3 بهانه مرسوم برای کتاب نخواندن همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : شنبه ، 4 خرداد 1398

Today : Sat, May 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  86536 تاریخ انتشار:  1397-08-24 - 09:57 تعداد بازدید:  142
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گران است، وقت نیست،اعتماد نداریم
3 بهانه مرسوم برای کتاب نخواندن

گزارش
 
 از زمانی که طبقه متوسط ایرانی به آن درجه از بینش فرهنگی رسید که برای داشتن خانهای آباد، باید شهروندانی فهمیده داشت و برای رسیدن به آن نیاز به خواندن و دانستن است، تا وقتی که کتاب عضو نصف و نیمه سبد فرهنگی بعضی خانوادهها نام گرفت، این پرسش که چرا کتاب نمیخوانیم و چرا کتابِ خوب نمیخوانیم، همچنان محلِ بحث و نظر بوده است. 
آمار مختلف و گاه اغراق شدهای از میزان مطالعه در جوامع مختلف نشان میدهد که برای ما ایرانیها اگرچه کتاب محترم است و خواندنش ارزشمند، اما این احترام و ارزش کمتر به عملِ خواندن منتهی میشود.
طبق آمارهای جهانی، ایرانی ها روزی 13 دقیقه مطالعه دارند. یعنی اگرمطالعه کتاب های زورکی درسی و اخبار تلگرامی و کپشن های ایسنتاگرامی را از این عدد کم کنیم، ایرانی ها فاجعه بار مطالعه می کنند. یعنی در حقیقت چندان مطالعه نمی کنند. در عوض در تاکسی و اتوبوس و صف نان همه سیاستمدار و هنرمند و مفسر هستیم.
 هر کس برای دوری از کتاب دلیل یا توجیهی دارد: یکی وقت ندارد، دیگری حوصله و بعضی هم پول. دسته آخر آنهایی هستند که اعتقاد دارند کتاب گران است و در سبد کالایی آنها جایی برایش نیست، چون در جیبشان پولی برایش نیست. 
اما گذشت زمان هم ابزارهای جدیدی در اختیار کتاب نخوانها گذاشت که باز هم نخوانند. این بار دنیای مجازی و شبکههای اجتماعیِ موبایلی جای کتاب را گرفت و سرچشمه دانش به جای کتاب شد وایبر و فیس بوک و بعد اینستاگرام و تلگرام. 
با این حال کسی نگفت کتاب نمیخواند چون شب و روزش را در تلگرام میگذراند. بهانه همان بهانه قبلی بود: کتاب گران است. 
دوم: استان همدان بیش از 100 کتابخانه عومی دارد. سالها قبل کتابخانههای عمومی برای رفع مشکل گرانی کتاب برای آنهایی که نمیتوانستند یا نمیخواستند کتاب بخرند محل خوبی بود که ساعتی  مطالعه کنند. 
طبق آمار روند افزایش ساختِ کتابخانههای عمومی بعد از انقلاب به شدت چشمگیر بود، اگرچه حدود سه دهه بعد، ساختِ کتابخانه بعضا تنها به روستاها محدود شد. سازمانهای مربوطه حتما که به آمار کمّی مراجعهکنندگان به کتابخانههای موجود نگاهی میکردند و ساختِ محموعههای جدید را ضروری نمیدانستند، اگرچه همچنان و طبق برنامه و جمعیت ایران کتابخانههای عمومی باید بیشتر و بیشتر میشدند ولی دیوار نامرئی بین شهروندان و کتاب، روی دیگرِ سکهی واقعیت بود. اما این بار بهانه قبلی یعنی گرانی کتاب کاربرد نداشت. کتاب می توانست به شکل مجانی در اختیار افراد باشد. ولی باز هم کسی کتابخوان نشد. بهانه جدید این بود: وقت نداریم.
سوم: با رشد تکنولوژی روش‌های سنتی فروش کتاب هم تغییر کرده است. ابزارها و رسانه‌های جدید الکترونیکی شکل‌های قدیمیِ بازار را هم عوض کرده‌اند. اکنون دیگر چندان لازم نیست برای خریدن کتاب حتماً شال و کلاه کرد و به کتابفروشی رفت. اینترنت دنیا را تغییر داده است و بازار بزرگترین بهره را از آن برده است. بسیاری از ناشران هنوز از فرصت‌های اینترنت برای معرفی، عرضه و فروش آثار خود بهره نگرفته‌اند.
آمازون یکی از موفق‌ترین فروشندگان کتاب الکترونیکی در سطح جهان است. این سایت اگر چه بجز کتاب وسایل دیگری هم می‌فروشد اما عمده شهرتش را مدیون فروش کتاب است.
 آمازون کتاب‌های خریداری شده را حدود دو روز پس از خرید به خریدار تحویل می‌دهد. در سال 2005 این سایت 50 میلیون نفر در سراسر جهان مشتری داشته که نشان‌دهنده قدرت این سبک از فروش کتاب در جهان است.
در سال‌های اخیر این پدیده در سطح جهان به شدت رونق گرفته است. مشتری به راحتی کتاب خود را انتخاب کرده، هزینه آن را اینترنتی پرداخت می‌کند و تنها چند روز بعد آن را در منزل خود تحویل می‌گیرد. چند سالی هم هست برخی ناشران بزرگ با شرکت گوگل مذاکراتی کرده و بخش‌هایی از کتاب‌های خود را بر روی گوگل قرار داده‌اند. این کار موجب می‌شود خریدار پیش از خریدن کتاب آن را ورق زده و کمی از آن را هم بخواند.
 در ایران چند سالی است که کتابفروشی اینترنتی رونق گرفته است. در حال حاضر بیش از 10 سایت اینترنتی رسماً به این کار مشغول هستند. با اینکه در بسیاری از نقاط جهان کتابفروشی اینترنتی امری عادی شده اما این کار در ایران همچنان جایگاه خود را به دست نیاورده است. این بار چه بهانه ای داریم؟ اعتماد نداریم.
چهارم: می توان در پاسخ به این سه بهانه، هزاران دلیل آورد. گرانی کتاب در مقایسه با قیمت پیتزا و یک جفت کفش هیچ است. زمانی را هم که در تلگرام و اینستاگرام هدر می دهیم بی اندازه است. در عصر ارتباطات هم صحبت از اعتماد نداشتن به فروشگاه های اینترنتی خنده دار است. پس اگر این دلایل را قبول نکنیم، پاسخ پرسشمان همچنان گنگ است: واقعا چرا کتاب نمی خوانیم؟
واقعیت این است که فرهنگ با پول و وقت و اعتماد ساخته نمی شود. فرهنگ، در طول تاریخ و در اثر عوامل مختلف شکل می گیرد که هر کدام در کژ و راست کردنش نقش دارند. اگر کتاب خوان نیستیم، کمی به عقب برگردیم و به تاریخ و آنچه بر ما گذشته است نگاهی بیندازیم. مشکل از ریشه است.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com