مردم نمي‌دانند کسی هم شفاف‌سازی نمی‌کند همدان پیام
 
 
يكشنبه - 31 تير 1397 - شماره 3245
 
امروز : دوشنبه ، 1 مرداد 1397

Today : Mon, July 23, 2018




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  78544 تاریخ انتشار:  1396-03-24 - 05:46 تعداد بازدید:  350
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سوءاستفاده از اعتماد مردم موجب شده هرروز سبزی فاضلابی بخوریم
مردم نمي‌دانند کسی هم شفاف‌سازی نمی‌کند

گزارش
اينجا منطقه‌اي از حاشيه‌نشين‌هاي همدان حوالي خضر و بلوار نجفي است. براي بازديد از سبزيكاري‌هايي كه با آب فاضلاب آبياري مي‌شوند، رفته‌ايم. كشاورزان از همان ابتداي قسمتي از فاضلاب كه روي آن باز است، انشعاب‌هايي ايجاد كرده و مقدار آب مورد نياز را به زمين‌هاي خود هدايت كرده‌اند.
چند خبرنگار هستيم، به همراه معاون اجتماعی و پيشگيري از وقوع جرم استان. بوی تعفن فاضلاب و وجود موش های مرده در آن نفس را بند می آورد. 10 متر آنطرف تر کودکان در حال بازی هستند و خانه هایی که پشت سر هم ساخته شده اند. ظاهراً به این بوی تند عادت کرده اند. از لب فاضلاب تا لب بلوار یک کیلومتر سبزی کاشته اند و به طول که نگاه می کنیم تا چشم کار می کند زمین های سبزی کاری هستند که از همین آب تغذیه می شود. 
چند جوان نزديك مي‌شوند، يكي از آنها مي‌گويد: اگر مي‌خواهيد جلوي استفاده از آب فاضلاب را بگيريد اول فكري به حال كشاورزان اين منطقه بكنيد. ببينيد چند نفر اينجا در حال كشاورزي هستند...، اگر مانع كارشان بشويد بيكار مي‌شوند و زندگي خصوصی و اجتماعی شان به خطر مي‌افتد. معتاد مي‌شوند، جوانان اگر كار داشته باشند به دنبال فساد و دزدي و چنين مسائلي نمي‌روند.
راست مي‌گفت، حق داشت اما من و اطرافیانم و افراد جامعه ام كه چند سال است محکوم به خوردن هر روزه از این سبزي های فاضلابی هستیم بايد چه جوابي بدهیم؟ به مسئولي كه كنارم ايستاده و حرف اين جوان را تأييد مي‌كند و سري تكان مي‌دهد، چه بگويم؟ به مسئولان ديگري كه مقابله با کشت سبزی های فاضلابی را پشت گوش انداخته‌اند و يكي مي‌گويد بودجه نيست و ديگري مي‌‌گويد ما كارمان را درست انجام مي‌دهيم،‌ بقيه دستگاه‌ها هستند كه كوتاهي مي‌كنند، چه بگويم؟ بهداشت و سلامت تمام مردم كشور مهم است يا حفظ اشتغال تعداد كمي از کشاورزان كه آن هم با تدبير و همت پایین مسئولان به این روز افتاده اند و سبزی هایشان فاضلابی شده است؟ مسئولان باید اشتغال موجود را حفظ كنند و حتي به آن اضافه كنند اما هرکاری راه دارد. اشتغال ایجاد شود اما نه به قیمت سلامت جامعه. 
 هیچکس اعتراف نمی کند
هيچ سبزيكار و سبزي‌فروشي نيست كه به مشتري‌اش بگويد سبزي‌هایش با آب فاضلاب هستند. همه آنها به مشتري‌ها مي‌گويند اين سبزي با آب چاه آبياري شده و كاملاً سالم است. اين است كه مردم نمي‌دانند كدام سبزي سالم است و كدام سبزي حامل انواع بيماري‌هاي روده‌اي، سرطاني، انگل‌ها و وبا است. اطلاع‌رساني نمي‌شود، مردم نمي‌دانند چه کسی درست مي‌گويد و چه کسی غلط. سبزي‌هاي آلوده را مي‌خرند و مي‌خورند و نادانسته خود را به انواع بيماري‌هاي خطرناك آلوده مي‌كنند. اين تمام چيزي است كه از بي‌حوصلگي مسئولان در این زمینه و بی صداقتی بسیاری از سبزیکاران و سبزی فروشان عاید مردم شده است.
 سبزي‌فروش اولي (سرگذر) در پاسخ به اينكه این سبزي‌ها با آب فاضلاب اند یا چاه؟: 
«خدا شاهد است كه من سبزي را كمي گران‌تر از بقيه همكاران اين منطقه مي‌خرم؛ چون برايم كيفيت و سالم بودن سبزي‌هايي كه به دست مشتري مي‌دهم، مهمتر از هر چیز دیگر است.»
 سبزي‌فروش دومي در حوالي شهناز در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه از كجا بدانم سبزي كه مي‌خرم با آب فاضلاب است يا چاه؟: 
