1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) نگاه به دانشگاه قبل از انقلاب و به حوزه بعد از انقلاب همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  87686 تاریخ انتشار:  1397-09-27 - 09:41 تعداد بازدید:  102
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نگاه به دانشگاه قبل از انقلاب و به حوزه بعد از انقلاب

نویسنده : مهدی غلامی

گزارش
 
 در پيروزي انقلاب اسلامي ايران؛ مثلث دانشگاه، روحانيت و اصناف نقشي به‌سزا در روند انقلاب اسلامي ايفا كردند. تجربه اين سه ركن به صورت مجزا بسيار دشوار است؛ چون هر یک در دوره‌های مختلف و به میزان متفاوت تاثیرگذار بودند. اختلاف دانشگاه با حکومت از همان اوایل فعالیت‌شان شروع شد. در سال ۱۳۱۳ اولین دانشگاه جامع در ایران تاسیس می‌شود و پس از آن در سال ۱۳۲۰ تحركات و تشکلات دانشجويي به نقد حکومت می‌پردازند. این اختلاف به داخل دانشگاه محدود نمی‌شود و تظاهرات دانشجويي، يكي از مظاهر اصلي دانشگاه و دانشجو تا ۵۷ به‌شمار ‌مي‌رود. این امر سبب شده بود دانشجويان در تمام صحنه‌هاي انقلاب حضور فعال داشته باشند. این فعالیتها در کنار حضور روحانيون و اصناف باعث شد ضرب‌آهنگی قوی علیه شاه شکل بگیرد. در این راستا هنگامي كه يك سلسله عوامل، حادثه‌اي را به‌ وجود می‌آورند، آخرين عوامل بسيار نقش دارند. عوامل بسياري انقلاب اسلامي را پيش بردند؛ اما در آخرين روزهايي كه شاه رفته بود و بختيار بر حسب ظاهر نخست‌وزير شد، آخرين ضربه كه به جسد نيمه جان حكومت زده شد، كاري بود كه در دانشگاه صورت گرفت. حضور پر شور دانشجويان در کنار تحصن روحانيت و بازاریان بود که توانست انقلاب ۵۷ را پس از سالها مبارزه به ثمر رساند. چراکه عدالت خواهي، ظلم‌ستيزي و مبارزه با استكبار،اهداف مشترك حوزه و دانشگاه را تشكيل مي‌‌داد.
در طول مدتی که از انقلاب می‌گذرد، با یادآوری شهادت دکتر محمد مفتح که تلاش بسیاری برای وحدت دو نهاد حوزه و دانشگاه صورت داد روز ۲۷ آذر «روز وحدت حوزه و دانشگاه» نامیده شده و این روز زمان مناسبی برای آسیب‌شناسی این دو ضلع تاثیرگذار است.
در این چهل سال هرچه از ۵۷ فاصله گرفتیم نگاه به حوزه و دانشگاه نیز تغییر کرد. امروز نگاه به حوزه از همه ابعاد کاملا متفاوت از دانشگاه است. در حال حاضر نه آن استقلال در دانشگاهها حاکم است و نه تحمل آن نگاه نقادانه. در حالیکه حوزه نتنها از استقلال مطلق برخوردار است که از توان تاثیرگذاری بیشتری در تحت تاثیر قرار دادن حکومت برخورادر هستند و این امر سبب فاصله بسیار زیاد بین این دو نهاد شده تا جاییکه دید حوزه به همه ارکان قدرت و حتی دانشگاه دیدی از بالا شده است.
اظهارات نسنجیده یکی از ارگان‌های مذهبی در اوایل امسال را فراموش نمی‌کنیم که پیشنهاد تشکیل کشوری به نام قم و تبدیل حوزه علمیه قم به کشوری مستقل همچون واتیکان را داده بود و خواستار این بود که بودجه پالایشگاه و موسسه اقتصادی هم برای آن اختصاص یابد تا نیازهای مالی این کشور هم رفع شود! در حالیکه گویا اصلا خبر نداشت پیمان لاتران سال 1929 بدنبال سکولاریزه کردن جامعه بدست موسولینی(رهبر ایتالیای فاشیست در جنگ جهانی دوم) امضا شد.
استقبال و بنوعی امتیاز به روحانیون در شرایط بحرانی انقلاب ۵۷ نیز باعث شد شاپور بختیار اولین کسی باشد که این موضوع را در ایران مطرح کند.
ازطرفی دیگر بحث اضافه کردن بودجه ارگان‌ها و نهادهای مذهبی است. یکی از اساتید دانشگاه تهران بودجه سال نود و پنج ۴۴موسسه، سازمان، نهاد و بنیادی که در امور فرهنگی - مذهبی فعالیت می‌کنند را ۸۱۰۰ میلیارد تومان اعلام می‌کند و سپس در قیاسی بودجه دانشگاه فردوسی با۳۲۰میلیارد تومان و دانشگاه تبریز را ۲۵۰میلیارد تومان برآورد می‌کند. در عین حال یادآور می‌شود که «به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این چهل ارگان و نهاد نه به دولت، نه به مجلس و نه به هیچ نهاد دیگری در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده و هیچ نظارتی بر دخل‌ وخرجشان اعمال نمی‌شود.» غیر از این است که از زمان معصومین(ع) طراحی امور مالی مرجعیت شیعه و حوزه‌های علیمه تشیع بر مبنای ارتباط با مردم و جامعه صورت گرفته و قرار است روحانیت و حوزه علمیه از خودِ مردم بوده و در دل مناسبات مالی جامعه رشد کند نه با امتیازات ویژه؟ 
این گفته‌ها تنها در روزی بنام وحدت حوزه و دانشگاه زده می‌شود و تا سال دیگر به فراموشی می‌رود منتهی اینکه امروز حوزه همچون دروس حوزوی نسبت به مسائل روز با یقین سخن می‌گوید با آنچه دانشگاه در پی آنست کاملا متفاوت است. نگاه نقادانه و جستجوگر دانشگاهیان که باید حتما با علم به مجهولات دست یابند با یقین حوزه فاصله بسیار دارد. در حالیکه همین نگاه نقادانه و پرسشگر بود که مسبب بسیاری از اتفاقات قبل از ۵۷ شد.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com