وحدت و انسجام نیاز حیاتی امروز و فردای جامعه همدان پیام
 
 
شنبه - 15 آذر 1399 - شماره 3916
 
امروز : يكشنبه ، 16 آذر 1399

Today : Sat, December 5, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112954 تاریخ انتشار:  1399-08-08 - 11:28 تعداد بازدید:  191
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

وحدت و انسجام نیاز حیاتی امروز و فردای جامعه

تحلیل


 ایام مبارک و پر برکت میلاد با سعادت پیامبر اسلام(ص) که به شایستگی هفته وحدت نامگذاری شده است، از جمله فرصت‌های بسیار گرانبهایی است تا به موضوع مهمی چون وحدت و یکپارچگی که در قرآن کریم و سخنان پیشوایان دینی به‌ویژه خاتم پیامبران(ص) بر آن تأکید فراوان شده است، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
این موضوع برای همیشه ضرورت دارد و تجربه نیز نشان می‌دهد که به هر میزان وحدت در جهان اسلام دچار خدشه شده است، مشکلات مسلمانان تشدید و گرفتاری‌های زیادی متوجه آنها شده است.
از طرفی تحولات تاریخی نشان می‌دهد که تفرقه و شکاف در یک جامعه بیش از هر عامل دیگری زمینه را برای نفوذ و سلطه بیگانگان فراهم کرده و سبب طمع دشمنان شده است..
نقطه مقابل چنین وضعیتی پیروزی بر دشمنان، رفع مشکلات و قرار گرفتن در مسیر پیشرفت و تعالی است که همه آنها در سایه وحدت و انسجام امکانپذیر است.
وحدت در هر سطحی چه جهان اسلام و چه درون جامعه اهمیت و اثربخشی خود را دارد و چنانچه این مهم که متأسفانه امروزه به یک حلقه مفقوده در میان ملت‌های مسلمان تبدیل شده است، به‌معنای واقعی مورد توجه قرار گیرد، بسیاری از مسائل و چالش‌های کنونی رفع خواهد شد.
تجربه بیش از ۴۰ سال پس از انقلاب نیز که در سایه اتحاد و یکپارچگی به پیروزی رسید، نشان می‌دهد که در فراز و نشیب‌های فراوان و چالش‌هایی که فراروی جامعه است، وحدت به‌عنوان یک عامل کلیدی مسیر حرکت ما را هموار می‌کند.
بی‌توجهی به چنین مقوله‌ای بر گرفتاری‌های ما خواهد افزود و سبب می‌شود که از اهداف انقلاب دور شویم.
امام راحل(ره) به‌عنوان منادی وحدت همواره بر این نکته تأکید داشتند و خود در این زمینه محور بودند و امروز نیز مقام معظم رهبری همین نقش را دارند. مهم آن است که از مدار اصلی خارج نشویم و در عین‌حال که گروه‌ها و اقشار مختلف نظرات و دیدگاه‌های خود را دارند و گاه یکدیگر را نقد می‌کنند، اصل وحدت و انسجام ملی را به‌عنوان یک نیاز حیاتی برای جامعه فراموش نکنند.
اهمیت این موضوع چه براساس آموزه‌های اسلامی و دستورات بزرگان و پیشوایان دینی ما و چه به‌لحاظ عقلی و اقتضائات جامعه در هر زمان کاملا روشن است. از این‌روست که باید در رفتار و گفتار همگان به‌ویژه نخبگان جامعه تبلور وحدت و همدلی مشاهده شود.
فراموش نکنیم که همه ما به جهت تعالیم قرآنی برادر دینی هستیم و از لحاظ اینکه در یک جامعه زندگی می‌کنیم، بر یک کشتی سوار شده‌ایم؛ بنابراین هر کس در هر مقام و جایگاهی باید به‌گونه‌ای رفتار کند که وحدت و انسجام ملی که به‌طور مستقیم با منافع ملی پیوند دارد، آسیب نبیند.
هفته وحدت فرصت خوبی است تا ضمن بازخوانی اهمیت چنین موضوعی، این ایام مبارک را غنیمت بشماریم و بر حرکت خود در مسیر وحدت سرعت ببخشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com