کنترل اتوبوسی دیابت و فشارخون همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 20 آذر 1398 - شماره 3639
 
امروز : جمعه ، 22 آذر 1398

Today : Fri, December 13, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  95343 تاریخ انتشار:  1398-04-04 - 08:30 تعداد بازدید:  176
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهروندان به مراکز سیار مراجعه کنند
کنترل اتوبوسی دیابت و فشارخون

نویسنده : آیداشاکر

گزارش


 زندگی امروز و دنیای ماشینی انسان‌ها اگرچه زیستن را برای افراد آسان‌تر کرده، اما تبعاتی نیز با خود به همراه آورده است. زمانی بشر در مبارزه با بیماری‌هایی همچون آبله، تیفوس، وبا و... سعی در حفظ جان خویش و ادامه حیات داشت، اما در دنیای امروز و پیشرفت علم و تکنولوژی بیماری‌های واگیر تا حد زیادی کنترل شده اند اگرچه حاصل زیست کم تحرک و ماشینی بشر امروز، تغذیه نامناسب و بسیاری مسائل اینچنینی در عصر حاضر بیماری‌های غیرواگیرداری همچون دیابت، فشارخون، انواع سرطان‌ها و...بوده است. زنگ خطر بیماری‌های غیرواگیر نظیر دیابت و فشارخون که اصطلاحا بیماری‌هایی خاموش محسوب می-شوند سال‌هاست در کشورهای درحال توسعه از جمله ایران به صدا درآمده است، همین موضوع سبب شده است هرساله در جهت تضمین سلامت افراد و ساختن آینده ای عاری از بیماری‌های این چنینی فعالیت‌هایی برگزار شود. امسال نیز حضور اتوبوس‌های کنترل فشار خون با شعار "حالا زمان کنترل فشار خون است" به دنبال طرح ملی بسیج کنترل فشار خون کشوری در همدان و همچنین اتوبوس کنترل دیابت با شعار " آینده ای بدون دیابت" در استان لزوم توجه بیش از پیش به این بیماری‌ها در عصر حاضر را نمایان کرده است.
کارشناس پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان در این زمینه می‌گوید: در سال‌های اخیر خصوصا در سالجاری توجه بیشتری به بیماری‌های غیرواگیر شده است و همین مساله برگزاری طرح‌ها و پویش‌های اینچنینی را افزایش داده است. اتوبوس‌های کنترل فشارخون و قندخون (دیابت) نیز به دنبال همین طرح‌ها دایر شده اند.
امید ساعتچی در خصوص اتوبوس کنترل فشار خون اظهار می‌کند: این اتوبوس ایده‌ای بود که ما در شهرستان همدان در راستای برگزاری طرح بسیج ملی کنترل فشارخون ابلاغ شده از جانب وزارت بهداشت راه اندازی کردیم. از آنجایی که این اتوبوس‌ها بسیار راحت تر و بهتر از چادرها قادر به ارائه خدمات بودند با هماهنگی شهرداری 5 دستگاه اتوبوس پایانه های مسافربری شهری این نهاد در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفت و این اتوبوس‌ها از 17 خردادماه راه اندازی شد و تا پایان طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تا 15 تیرماه دایر هستند و به دنبال پایان این طرح این اتوبوس‌ها نیز جمع‌آوری می‌شوند.
وی در زمینه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون می‌افزاید: این طرح مطابق با ابلاغ وزارت بهداشت برگزار شد و جمعیت هدف این طرح افراد بالای 30 سال شهری و روستایی را شامل می‌شود که این تعداد در استان حدود 850 هزار نفر هستند و بر طبق ابلاغ وزارتخانه موظفیم طی این مدت 50 درصد این جمعیت را در زمینه کنترل فشار خون پوشش دهیم که تا به امروز حدود 46 درصد یعنی 330 هزار نفر از جمعیت هدف طی این طرح تحت پوشش قرار گرفته و درخصوص فشارخون بررسی شده اند.حدود 10 الی 12 روز دیگر از این طرح نیز باقی ست که ما امیدوارهستیم طی این زمان حدود 70 درصد جمعیت هدف استان را تحت پوشش غربالگری فشارخون قرار دهیم و به رقمی بالاتر از انتظار وزارتخانه در استان دست یابیم.
ساعتچی با اشاره به طرح کنترل فشار خون تاکید می‌کند: به جز پایگاه ها، خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت که خدمات فشارخون را در تمامی روزهای سال برای مراجعه کنندگان انجام می‌دهند، طی این طرح از 17 خردادماه الی 15 تیرماه 140 ایستگاه اندازه گیری فشارخون نیز راه اندازی شد که 5 عدد از این ایستگاه ها به صورت اتوبوس‌هایی سیار در سطح شهر هستند و افراد تا 15 تیرماه می‌توانند با مراجعه به این ایستگاه ها به طور رایگان از خدمات اندازه گیری فشارخون بهره مند شوند. در این راستا از تمامی هم استانی‌ها درخواست می‌کنیم اگر تاکنون برای اندازه گیری فشارخون به پایگاه ها مراجعه نکرده اند این فرصت را غنیمت دانسته و با مراجعه به ایستگاه های طرح کنترل فشارخون از فشارخون خود اطلاع پیدا کنند و درصورت لزوم درمان را نزد پزشک پیگیری کنند.