«اين را شما نمي‌توانيد تشخيص بدهيد. من فروشنده بايد آگاه و منصف باشم و سبزي خوب به دست مشتري بدهم. در همدان فكر نمي‌كنم 2، 3 مغازه بيشتر باشد كه سبزي غيرفاضلابي به دست مشتري مي‌دهد. ببر خيالت راحت باشد كه سبزي که من می آورم با آب موتور است.»
 سبزي‌فروش سومي كه چند سال است با وانت در منطقه‌اي از شهر سبزي خود را مي‌فروشد و مردم هم از صبح زود تا ظهر صف مي‌ايستند تا سبزي بخرند، در پاسخ به اين سؤال كه سبزي‌هايت را از كجا مي‌آوري؟ می گوید:
«خواهرم اگر سبزي من با آب فاضلاب بود مردم اين همه صف نمي‌ايستادند براي نيم كيلو يا يك كيلو سبزي، سبزي من مال شهرستان بهار است. بهار هم آنقدري سبزي ندارد كه بتواند تمام سبزي‌فروشي‌هاي همدان را تأمين كند.»
 سبزي‌فروش بعدي در حوالي امامزاده عبدا... هم می گوید:
«سبزي من مال همدان نيست كه فاضلابي باشد، از اهواز مي‌آيد.»
 مردم اعتماد کرده اند
امكان ندارد به سبزي‌فروشي بروي و بگويد سبزي من با آب فاضلاب كشت شده، همه مي‌گويند سبزي که من می آورم با آب موتور است. بنابراین مردم هم اعتماد می کنند و بخاطر اطلاع رسانی نکردن مسئولان، بسياري از مردم نمي‌دانند كه به سختي مي‌توانند سبزي در همدان پيدا كنند که با آب چاه آبياري شده است، آنها حتی نمی دانند اگر سبزی با آب چاه می خواهند باید حداقل تا شهرستان بهار يا ملاير، كبودراهنگ و رزن بروند. 
حتي این را هم نمي‌دانند که مسئولان بهداشتي و مديران مرتبط با كشت سبزي مي‌گويند آزمايش‌ها نشان داده تمام سبزي‌هايي كه از استان‌هاي ديگر وارد همدان مي‌شوند در بعضی موارد به مراتب آلوده‌تر هستند و انواع سرطان‌ها را ايجاد مي‌كنند.
 علي احمدي: در همدان فقط سبزي حيدره است كه با آب چاه آبياري مي‌شود، بقيه سبزي‌ها فاضلابي هستند.
 مهسا تابش انور: من سبزي مورد نيازم را از جلوي محيط زيست مي‌خرم؛ چون فكر مي‌كنم به خاطر وجود اين سازمان، سبزي آن با آب فاضلاب آبياري نمي‌شود.
 مريم كرمي: من از بازار سبزي مي‌خرم؛ چاره‌اي ندارم، چون مي‌گويند همه سبزي‌هاي همدان آلوده هستند. فقط وقتي مي‌خرم خوب ضدعفوني مي‌كنم.
 الهام اميدي: من و همسرم مي‌رويم از مريانج سبزي مي‌خريم؛ چون جلوي سبزيكاري آنجا حوضچه‌اي از آب چاه وجود دارد به خاطر همين مطمئنم كه سبزي آنجا فاضلابي نيست.
 علي نوري: اگر سبزي خوب با آب چاه مي‌خواهيد از بلوار نجفي بخريد، سبزي آنجا هم تازه است هم با آب چاه آبياري مي‌شود.
 سعيد اله‌ياري: من مي‌دانم كه در همدان هيچ سبزي سالمي وجود ندارد به خاطر همين هر وقت سبزي مي‌خواهم مي‌روم از شهرستان بهار مي‌خرم.
 مهدي شمس: من از مغازه‌هايي كه مي‌دانم از اهواز يا شهرهاي ديگر سبزي مي‌آورند، مي‌خرم چون اغلب سبزي‌هاي همدان آلوده هستند اما اگر مسيرم بخورد از لالجين يا بهار هم مي‌خرم.
اغلب مغازه‌داران آگاهي دارند اما به خاطر فروش سبزي‌هاي خود اطلاعات غلط به مشتري مي‌دهند و بسياري از مردم هم اطلاعي از محل سبزيكاري‌هايي كه با آب فاضلاب يا چاه آبياري مي‌شوند، ندارند و اغلب آنها به اطلاعاتي كه از سوي فروشندگان و كشاورزان ارایه مي‌شود، بسنده کرده اند. مسئولان هم سعي نمي‌كنند اين موضوع را اطلاع‌رساني ‌كنند تا هم آگاهي در جامعه ايجاد شود و هم مطالبه‌گري به وجود بيايد؛ زيرا در اين صورت  خود مسئولان و مديران هستند كه در نهايت مجبور به اقدام مي‌شوند.
 مسئولان زماني دست به كار مي‌شوند كه از سوي جامعه تحت فشار باشند و در غير اين صورت تقصير را به گردن كمبود بودجه يا کم کاری دستگاه‌هاي ديگر مي‌اندازند و اهمال‌كاري‌هاي خود را به اين شکل لاپوشاني مي‌كنند.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com