1399-04-051399-04-15bool(false) بلوار اِرم را برگردانید همدان پیام
 
 
يكشنبه - 15 تير 1399 - شماره 3793
 
امروز : يكشنبه ، 15 تير 1399

Today : Sun, July 5, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  97086 تاریخ انتشار:  1398-05-10 - 08:37 تعداد بازدید:  687
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مردم جانشان به لبشان رسید
بلوار اِرم را برگردانید

نویسنده : مریم مقدم

گزارش

■ هشدارهای پیشگیری از ترافیک مهم است یا جنس آسفالت؟


 عصر روز گذشته یک شهروند برای ادمین همدان پیام متنی ارسال کرد که بند بند این مطلب کوتاه با نوشتار محاوره ای به وضوح با عصبانیت تلفیق شده بود .
این شهروند نوشته بود "اینجا بلوار ارم همدان است و مردم چند فصل است که جانشان به لبشان رسیده است .هر روز یک داستان دنباله دار و هر روز یک گره بر روی گره برای مردمی میزنند که روزی بلوار ارم تنها دلخوشیشان بود . حالا کار به آسفالت کردن بلوار شخم زده رسیده است اما قسمت جالب داستان این است که نه کمیته حمل و نقل و ترافیک شهری و نه شهرداری و راهنمایی و رانندگی برایشان علافی مردم در ترافیک شهری مهم نیست .
برای خودشان میبرند و میدوزند و عقلشان نرسیده است  یک تابلو و علامت هشدار دهنده ورودی سعیدیه بزنند تا مردم‌ آگاه شوند . چند روز است بلوار ارم به سمت پایین بسته و مردم بیخبر از این تصمیم تا آن بالا میروند و به راحتی برشان میگردانند و شهر با گره های ترافیکی درگیر و درگیرتر میشود .حالا شما قضاوت کنید . اینجا پایتخت تاریخ و تمدن است ؟"
این پیام گوشه ای از کم صبر شدن مردمی است که ریشه در این دیار دارند اما در تصمیم گیریها برای برهم زدن نظم شهری نقش زیادی ندارند .
بلوار ارم در همدان نه تنها مقصد گردشگری برای جمعیت قابل‌توجهی از شهروندان است بلکه مسیر اصلی دسترسی به راه منتهی به تپه توریستی- تفریحی عباس‌آباد و یکی از مسیرهای قابل دسترس به جاده گردشگرخیز گنجنامه محسوب می‌شود و حال اگر شلوغی‌های روزهای آخر هفته را درنظر بگیریم و لاین وسایل نقلیه شخصی را باریک‌تر از قبل ببینیم، این لاین با ترافیک نسبتا سنگین روبرو خواهد شد و هم بلوار شهید فهمیده، حجم بیشتری از خودروها را تحمل خواهد کرد که یقینا گنجایش آن را ندارد.
از آن سو سرپرست شهردار منطقه یک همدان  در زمینه این آسفالت ریزی به رسانه ها اعلام کرده است برای نخستین آسفالت پلیمری کشور در همدان آغاز شد حال شما بگویید عصبانیت ناشی از اتفاق رخ داده ترافیکی در شهر به مردم این فرصت را می‌دهد که دریابند آسفالت پلیمر با غیر پلیمر چه تفاوتی می تواند داشته باشد .
مسئولان میگویند ؛ در عملیات آسفالت‌ریزی طرح ساماندهی بلوار ارم استفاده می‌شود، با توجه به لزوم افزایش مقاومت آسفالت در برابر انعطاف پذیری، مقاومت در برابر شیار افتادگی و تغییر نیافتن شکل آسفالت، افزایش خواص مکانیکی قیر با مواد پلیمری مورد انتظار و کیفیت آسفالت معابر پرتردد این موضوع در دستور کار مدیریت شهری همدان قرار گرفت که در همین رابطه یکی از مؤثرترین شیوه‌های بهبود خواص عملکردی آسفالت، استفاده از فناوری پلیمری در تولید آسفالت است. اما به واقع حالا آنقدر از ریخت و ریز خاک و سنگ و بسته شدن گاه بیگاه بلوار ارم مردم خسته شده اند که ماهیت اصلی این تصمیم را د رک نمیکنند
سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری همدان نیز با بیان اینکه عملیات اجرایی آسفالت پلیمری برای نخستین بار در کشور توسط سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری در دست اجرا است، در حالی اعلام میکند که این عملیات از ابتدای بلوار ارم، تقاطع بلوار جوان آغاز شد و تا میدان قائم(عج) ادامه خواهد یافت که هیچ خبری از یک علامت هشدار دهنده یا بنر اطلاع رسانی از عملیات فوق برای مردم در ورودی بلوار سعیدیه که به بلوار ارم مسدود ختم میشود نیست .
آیا جامعه محلی با سواد متوسط برایش مهم است که  این عملیات شامل تراش آسفالت، درزگیری، لکه گیری با دستگاه فلاسک و روکش آسفالت پلیمری از نوع تیس آ ۱۴۱۰ است یا برایش مهم است در کاهش ترافیک و جمع شدن بساط کند و کاوها در بهترین منطقه شهر ( بلوار ارم ) روبرو شوند
با نگاهی گذرا به وضعیت این روزهای بلوار ارم مسیر و البته مقصد محبوب همدانی‌ها و تصور وضعیت ترافیکی در این منطقه پس از تغییرات در سواره‌راه، ناخودآگاه قانون پایستگی انرژی در ذهن متبادر می‌شود.
در این قانون انرژی نه از بین می‌رود و نه به وجود می‌آید بلکه از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود اما اندک تفاوت داستان ترافیک با قانون پایستگی انرژی این است که از بین نمی‌رود اما بیش از پیش به وجود می‌آید و حال اگر این ماجرا را به وضعیت بلوار شلوغ و پرتردد ارم همدان تعمیم دهیم می‌بینیم که تغییرات در مسیر سواره و به نوعی تنگ‌تر شدن فضای تردد برای وسایل نقلیه، ترافیک را از بین نمی‌برد بلکه به شکلی دیگر تغییر می‌دهد به طوریکه ترافیک را به خیابان‌های اطراف منتقل می‌کند.
در زمینه طرح ساماندهی بلوار ارم شهردار همدان از همان روزهای نخست گفته بود ؛  به اشتباه در باور عمومی، این طرح  پیاده‌راه‌سازی قلمداد شده و بنابر تشریح وضعیت طرح از سوی مسئولان مدیریت شهری، بلوار ارم را متشکل از یک لاین دوچرخه، یک لاین پیاده، یک لاین سنگفرش و دولاین آسفالت درنظر بگیریم در عمل تنها می‌توان بخش میانی بلوار را مسیر تردد وسایل نقلیه درنظر گرفت چرا که لاین سنگ‌فرش تنها برای خودروهای امدادی پیش‌بینی شده و اگر غیر از این نیز باشد و خودروهای شخصی و عمومی نیز اجازه تردد داشته باشند، کاهش سرعت تأثیر چندانی در کاهش ترافیک نخواهد داشت و چنانچه اثرگذار نیز باشد، حجم ترافیک را به خیابان‌های اطراف هدایت خواهد کرد.
هر چند بنابر گفته مسئولان دو پارکینگ با ظرفیت پارک یک هزار خودرو در بلوار ارم پیش‌بینی شده اما بدون شک رانندگان وسایل نقلیه برای دسترسی به پارکینگ باید مسیری را طی کنند و توجه به ترافیک این مسیر نیز به نوبه خود درخور تأمل است چرا که با وجود بیمارستان و تأسیسات گردشگری همچون هتل‌ها و رستوران‌ها در این محوطه، دسترسی سریع‌تر و وجود پارکینگ در نزدیک‌ترین محل ممکن، برای مردم در اولویت قرار دارد. حالا همه این برو و بیاها به کنار مردم به واقع جانشان با طولانی شدن اجرای این طرح در بلوار ارم به لب رسیده است . این مطلب را که مینوشتم داشتم به این فکر میکردم که در چین چطور  یک  هتل 15 طبقه در 6 روز ساخته میشود اما آسفالت و اجرای یک طرح در یک بلوار در همدان یک سال و نیم به طول می انجامد .


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com