1398-02-211398-02-31bool(false) 1398-02-211398-02-31bool(false) 1398-02-211398-02-31bool(false) 1398-02-211398-02-31bool(false) 1398-02-211398-02-31bool(false) 1398-02-211398-02-31bool(false) 1398-02-211398-02-31bool(false) پروژه مهر طرحی در راستای تحول نوین در نگرش دانش‌آموزان همدان پیام
 
 
سه شنبه - 31 ارديبهشت 1398 - شماره 3478
 
امروز : سه شنبه ، 31 ارديبهشت 1398

Today : Tue, May 21, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85057 تاریخ انتشار:  1397-06-25 - 06:00 تعداد بازدید:  103
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پروژه مهر طرحی در راستای تحول نوین در نگرش دانش‌آموزان

نویسنده : فاطمه پاکزاد

گزارش


در این راستا با معاون آموزش‌ابتدایی استان گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید.
معاون آموزش‌ابتدایی استان با بیان اینکه پنج‌کارگروه در راستای اجرایی‌شدن این پروژه برنامه‌ریزی شده‌است، عنوان کرد: کمیته‌ها در قالب سازماندهی نیروی‌انسانی، کمیته‌تعمیر و تجهیز، تبلیغ و اطلاع‌رسانی، انتصابات و نظارت و ارزیابی تقسیم‌بندی شده‌است.
یاسر نانکی بیان کرد: یک‌شورای مرکزی تشکیل‌شده و در منطقه 1 و 2 و دیگر مناطق استان، جهت آماده‌سازی مدارس، ادارات و نیروی‌انسانی برای شروع خوب انجام شده‌است. جلسات مختلفی گذاشته‌شده و برنامه‌ها و فعالیت‌هایی را به مناطق ابلاغ کرده که بر اساس آن باید کلاس‌ها، مدارس و ..... انجام شود.
وی با بیان اینکه 137 مورد درخواست تغییر دوره، رسته، رشته‌تحصیلی در تابستان امسال به وقوع پیوسته‌است، تصریح کرد: 27 هزار و 617 دانش‌آموز کلاس اولی در طرح سنجش شرکت‌کردند که 100درصد دانش‌آموزان هرپایه نیز به طور کامل ثبت‌نام شده‌اند.
معاون‌آموزش‌ابتدایی‌استان درباره ساماندهی فضای فیزیکی مدارس نیز گفت: 12 هزار و 133 کلاس درس با مشارکت دانش‌آموزان طرح هجرت 3 تعمیر و بازسازی و 120 مدرسه  نیز زیباسازی و رنگ‌آمیزی شده‌اند.
وی تصریح کرد: توزیع سرانه دانش‌آموران در قالب 5 درصد حق شهرداری‌ها به مبلغ 2 میلیارد و 220 میلیون ریال، توزیع سرانه ابلاغی از وزارتخانه به مبلغ 5 میلیارد ریال و توزیع سرانه آموزشی به مبلغ 7 میلیارد ریال از دیگر اقدامات کارگروه بوده‌است.
نانکلی درباره افزایش پوشش نوآموزان پیش‌دبستانی در استان گفت: 2 میلیارد ریال به استان بودجه تخصیص داده و توزیع شده در جهت نوآموزان کم‌بضاعتی که توانایی پرداخت شهریه را ندارند، (مانند خانواده‌هایی که تحت‌پوشش کمیته‌امداد و ایتام) استفاده کنند.
معاون‌آموزش‌ابتدایی استان در کارگروه انتصابات با بیان اینکه 148 نفر از مدیران مدارس تأیید صلاحیت شدند، تأکید کرد: در این دوره کلیه سرایداران استان سازماندهی شدند و در طول تابستان این اقدامات و جابجایی‌ها تقریبا انجام شده‌است.
نانکلی از اجرای پروژه مهر با محوریت «معلم، دانش‌آموز و مدرسه» در مدارس استان همدان خبر داد و گفت: هدف از اجرای پروژه مهر ایجاد تحولی نوین در نگرش‌ها است.
وی با بیان اینکه در برنامه‌ریزی و اجرای پروژه مهر سال تحصیلی آینده باید تلاش بیشتری برای تحقق اهداف تعلیم و تربیت صورت گیرد، اظهار کرد: هدف از اجرای پروژه مهر ایجاد تحولی نوین در نگرش‌هاست تا دانش‌آموزان برای ورود به مدرسه لحظه‌شماری کنند.
معاون آموزش ابتدایی استان با بیان اینکه با برگزاری جلسات مستمر شورای پروژه مهر، برنامه‌ریزی و تمهید مقدمات لازم به منظور آماده‌سازی مدارس برای بازگشایی در سال تحصیلی آینده صورت خواهد گرفت، افزود: باید ستاد پروژه مهر در آموزش و پرورش و مدارس اقدامات مؤثری در زمینه‌های مختلف انجام دهند تا خاطره این روز به ‌یاد ماندنی در اذهان دانش‌آموزان باقی بماند.
وی با تأکید بر پرهیز از هرگونه بخشی‌نگری در اجرای پروژه مهر، گفت: انسجام و هماهنگی میان کارگروه‌های مختلف تأثیر فراوانی در اجرای موفق این پروژه دارد.
