تحریم های آمریکا نقض استانداردهای زندگی مطلوب ایرانیان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : شنبه ، 4 خرداد 1398

Today : Sat, May 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  86014 تاریخ انتشار:  1397-08-09 - 12:29 تعداد بازدید:  115
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسي ارتباط تمدید قانون داماتو با نقض برجام، شماره12
تحریم های آمریکا نقض استانداردهای زندگی مطلوب ایرانیان

تحلیل
 
حق سلامت و بهداشت و برخورداری از امکانات و خدمات پزشکی و درمانی از حقوقی است که مورد تاکید ویژه اسناد حقوق بشری قرار دارد. 
تحریم ها با برهم زدن زیرساخت های لازم برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و توقف واردات داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاج، میزان مرگ و میر را افزایش داده است.
 همچنین افزایش قیمت مواد غذایی به دلیل شرایط دشوار ناشی از تحریم ها موجب کاهش سرانه مصرف گوشت و لبنیات و سایر مواد غذایی در کشور و بروز سوء تغذیه در شهروندان شده است که اثرات منفی ناشی از آن بر سلامت جامعه در بلند مدت قابل مشاهده خواهد بود.
میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی فرهنگی، حق هر فردی را در دسترسی به آموزش و پرورش به رسمیت شناخته است. بر اساس قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنیت، اتباع ایرانی نمی توانند در رشته های مرتبط با امور هسته ای به تحصیل بپردازند. این اقدام به معنای تسری دادن تحریمها به شهروندان ایرانی است. 
تحریم های آمریکا نقض حق فعالیت اقتصادی مردم ایران: میثاق بین المللی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در مواد 7، 11،‌12،‌ 13،‌ 14،‌ 15،‌ 18، بر حقوقی از قبیل حق برخورداری از شرایط عادلانه و مناسب کار،‌ حق برخورداری از زندگی مناسب از جمله غذا، پوشاک و مسکن کافی، بهداشت، آموزش و پرورش، حق برخورداری از پیشرفت علوم و فنون و حق برخورداری از مزایای دستاوردهای فکری و هنری تاکید کرده است.
تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در مجموع از چند جنبه به اقتصاد ایران لطمه وارد کرده. صادرات نفت، گسترش و نوسازی حوزه های نفتی، واردات عمومی و سرمایه گذاری خارجی از حوزه هایی هستند که مورد هدف و لطمه قرار گرفته اند. 
بی تردید از بین همه تحریم هایی که علیه اقتصاد ایران اعمال شده است دو تحریم بیشترین تأثیر ممکن را بر اقتصاد ایران گذاشته است: تحریم شبکه بانکی ایران از نقل و انتقالات بین المللی، تحریم و محدودیت صادرات نفت ایران به عنوان مهمترین مسیر درآمدزایی تاریخی دولت ایران.
تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران برخورداری مردم ایران از حقوق توسعه را به عنوان جزیی جدانشدنی از حقوق اساسی بشر را مورد تعرض قرار داده و نادیده گرفته است.
 کمیسیون حقوق بشر این مسئله را تحت عنوان «حقوق بشر و اقدامات قهرآمیز یک جانبه» تایید می‌کند و به صراحت محدودیت های تجاری، محاصره، ممنوعیت معامله و مسدود کردن دارایی ها را به عنوان اقدامات مجبورکننده‌ای فهرست می‌کند که از لحاظ حقوق بشری نامشروع هستند. این حقوق نه تنها نسل های کنونی، بلکه حق نسل های آتی ایرانیان را شامل می‌شود.
اقدامات قهری مانند تحریم‌های اقتصادی علیه کشوری قبل از هر چیز شکلی از تنبیه دسته جمعی می‌باشد که با اصل اخلاقی مسئولیت فردی تعارض دارد. 
به هر حال وارد ساختن خسارت‌های عمدی به مردم بی گناه فی نفسه یک عمل غیراخلاقی است است که با هیچ ساختار منفعت گرایی توجیه نمی‌شود. 
تحریم های آمریکا در صنعت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به گفته وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی موجب شده تا جان مسافران هوایی به خطر افتد و این خود نقض حق امنیت و یا حتی حق حیات می‌تواند تلقی شود.
میثاق بین المللی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی 1966 مصوب مجمع عمومی که اکثر دولت ها از جمله دولتهای اروپایی به آن ملحق شده اند، در مواد 7،‌ 11،‌ 12،‌ 13، 14، 15، 18 حقوقی از قبیل حق برخورداری از شرایط عادلانه و مناسب کار، حق برخورداری از زندگی مناسب و برخورداری از غذا، پوشاک و مسکن کافی، بهداشت، آموزش و پرورش و نیز حق برخورداری از پیشرفت علوم و فنون و حق برخورداری از مزایای دستاوردهای فکری و هنری را به تشریح بیان کرده است. 
آمریکا به دنبال تحریم های ایران، در اصل به فکر وابسته کردن کشور در همه زمینه ها با کشورهای مرکز است برای پیشگیری از این توطئه ها مردم ایران باید متحد باشند و از اقتصاد داخلی حمایت کنند. با بومی سازی بسیاری از قوانین دست و پا گیر بین المللی می توان مقابل اقدامات کشورهای سودجو نظیر آمریکا و اروپا و صدمات جبران ناپذیر به زندگی مردم ایران مانع شد در کلام آخر در شرایط بحرانی دشمن شناسی یکی از اصول مهم مسئولین و مردم است. 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com