1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) سهم استان‌ها از طرح افزایش تعداد نمایندگان چقدر است؟ همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88178 تاریخ انتشار:  1397-10-09 - 10:48 تعداد بازدید:  216
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سهم استان‌ها از طرح افزایش تعداد نمایندگان چقدر است؟

گزارش

بررسي طرح افزايش تعداد نمايندگان مجلس در حالي در نوبت بررسي صحن علني مجلس قرار دارد که در صورت تصويب نهايي 40 نماينده به مجلس يازدهم اضافه مي شوند و تعداد نمايندگان از 290 به 330 نفر مي رسد.

افزايش تعداد نمايندگان هر 10 سال يکبار ميتواند انجام شود که مبناي قانوني اين امر اصل شصت و چهارم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران است.

اصل شصت و چهارم مي افزايد: عده نمايندگان مجلس شوراي اسلامي 270 نفر است و از تاريخ همه پرسي سال يک هزار و سيصد و شصت و هشت هجري شمسي پس از هر 10سال، با در نظر گرفتن عوامل انساني، سياسي، جغرافيايي و نظاير آنها حداکثر بيست نفر نماينده ميتواند اضافه شود.

در اين گزارش آمده است: بايد توجه داشت که اين اصل در سال 1368 به تصويب رسيده است، در آن زمان تعداد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي 270 نفر بوده است.

 اين اصل در قانون اساسي مصوب 1358 چنين بوده است: عده نمايندگان مجلس شوراي ملي 270 نفر است و پس از هر 10 سال در صورت زياد شدن جمعيت کشور در هر حوزه انتخابي به نسبت هر يکصد و پنجاه هزار نفر يک نماينده اضافه ميشود.

حسن سليماني نماينده مردم کنگاور، صحنه و هرسين در مجلس در اين باره اظهار داشت: مطابق اصل 64 قانون اساسي، تعداد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با درنظر گرفتن عوامل انساني، جغرافيايي، سياسي و نظاير آن، ميتواند هر 10 سال يک بار، 20 نفر افزايش يابد.

نماينده مردم کنگاور، صحنه و هرسين در مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: بر همين اساس در سال 1378 تعداد نمايندگان از 270 به 290 نماينده افزايش يافت، اما اين افزايش درسال 1388 حاصل نشد.

در گزارش خانه ملت آمده است: بايد توجه داشت که در اصل شصت و چهارم قانون اساسي، قانونگذار قيد «ميتواند» را آورده است، به اين معنا که اجباري براي افزايش وجود ندارد و در صورت مهيا بودن شرايط بايد 20 نماينده به تعداد نمايندگان افزوده شود.محمد ابراهيم رضايي نماينده مردم خمين در مجلس شوراي اسلامي نيز گفته است: اختيار قانون اساسي در خصوص افزايش تعداد نمايندگان مربوط به زماني است که شرايط اجراي آن مهيا باشد و الزامي براي افزايش تعداد نمايندگان وجود ندارد و اين اختياري است که در قانون اساسي ديده شده است.اين گزارش مي افزايد: بعضا گفته ميشود که به ازاي هر 150 هزار نفر جمعيت بايد به يک نماينده در مجلس داشته باشيم که اين موضوع ابتدا در قانون اساسي مصوب سال 58 آمده بود اما گفته ميشود در لايحهاي که دولت قرار بود در زمينه افزايش تعداد نمايندگان تهيه کند و به مجلس ارائه دهد نيز همين فرمول را در نظر داشته است.

احمد مرادي نماينده بندرعباس در مجلس نيز گفته است: به ازاي هر 150 هزار نفر بايد يک نماينده در مجلس باشد و اگر اين فرمول را به کل کشور تعميم بدهيم اکنون بايد حدودا 500 نماينده در مجلس حاضر باشند تا به سهولت کار مردم پيگيري شود.

علي کرد نماينده مردم خاش در مجلس بنابر لايحهاي که وزارت کشور تهيه کرده، به طور ميانگين به ازاي هر 150 هزار نفر جمعيت، بايد يک نماينده در مجلس شوراي اسلامي حضور داشته باشد، بيان کرد: وقتي که تعداد جمعيت بيشتر ميشود به ازاي هر 500 هزار نفر بايد 2 نماينده در مجلس حضور داشته باشد.

