تقسیم متوازن اعتبارات استان همدان پیام
 
 
دوشنبه - 28 اسفند 1396 - شماره 3161
 
امروز : چهارشنبه ، 1 فروردين 1397

Today : Wed, March 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  78668 تاریخ انتشار:  1396-03-27 - 05:46 تعداد بازدید:  193
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استاندار در شورای برنامه‌ریزی تاکید کرد: همت بلند مدیران در دور دوم دولت
تقسیم متوازن اعتبارات استان

گزارش

پنجشنبه گذشته چانه‌زني‌ها بر سر مقدار بودجه دستگاه‌ها بود. وقتي رئيس سازمان برنامه و بودجه استان، اعتبار هر شهرستان و دستگاه را اعلام كرد، مديران شروع به چانه‌زني با استاندار و رئيس برنامه و هر كدام تلاش می كردند بودجه حوزه مديريتي خودشان را افزايش دهند.
بودجه‌ها در سطح شهرستاني بر اساس شاخص‌هاي تعيين شده در جلسات متعدد با مجمع نمايندگان، مشخص شده و در سطح دستگاه‌ها هم شاخص‌ها و وضعیت موجود هر کدام از آنها را درنظر گرفته‌اند. اما آن چيزي كه مشخص است چه بودجه استان و چه بودجه شهرستان ها و دستگاه‌ها بر اساس آماري تعيين مي‌شود كه به بالادستي‌ها مي‌رسد. طبق اعلام وفايي، معاون سازمان برنامه و بودجه استان، همدان جزو استان‌هاي برخوردار به حساب آمده كه از سطح ميانگين كشور بالاتر بوده است و تنها شهر فامنين است كه براي مسكن روستايي آن اعتبار در نظر گرفته شده است.
طبق گفته های، رئيس سازمان برنامه و بودجه استان در شورای برنامه ریزی وتوسعه همدان با 62 ميليارد و 900 ميليون تومان بيشترين و شهر بهار با 25 میلیارد و 100 میلیون تومان كمترين اعتبار را دريافت كردند. پس از همدان، ملاير است كه دومين شهر بزرگ استان محسوب مي‌شود اما كبودراهنگ با سر جمع اعتبارات 38 ميليارد و 900 ميليون تومانی دومين شهر استان محسوب مي‌شود؛ زيرا در تعيين شاخص‌ها، اين شهر جزو كم‌برخوردارها بوده بنابراين سهم بودجه‌اش بيشتر شده است.
طبق گفته‌هاي سيد اسكندر صيدايي، بودجه هزينه‌اي و تملك استان در سال 96 به حدود 600 ميليارد تومان رسيده و مجموع درآمد استان از 508 ميليارد به 602 ميليارد تومان در سال 96 رسيده است.
صيدايي بيان كرد: امسال با يك درصد افزايش، سهم استان از درآمد نفت و گاز به 3 درصد (66 ميليارد و 100 ميليون تومان) رسيده است كه با توجه به محروميت شهرستان‌ها، كبودراهنگ با 11 ميليارد تومان بيشترين و بهار و تويسركان هر كدام با 5/5 ميليارد تومان كمترين سهم از درآمد نفت و گاز را دارند.
طبق اعلام صیدايي، اعتبارات مربوط به توازن به مناطق و شهرهايي كه شاخص‌هاي آن از ميانگين كشوري پايين‌تر است، اختصاص يافته است كه مناطق حاشيه‌اي همدان با 37 ميليارد تومان بيشترين و بهار با 13 ميليارد و 200 ميليون تومان كمترين بودجه اين بخش را به خود اختصاص داده‌اند.
كه همين بخش صداي برخي اعتراض‌ها را بلند كرد و ناظر جلسه كه حسن بهرام‌نيا، نماينده مردم نهاوند در مجلس شوراي اسلامي بود، گفت كه از بودجه توازن نبايد سهمي به حاشيه شهر همدان برسد چون حاشیه شهر همدان کارکرد شهرستانی دارد و حاشیه نشینی مربوط به شهر بوده و مربوط به استان نیست. وفايي، معاون سازمان برنامه و بودجه استان هم گفت در اين بخش شاخص‌هايي كه بالاتر از ميانگين كشوري هستند اعتبار نگرفته‌اند و طبق برنامه‌اي كه براي استان آماده كرده‌ايم بايد تمام نقاط استان طوري پيش بروند كه به يك نقطه هدف كه برايشان تعيين كرده‌ايم، برسند.
استاندار هم در همين رابطه گفت كه شهر همدان تولید حاشیه نشینی نمی کند بلکه مردم از شهرهای کوچکتر به حاشیه همدان می آیند ضمن اینکه توانمندسازي حاشيه شهر همدان از مصوبات سفر مقام معظم رهبري در سال 83 به همدان بود كه بايد بگويم در اين رابطه كوتاهي هم كرده و كند پيش رفته‌ايم.
استاندار در رابطه با شاخص‌های اعتباری با اشاره به اینکه این شاخص‌ها در جلسات متعددی بررسی و چکش کاری شد، بیان کرد: در دفتر تهران چهار شب چهار جلسه برگزار و شاخص‌ها تعیین تکلیف شد.
استاندار همدان ادامه داد: متاسفانه نهاوند و تویسرکان نسبت به شهرستان‌های دیگر استان محروم مانده و این دو شهرستان برای ما مهم هستند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در طرح‌های هادی روستایی اعتبارات بنیاد مسکن همان پنج تا هشت درصد در نظر گرفته شود تا فاصله بین شهرستان‌ها جبران شود، افزود: زمان بندی توزیع اعتبارات متفاوت است و اگر از زمان تعیین شده بگذرد ممکن است به اعتبارات آسیب وارد شود.
نیکبخت با اشاره به اینکه80 درصد اعتبارات در وزارتخانه ها است و 16 درصد به استان‌ها داده می‌شود، افزود: مدیران باید برای جذب اعتبار بیشتر تلاش کنند.
وی سپس گفت: دولت در دور دوم باید جهشی کار کند، و صحبت هایی مانند اواربرداری که پیش از این می شد باید فراموش شود.
نیکبخت ادامه داد: باید سرمایه گذاری در استان انجام شود، سرمایه گذاری امنیت می‌خواهد و همه باید امنیت را فراهم کنند تا سرمایه گذار سرمایه گذاری کند.
استاندار همدان ادامه داد: از مدیران استان خواهش می کنم که قوی‌تر از قبل و با قدم‌های بلند‌تر عمل کنند بطوریکه همه احساس کنند تغییری در دور دوم دولت ایجاد شده است و اگر کسی نمی تواند و مشکلات دارد کنار بکشد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه باید ستاد درآمد فعال شود اما هیچ ظلمی به مردم نشود، افزود: بازاری، تولید‌گر، صنعت گر و ... همه مالیات را پرداخت می‌کردند و چون این افراد شناخته شده هستند نباید هر سال به مالیات آنها اضافه شود بلکه باید منابع جدید کشف کرد.
نیکبخت در رابطه با مسجد جامع همدان با بیان اینکه برای مسجد جامع هم قرار شد اعتبار حدود یک میلیارد تومان داده شود، ادامه داد: باید در راستای آسیب ندیدن مسجد جامع قدم برداشت.
وی با بیان اینکه گردشگری از اولویت‌های استان است اما در این حوزه در همدان زیاد کار نشده است، افزود: توجهی به گردشگری استان نشده است.
استاندار همدان در پایان سخنانش گفت: یکی از منابع درآمدی و ایجاد اشتغال برای استان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی است.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com