزهای تعطیل تا 8 ساعت برای کنکور درس می خواندم البته در مدرسه ما اغلب دانش آموزان در روزهای تعطیل تا 10 الی 12 ساعت نیز درس می خوانند و همین سبب شده که مدرسه ما بیشترین آمار قبولی کنکور را داشته باشد البته همه مدرسه ها این طور نیستند و بسیاری از دانش آموزان نیز خیلی این آزمون را جدی نگرفته اند.
وی می افزاید: اگرچه نسبت به بسیاری از هم مدرسه ای هایم کمتر درس می خواندم و درحقیقت نسبتا جزو دانش آموزانی که میزان درس خواندنشان متوسط است محسوب می شدم اما در آزمون های آزمایشی از جمله آزمون های سازمان سنجش نتیجه مطلوبی گرفته ام.
سلماسی هدف خود را قبولی در رشته پزشکی در دانشگاه سراسری می داند و تصریح می کند: بهرحال ترجیح می دهم در دانشگاه سراسری این رشته را قبول شوم اما اگر دانشگاه آزاد هم باشد مهم نیست و شرکت می کنم.
وی درمورد نوع برخورد اطرافیان خود در این زمینه بیان می کند: افراد خانواده مانند پدر، مادر و برادرم همواره به من انرژی مثبت می دهند و آنان نیز دوست دارند که من پزشکی قبول شوم. اگرچه مسلما برای من مهم است که در فامیل در خصوص قبول شدن یا نشدنم چه برداشتی خواهد شد اما تلاش می کنم نسبت به این موضوع بی تفاوت باشم تا دچار استرس نشوم هرچند دشوار است.
وی درخصوص کلاس های آمادگی برای آزمون خارج از مدرسه می گوید: من خارج از مدرسه چند جلسه در کلاس عربی شرکت کردم و در مجموع  کلاس‌های عربی، فیزیک و زیست شناسی در بین داوطلبان پر طرفدارتر است.
این داوطلب کنکور تجربی در خصوص تجربه خود از روزهای پایانی منتهی به کنکور خاطرنشان می کند: خوشبختانه استرس زیادی در این روزها ندارم هرچند قبلا تصور می کردم اگر کنکوری شوم بیشتر از این استرس داشته باشم خوشبختانه از دوستانم نیز که در این خصوص پرسیدم آن ها نیز خیلی استرس نداشتند. اما بهرحال در این روزها برای کم شدن استرس و استراحت کمی بیرون از خانه و خوردن خوراکی مانند بستی یا سر زدن به فضای مجازی می‌پردازم.
سلماسی در پایان معتقد است: به نظر من بهتر است هرکسی در هر رشته ای موفق است آن را ادامه دهد و این طور نیست که فقط کنکور و ورود به دانشگاه شرط موفقیت هر فرد باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com