کارشناس پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص اتوبوس دیابت تصریح می‌کند: اتوبوس دیابت که تا دو سال آینده به صورت دائمی به ارائه خدمات تست قندخون افراد در استان مشغول خواهد بود ششمین اتوبوس در کشور است که طی چند روز گذشته افتتاح شده است و فعلا در ساعات 9 صبح الی 1 ظهر به ارائه خدمات مشغول است و در صورت استقبال بهتر به ساعات خدمات رسانی افزوده خواهد شد.
ساعتچی استقبال از این اتوبوس‌ها را مطلوب ارزیابی کرده و می‌افزاید: خوشبختانه استان همدان درخصوص فشارخون و دیابت در رتبه های کم شیوع قرار دارد اما این به آن معنی نیست که نیازی به وجود این گونه طرح‌ها نیست چراکه کم تحرکی و عادات بد تغذیه متاسفانه سبب شده است شیوع این بیماری‌ها افزایش یابد، استقبال از این طرح‌ها نیز مطلوب بوده است و تنها در روز نخست افتتاح اتوبوس دیابت 90 نفر مراجعه کننده از خدمات این اتوبوس استفاده کردند.
در ادامه این بحث راضیه سادات میرمعینی مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان توضیحاتی در زمینه اتوبوس‌های دیابت و فشارخون ارائه می‌کند.
میرمعینی اظهار می‌کند: اتوبوس فشارخون به دنبال اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در شهرستان همدان از 17 خرداد ماه راه اندازی شد. مطابق این طرح و پیرو جلسات کشوری و فراخوان همکاری با نهادها و ادارات مرتبط، آموزش نیروی سنجش‌گر و کالیبره سازی دستگاه ها انجام شد و هماهنگی‌های لازم برای اطلاع رسانی به جمعیت هدف نیز به انجام رسید که طی آن کلیه افراد بالای 30 سال، زنان باردار در تمام گروه های سنی و افراد دارای بیماری‌های کلیوی به عنوان جامعه هدف قرار گرفتند که در همدان نیز تصمیم بر آن شد علاوه بر ایستگاه های ثابت، تعداد 5 دستگاه اتوبوس به صورت سیار در سطح شهر اقدام به ارائه خدمات به جامعه هدف کنند.
وی در خصوص اتوبوس دیابت بیان می‌کند: اتوبوس دیابت یک اقدام مشترک است بین انجمن دیابت ایران و شرکت "نئونوردی" که واردکننده داروهای دیابتی ست. این شرکت که یکی از رسالت‌هایش در سطح جهان ارائه آموزش در زمینه دیابت است با همکاری انجمن دیابت ایران این طرح را در سطح دانشگاه های علوم‌پزشکی کشور راه اندازی کردند که طرحی دائمی است و تا دو سال آینده فعال خواهد بود. اتوبوس دیابت دانشگاه علوم پزشکی همدان ششمین اتوبوس در کشور است و با آموزش و غربالگری قندخون به افراد خدمات ارائه می‌کند و عمده رسالت آن آموزش در زمینه بیماری دیابت است.
 مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به بیماری های غیرواگیر دیابت و فشارخون می‌گوید: هدف این برنامه ها شناسایی زودهنگام بیماری‌های دیابت و فشار خون است زیرا این بیماری‌ها که از آن‌ها با عنوان بیماری‌های خاموش نام برده می‌شود زمانی تشخیص داده می‌شود که حدود 10 سال از آغاز بیماری گذشته است و متاسفانه عوارض این بیماری بر بدن شخص بروز پیدا کرده است بنابراین هدف این قبیل برنامه ها این است که افراد را ترغیب و دعوت به اندازه گیری فشارخون و قندخون کنند تا حتی در صورت وجود مشکل به موقع از آن اطلاع یابند.
میرمعینی درادامه  سخنان خود توضیحاتی در زمینه بیماری‌های غیرواگیر ارائه کرده و می‌افزاید: با کنترل و ریشه کنی بیماری‌های واگیردار طی سال‌های اخیر و افزایش طول عمر افراد و امید به زندگی بیشتر و از دیگرسو با شیوع سیستم غلط تغذیه، کم تحرکی، استعمال دخانیات و... بیماری‌های غیرواگیر نظیر دیابت و فشارخون روز به روز گسترش بیشتری پیدا می‌کنند به طوری که در حال حاضر این بیماری‌ها به خصوص در جوامع درحال توسعه تبدیل به یکی از عوامل مهم مرگ و میر در میان افراد شده اند. کنترل عواملی که باعث شیوع این بیماری‌ها می‌شوند از مهم‌ترین عوامل مقابله با این بیماری‌هاست. هرچند سن و ژنتیک دو عامل مهم در بروز این نوع بیماری ها هستند اما افراد می‌توانند با تغذیه مناسب، تحرک و فعالیت بدنی مرتب و روزانه به مدت 30 دقیقه، دوری از دخانیات از جمله سیگار و قلیان، جایگزین کردن میوه ها و سبزیجات و نان سبوس‌دار به جای فست فودها و چربی‌ها در تغذیه تا حد زیادی از بروز این بیناری‌ها پیشگیری کنیم همچنین افرادی که به صورت ژنتیکی مستعد این بیماری ها هستند نیز باید بیش از پیش عادات تغذیه خود را اصلاح نمایند و با غربالگری به موقع سبب کنترل این بیماری شوند.  
وی در انتها می‌گوید: استقبال از اتوبوس‌های فشار خون و دیابت تا به اینجا مطلوب بوده است و افراد این نکته را درنظر داشته باشند که به طور خاص درمورد اندازه گیری فشارخون تا نیم ساعت قبل از آن چای و قهوه مصرف نکنند و هنگام مراجعه به پایگاه ها  صبور باشند چراکه  پس از مراجعه به پایگاه ها ملزم هستند حدود 10 الی 12 دقیقه منتظر بمانند و آرامش خود را حفظ کنند تا فشارخونی که اندازه‌گیری می‌شود واقعی باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com