نانکلی ساماندهی مطلوب نیروی‌انسانی را از مهمترین برنامه‌های دستگاه تعلیم و تربیت برشمرد و تصریح کرد: پروژه مهر در مدارس با محوریت «معلم، دانش‌آموز و مدرسه» اجرا می‌شود. بحث ثبت‌نام دانش‌آموزان دوره پایه اول به پایان رسیده و هم اکنون تعداد محدودی هستند که به دلیل مهاجرت و ... ثبت‌نام انها انجام نشده‌است.
وی در ادامه گفت: انتخاب رشته دوره دوم متوسطه ساماندهی شده، که در استان گرایش بیشتر دانش‌آموزان به رشته‌تجربی که 46درصد بیشترین اقبال و 41درصد برای رشته‌علوم‌انسانی و رشته‌ریاضی اقبال کمتری قرار گرفته‌است. اقبال در رشته‌های فنی و کار و دانش در استان جذب داشته و در کشور رشد خوبی داشته‌است.
وی همچنین ادامه داد: کتب‌درسی دوره ابتدایی توزیع شده، و در این موردکمبودی نداریم، کتب دوره متوسطه دوم نظری در حد نیاز است و کتب هنرستان‌ها از اول مهر هم توزیع می‌شود.
نانکلی در ادامه گفت: امسال با توجه به بازنشستگی حدود 1300- 1200 معلم داریم با کمبود نیرو مواجه بودیم که با توجه به فارغ‌التحصیلان دانشجویان فرهنگیان و استفاده از بازنشسته‌هایی که دارای کد می‌باشند به صورت حق‌التدریسی در 6 ساعت تا حدودی این کمبود جبران شده‌است.  
در مورد نقل و انتقالات همکاران ساماندهی شده که هر کدام در اول مهر در کدام مدارس مشغول بکار شوند در حال اجراست، و در برخی مناطق اجرا شده و مشخص است (مثل ملایر و ناحیه 1و 2، تویسرکان) در حال اجرای ساماندهی نیروی‌انسانی در مدارس هستند.
معاون آموزش ابتدایی استان از دیگر اولویت‌های این پروژه را ایجاد زمینه‌های تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در تربیت دانش‌آموزان و توجه بیش از پیش به نظام پذیرش پیشنهادها به منظور بهره‌گیری از آراء و نظرات معلمان عنوان کرد.
وی افزود: کارگروه تامین و تجهیز در امر ساماندهی آموزشی، تعمیرات‌مدارس، ساخت‌مدارس، سرویس‌های بهداشتی، سیستم‌های گرمایشی مدارس، ایزوگام، نقاشی فعالیت‌های خوبی شاهد بودیم.
نانکلی ادامه داد: طبق صحبت‌های مدیر کل نوسازی، 7 آموزشگاه به مجموعه آموز‌ش‌وپرورش، 2 استخر در ناحیه 1و 2 استان که سال‌ها نیمه کاره مانده بود با همت مدیرکل محترم نوسازی ، آذر ماه نحویل دادده‌می‌شود.
در کار گروه تبلیغ و اطلاع‌رسانی؛ کار اطلاع‌رسانی، نصب بنر در سطح شهر و مناطق، برنامه‌های جشن‌ها (که امسال جشن شکوفه‌ها و غنچه‌ها در 31 شهریورداریم که مقارن شده با ماه محرم تاکیدات لازم داده که با شرایط پیش روند)، اطلاع‌رسانی پورتالی ویژه مهر راه‌اندازی شده، پیام‌ها از 20 شهریور هر روز یک پروژه مهر ارسال می‌شود، ویژه‌نامه پروژه مهر توزیع شده‌است. نانکلی افزود: یک جلسه دستور کار به پروژه مهر سازمان‌ها و ادارات در امر آماده‌سازی مدارس که شهرداری و شورای شهر همدان برنامه خوبی برگزار شد و حدود 60 برنامه برای بازگشایی مدارس در اول مهر داریم. معاون آموزش‌ابتدایی‌استان در ادامه گفت: ستاد مهر 97 در زمینه سرویس مدارس، ایاب و ذهاب در اول مهر تشکیل شده که سرویس مدارس د اول مهر به صورت رایگان است.
نانکلی افزود: امسال تعداد معلمانی که غیرتخصصی هستند محدود است در دوره‌متوسطه که همه معلمان بر اساس تخصص تدریس می‌کنند، ولی در دوره‌ابتدایی به دلیل کمبود نیروی‌متخصص از مازاد معلمان دوره‌متوسطه که با برگزاری گارگاه‌های آموزشی برا تدریس در مدارس ابتدایی مشغول با کار می‌شوند.
وی با بیان اینکه در راستای اجرای پروژه مهر باید با همکاری همه فرهنگیان زمینه رسیدن به اهداف مورد نظر را فراهم کنیم، خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان سرمایه‌های ارزشمندی برای جامعه هستند که باید از آنها به درستی حفاظت و حراست کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com