پلاستیک، قاتل اصلی حیات زمین همدان پیام
 
 
يكشنبه - 3 بهمن 1400 - شماره 4234
 
امروز : دوشنبه ، 4 بهمن 1400

Today : Mon, January 24, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120469 تاریخ انتشار:  1400-08-16 - 10:43 تعداد بازدید:  155
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

به بهانه هفته آشتی با زمین، 14 تا 20 آبان
پلاستیک، قاتل اصلی حیات زمین

نویسنده : شکوفه رنجبر

تحلیل

زمانی که از ما پرسش می‌شود اهل کجایید؟ به‌طورقطع هر یک پاسخی از زادگاهمان را می‌دهیم، یعنی جایی که به آن تعلق خاطر داریم برایمان یادآور خاطرات زیبای زندگی است، اما بیشتر ما فراموش می‌کنیم که همگی اهل زمینیم و باید به آن تعلق خاطر داشته باشیم.
ما انسان‌ها به خودی خود افرادی فراموش‌کار هستیم و برای همین است که یادمان رفته چه موهبت‌هایی را در زندگی وامدار زمین و حیات‌وحش آن هستیم. با استناد برهمین رویه رفتاری است که کنشگران محیط‌زیست معتقدند کرونا و پاندمی‌های مشابه آن بر اثر دستبردهایی است که انسان به دامن طبیعت زده است.
متأسفانه یکی از دردناک‌ترین صحنه‌هایی که همواره آدمی به زشتی در طبیعت از خود به جای گذاشته است پلاستیک‌ها و زباله‌هایی هستند که در طبیعت رها شده‌اند و شاید کمتر کسی باشد که نداند بیش از 500 سال زمان می‌برد تا این پلاستیک‌ها تجزیه شوند اما با این‌حال غفلت‌های انسانی از آنچه با دستان خود بر سر طبیعت و حیات زمین می‌آورند همچنان به قوت خود باقی است.
متأسفانه بر اساس آمار منتشر شده در هر یک دقیقه یک بطری پلاستیکی توسط افراد خریداری می‌شود که با احتساب هر شبانه‌روز چیزی حدود 720 بطری پلاستیکی خریداری می‌شود که در ماه حجمی برابر با 21هزار و600 زباله پلاستیکی را آن هم تنها از خرید یک بطری پلاستیک تشکیل می‌دهد و در سال چیزی نزدیک به 260 هزار زباله بطری پلاستیکی می‌شود!
بر همین اساس برای تجزیه یک نوع زباله پلاستیکی(بطری) که تنها در یک سال تولید شده و با احتساب اینکه هر پلاستیک 500 سال زمان برای تجزیه لازم دارد چیزی حدود 129میلیون و 600 هزار سال زمان می‌برد تا تنها زباله پلاستیکی تولید شده فقط در یک سال و آن هم تنها از یک نوع آن در طبیعت تجزیه شود!
با این وجود پلاستیک‌ها به علت قابلیت‌های فراوان و قیمت ارزان به شکل‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و با وجود اینکه در سال‌های اخیر شعارها و کمپین‌های متعددی برای مصرف کمتر از آنها به راه افتاده است، اما هنوز هم در نواحی گوناگون انواع کیسه‌های پلاستیکی و بطری‌های رها شده همچون وصله‌ای نازیبا بر تَن طبیعت به شمار می‌روند.
شوربختانه استفاده از موادپلاستیکی در زندگی روزمره تا جایی پیش رفته که به نظر می‌رسد حذف پلاستیک از زندگی امروزی امکانپذیر نیست و گویای این اتفاق هم مجوزهایی است که در استانی چون همدان برای کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی پلاستیک و ظروف یک‌بار مصرف صادر می‌شود تا بتواند جوابگوی نیاز مردم و تقاضای آنان برای خرید و استفاده از این دست کالاها باشد.
از طرفی باید گفت با افزایش مصرف‌گرایی پلاستیکی به‌طور متوسط هر فرد روزانه 3 کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند که اگر فقط از طریق فرهنگسازی، آنان را وادار کنیم حداقل روزی یک کیسه پلاستیکی کمتر مصرف کنند، ۸۱۶ میلیون کیسه پلاستیکی در سال کمتر مصرف می‌شود که رقم قابل‌توجهی است.
باید توجه داشت که مواد پلاستیکی که به عنوان زباله دور انداخته می‌شود موجب می‌شود از ورود قطرات باران به داخل خاک جلوگیری شود و به این ترتیب در فصل بارش استان و در شرایطی که همدان وضعیت آبی مناسبی ندارد به جای این که قطرات باران وارد خاک شده و سفره‌های زیرزمینی را تغذیه کند، روی سطح خاک جریان پیدا کرده و به این ترتیب سرعت هرز آب و ضریب روان آب افزایش پیدا می‌کند، همچنین اگر روان‌آب‌ها روی سطح شیب‌دار قرار گیرند، به تولید سیلاب‌های خطرناکی منجر می‌شوند که متأسفانه گاهی شاهد خسارت‌های سنگین ناشی از این پدیده هستیم.
به تازگی در این زمینه پژوهشی در بنگلادش انجام شده است که نتایج حاصل از آن نشان می‌دهد مهمترین عامل تشدید سیل و فرسایش خاک، وجود حجم قابل‌توجهی از کیسه‌های پلاستیکی است، بنابراین دولت‌ها باید به سرمایه‌گذاری در این زمینه تشویق شوند یا از افرادی که در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند، حمایت کنند و هرگز از هزینه‌ای که در قبال این کار متحمل می‌شوند، هراسی نداشته باشند؛ چراکه به ازای این هزینه می‌توانند خاک و آب کشورشان را که ارزشمندترین مواد حیاتی است، حفظ کرده و کیفیت آنها را بهبود بخشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com