سبزی‌های همدان به پساب بیمارستان ها آلوده‌اند همدان پیام
 
 
دوشنبه - 28 اسفند 1396 - شماره 3161
 
امروز : چهارشنبه ، 1 فروردين 1397

Today : Wed, March 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  78635 تاریخ انتشار:  1396-03-25 - 05:45 تعداد بازدید:  187
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس گروه بهداشت همدان:
سبزی‌های همدان به پساب بیمارستان ها آلوده‌اند

گزارش

تا سال گذشته تصور می شد سبزی‌هایی که در همدان با آب فاضلاب کشت می‌شوند تنها‌ آلودگی انگلی دارند و فقط سبزی‌هایی که از استان‌های دیگر وارد می‌شوند آلودگی های شیمیایی دارند اما امسال اعلام شد که اینگونه نبوده و علاوه بر آلودگی های انگلی، پساب بیمارستان‌ها، میکروب‌های حامل بیماری های روده ای مانند وبا و...، آلودگی های شیمیایی و حجم فلزات سنگین مانند سرب در آب‌های فاضلاب و سبزیجات همدان هم بالاست.
وجود پساب بیمارستان های همدان در آب‌های فاضلاب تا جایی برای انسان خطر دارد که انتقال «وبا» و دیگر بیماری‌های روده‌ای مانند اسهال و بیماری‌های انتقالی از طریق آب و غذا با استفاده از این سبزیجات صورت می‌گیرد. این به جز بیماری‌های سرطانی است که از طریق استفاده از مواد غذایی که با آب فاضلاب آبیاری شده‌اند برای انسان ایجاد می‌شود. این سبزیجات مخصوصاً در فصل تابستان افراد زیادی را دچار این بیماری های خطرناک و واگیردار می کند.
به گفته رئیس گروه بهداشت همدان بزرگترین تهدید استفاده از سبزیجات فاضلابی برای مردم ایران انتقال بیماری‌های روده ای از کشور عراق و انتشار آن در استان و کشور است، به طوری که فردی که در کشور عراق دچار بیماری‌های واگیردار می‌شود و به ایران باز می‌گردد بیماری‌اش از طریق مدفوع وارد آب‌های فاضلاب شده و به زمین‌های کشاورزی می‌رود و به سرعت بیماری در سراسر کشور منتشر می‌شود.
حسینعلی نوروزی ادامه داد: بیمارستان‌ها طبق قانون می‌توانند پساب خود را پس از پیش تصفیه در بیمارستان، وارد فاضلاب‌های شهری کنند که قطعاً هم آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی دارند اما مهم این است که هر دستگاهی وظیفه اش را درست انجام بدهد.
به گفته نوروزی، امور آب وظیفه تأمین آب سالم برای استفاده عموم و کشاورزان را دارد و اگر این اتفاق بیفتد و کشاورزان باز هم با آب فاضلاب آبیاری کنند باید با آنها به شدت برخورد کرد و جهاد کشاورزی هم کارش نظارت بر کشت و کیفیت و سلامت محصولات است، بهداشت هم سازمان نظارتی است که باید بهداشت و سلامت محصولات را در نظر بگیرد و در صورت بروز تخلفات به وسیله قوه قضائیه با آنها برخورد کند. نوروزی عنوان کرد: تاکنون سازمان جهاد کشاورزی لیست سبزیکاری‌هایی که با آب فاضلاب آبیاری می‌شوند را به بهداشت ارایه نکرده بنابراین کارشناسان‌مان به کمک این سازمان رفته‌اند تا هر چه سریعتر آنها را شناسایی کنیم و مراتب شکایت از کشاورزان متخلف را به مراجع قانونی اعلام کنیم تا مقامات اجرایی مانند سال گذشته با آنها برخورد یا مانع کارشان شوند. اما نوروزی معتقد است که مراجع قضایی باید جرایمی برای این کشاورزان صادر کنند که بازدارنده باشد و فرد جرأت انجام دوباره تخلف را پیدا نکند.
وی گفت: که سال گذشته از صاحبان 100 هکتار زمین سبزی‌کاری که با آب فاضلاب آبیاری می شوند شکایت کرده‌ایم، 15 هکتار آن تخریب شد و تعدادی هم جریمه نقدی و یا بازداشت موقت شدند اما جریمه‌ها طوری نیست که متخلف را تنبیه کند و همانطور که می‌بینیم همان 15 هکتاری هم که سال گذشته تخریب شدند امسال مجدداً به کار کشت سبزی پرداخته‌اند.
نوروزی گفت: امسال هم بعد از شناسایی زمین‌هایی که سبزی‌هایشان با آب فاضلاب کشت می‌شوند از صاحبانشان شکایت می‌کنیم و حتی از یک متر آن هم نمی‌گذریم.
رئیس بهداشت همدان در حالی این سخنان را عنوان می کند که باید با شدت و سرعت بیشتری وارد این موضوع شود زیرا متولی سلامت مردم است و باید بدون درنظر گرفت رأفت اقداماتی که وظیفه اش است را انجام دهد.
درست است که دستگاه های دیگری چون سازمان جهاد کشاورزی، آب و فاضلاب، آب منطقه ای و قوه قضاییه هم سهم بزرگی در از بین بردن سبزی های فاضلابی دارند اما همانطور که همه مدیران مرتبط عنوان می کنند باید هر دستگاهی وظیفه اش را درست انجام بدهد و اگر جهاد کشاورزی سهل انگاری می کند یا شرکت آب و فاضلاب استان مشکل کمبود بودجه را برای اجرای طرح شبکه های جمع آوری فاضلاب ها مطرح می کند و قوه قضاییه هم منتظر است تا شکایتی به آن ارجاع شود سپس اقدام کند، اما بهداشت و دانشگاه همدان به عنوان متولی سلامت مردم، باید همه آنها را تحت فشار قرار بدهد تا اگر دستگاهی انگیزه کار ندارد مجبور به اقدام شود. 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com