در اين گزارش آمده است: اکنون با توجه به اينکه اصل 64 قانون اساسي در زمينه افزايش تعداد نمايندگان از سال 1378 تاکنون اجرا نشده است، در يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي نيز امکان افزايش 40 نماينده وجود دارد زيرا به ازاي هر 10 سال ميتوان 20 نماينده به تعداد نمايندگان مجلس اضافه کرد و اکنون 20 سال است که اين قانون اجرا نشده است؛ به بيان ديگر به ازاي 2 دوره 10 ساله بايد 40 نماينده به تعداد فعلي نمايندگان مجلس اضافه شود.

محمدجواد کوليوند نماينده مردم کرج در مجلس گفت: اين بار اميدوار هستيم که طرح افزايش تعداد نمايندگان در صحن مجلس شوراي اسلامي تصويب شود، دليل اينکه طرح افزايش تعداد نمايندگان در مجالس قبلي تصويب نميشد اين بود که در آن زمان قرار بود فقط 20 نماينده به تعداد نمايندگان اضافه شود ولي اکنون 40 نماينده اضافه ميشود.

در اين گزارش آمده است: بنابر آنچه گفته شد تعداد نمايندگان مجلس از 290 نماينده به 330 نماينده ميرسد که همين امر يعني افزايش 40 نماينده ميتواند علتي باشد که اين طرح تصويب شود. در پايان دوره 10 ساله قبلي نماينده نتوانستند به جمع بندي نهايي در اين زمينه برسند ولي اين بار با توجه به توزيع افزايش تعداد نمايندگان به همه استانها، زمينه تصويب قانون وجود دارد.اين گزارش مي افزايد: بايد توجه داشت که طرح افزايش تعداد نمايندگان اکنون در کميسيون امور داخلي کشور و شوراهاي مجلس شوراي اسلامي تصويب شده و هنوز به صورت قطعي تبديل به قانون نشده زيرا ممکن است در صحن مجلس نيز مانند ديگر طرحها و لوايح دچار تغيير شود.

در اين گزارش آمده است: طرح افزايش تعداد نمايندگان پس از تصويب مجلس و تاييد در شوراي نگهبان تبديل به قانون ميشود، در نتيجه آنچه که در اين گزارش مطرح ميشود صرفا بر اساس مصوبه کميسيون امور داخلي است.

در اين گزارش تصريح شده است: در طرح افزايش تعداد نمايندگان 4 نماينده به تعداد کل نمايندگان استان تهران اضافه مي ‍‌‌شود. استان تهران اکنون 35 نماينده در مجلس شوراي اسلامي دارد که در اين طرح مقرر شده تا اين تعداد به 39 نماينده افزايش پيدا کند.

گزارش خانه ملت تاکيد دارد: استانهاي خوزستان و کرمان نيز هر کدام 3 نماينده به تعداد کل نمايندگان آنها در مجلس اضافه ميشود. استان خوزستان 18 نماينده در مجلس دارد که با اين افزايش، 21 نماينده در مجلس خواهد داشت همچنين استان کرمان اکنون 10 نماينده در مجلس دارد که اين تعداد به 13 نماينده ميرسد.

اين گزارش يادآور مي شود: براساس طرح افزايش تعداد نمايندگان به تعداد نمايندگان هر يک از استانهاي آذربايجان شرقي، اصفهان، البرز، خراسان رضوي، سيستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان و يزد دو نماينده اضافه خواهد شد.

گزارش خانه ملت آورده است: آذربايجان غربي، اردبيل، بوشهر، خراسان جنوبي، خراسان شمالي، قزوين، قم، کردستان، کرمانشاه، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزي و همدان نيز آنگونه که در طرح افزايش تعداد نمايندگان ديده شده، هر کدام يک نماينده به تعداد نمايندگان آنها افزوده خواهد شد.

اين گزارش تصريح مي کند: استانهاي چهارمحال و بختياري و زنجان نيز بدون افزايش تعداد نمايندگان باقي ميمانند و فقط حوزههاي انتخابيه آنها اصلاح ميشود.

در اين گزارش آمده است: استانهاي کهگيلويه و بويراحمد، ايلام، گيلان و سمنان بدون تغيير در حوزه هاي انتخابيه و بدون افزايش تعداد نمايندگان و به شيوه قبلي به کار خود ادامه خواهند داد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com