پیامد منفی تحریم‎های جدید آمریکا برای بازار ارز ایران همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : شنبه ، 4 خرداد 1398

Today : Sat, May 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85949 تاریخ انتشار:  1397-08-07 - 12:10 تعداد بازدید:  100
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسي ارتباط تمدید قانون داماتو با نقض برجام، شماره11
پیامد منفی تحریم‎های جدید آمریکا برای بازار ارز ایران

نویسنده : فاطمه پاکزاد

تحلیل
 
تحریم‌های جدید آمریکا موسوم به S.722 با رأی بالایی در کنگره و سنای آن کشور به تصویب رسید، هرچند اجرای برجام در ایران آغاز شده و غالب مردم و فعالان اقتصادی از این بابت خوشحال و منتظر ظهور و نمایان شدن آثار مثبت آن در زمینه‌ها و ابعاد مختلف کار و زندگی‌شان بودند، متأسفانه اجرای برجام فقط به‌روی کاغذ آغاز شده و هنوز در عمل چندان اتفاق قابل توجهی رخ نداده است.
غالب تحریم‌ها هنوز پابرجا هستند و تعدادی از تحریم‌هایی هم که مثلاً رفع شده و از بین رفته‌اند به‌طور موقت تعلیق شده‌اند بودند، مجدداً بر سر مردم ایران برقرار و نازل شد. از طرفی دیگر، هر از چند گاهی تحریم‌های جدیدی نیز از جانب آمریکا علیه کشورمان تصویب می‌شود که خود موانع متعددی را بر سر اجرای برجام به‌وجود آورده و می‌آورد. در این ارتباط به آخرین موردی که می‌توانم اشاره کنم تحریم‌های S.722 آمریکا می‌باشد که چند روز پیش با رأی قاطع 419 نمایندۀ کنگره و پشتبند آن با رأی 98 سناتور مجلس سنا علیه ایران تصویب شد. اگرچه ظاهراً این تحریم‌های گسترده که به "مادر تحریم-ها" و یا "سیاه‌چالۀ تحریم‌ها" معروف می‌باشند به‌بهانه و با تمرکز به‌روی برنامه موشکی، حقوق بشر ایران و غیره به رشتۀ تحریر درآمده اما در واقع برنامه‌های اقتصادی ایران را هدف گرفته و در خصوص انتقال سرمایه و سرمایه‌گذاری‌های خارجی محدودیت‌هایی را برای کشورمان ایجاد می‌کند.
طرحی که به تصویب کنگره و سنا رسیده «قانون مقابله با فعالیت‌های بی‌‌ثبات‌ساز ایران» نامگذاری و با کد S.722 کدگذاری شده است، که انواع متعددی از تحریم‌های جدیدی را علیه کشورمان وضع می‌کند که می‌توان از آن به «سیاه‌چاله تحریم‌ها» یاد کرد، یعنی مانند سیاه‌چاله‌ای که همه چیز را با خود به درون می‌کشد، که با امضاء ترامپ، این توانایی را دارد که همه چیز را با خود به سیاه‌چالۀ تحریم بکشاند.
این قانون وقتی که کنار قانون IFCA-2013 قرار بگیرد شرایط را بسیار سخت‌تر می‌کند، چرا که در قانون IFCA-2013 هر فرد یا نهاد ایرانی یا فرد یا نهادی که به‌واسطه ایران در لیست تحریمی SDN آمریکا قرار بگیرد، مشمول تحریم‌های ثانویه بانکی نیز می‌شود، یعنی در نتیجه آن، هیچ‌کسی در دنیا نباید چه مستقیم و چه غیرمستقیم با این فرد و نهاد همکاری کند، که در غیر این‌صورت با فشارها و تنبیهات جدی آمریکا و همپیمانانش روبه‌رو می‌گردد. قانون S.722 تعاملات ریالی را هم هدف گرفته و تأثیرات بدی را بر این بخش از مبادلات مالی ایران گذاشته است. 
عملکرد خصمانه مقامات هر دو حزب سرشناس آمریکایی با جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب تا به امروز به اثبات رسیده‌است، ضمناً تاریخ این واقعیت را نیز ثابت کرده‌است که رفتار و عملکرد جمهوری‌خواهان نسبت به دموکرات‌ها علیه ایران تندتر و خصمانه‌تر بوده‌است، فشارهای کلی آمریکا علیه ما همانند سالیان گذشته برقرار خواهد بوده با روی کا آمدن شخص ترامپ در رأس قوۀ مجریۀ آمریکا، برخی از فشارهای سلیقه‌ای علیه ایران تا حدود زیادی نسبت به سالهای گذشته بیشتر و پررنگ‌تر خواهد شد؛ فشارهایی همانند سختگیری در صدور ویزا، اعمال تحریم‌های جدید و پی‌درپی، جلوگیری از نزدیکی شرکت‌های آمریکایی و شرکت‌های بزرگ بین‌المللی به بازار ایران، ایجاد محدودیت‌های پولی و بانکی و دهها مورد دیگر.
 همچنین تصویب قانون S.722 تأثیری بد بر بازار ارز ایران گذاشته و اجرای این قانون، نرخ ارز را در بازار آزاد بالاتر برد. از طرفی دیگر افزایش نرخ ارز بر واردات کالاهای مصرفی تأثیر منفی خواهد گذاشت و قیمت کالاهای وارداتی نیز گرانتر تمام خواهد شد که خود بر مصرف‌کننده فشار خواهد آورد و نرخ تورم را نیز افزایش خواهد داد. همچنین با این وضعیت و با خصومت‌های دولت آمریکا علیه ایران اعتماد غالب مردم نسبت به اجرایی شدن برجام از بین رفته و همین امر موجب شد تا شوک بزرگی به بازارهای مختلف ایران علی‌الخصوص بازار ارز وارد شود. 
ولیکن با رشد نرخ ارز، به‌عکس ارزش سهام بورس کاهش یافت. همچنین نظر به‌اینکه شاخص قیمت سایر کالاها نیز بر مبنای دلار تعیین می‌شود پس افزایش نرخ ارز موجب افزایش قیمت سایر کالاهای مصرفی خواهد شد که همین امر تورم جدیدی را نیز بر دوش مردم ایران تحمیل خواهد کرد.
*کارشناس روابط بین الملل

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com