1396-12-161396-12-26bool(false) 1396-12-161396-12-26bool(false) بررسی علل ناکامی احزاب در استان همدان همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : شنبه ، 26 اسفند 1396

Today : Sat, March 17, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  82693 تاریخ انتشار:  1396-07-24 - 05:45 تعداد بازدید:  114
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسی علل ناکامی احزاب در استان همدان

نویسنده : مصطفی مهدی زاده

تحلیل

حزب از واژه‌ها و مفاهیمی است که تعاریف و معانی متفاوتی برای آن به کار برده اند؛ اما در تعاریف جدید اندیشمندان بر عوامل تشکیل دهنده حزب (عوامل انسانی، تشکیلات سیاسی، اهداف و آرمانهای مشترک، کسب قدرت)، اتفاق نظر دارند. در نظام‌های دموکراسی نزدیک به زمان ما تشکیلاتی که برای کسب قدرت در عرصه سیاسی فعالیت می‌کنند و از طریق پارلمان اداره کشور را به عهده می‌گیرند، حزب نامیده می‌شوند. تحزب رابطه تنگانگ و وثيق با دموکراسي و توسعه سياسي، آزادی، دگر انديشي و تحمل دیگران، پلورالیسم و مشارکت سیاسی دارد.ش
تاریخ فعالیت‌های احزاب و پدیدۀ تحزب در ایران، به‌خوبی بیانگر توفیق نیافتن این پدیدۀ مهم سیاسی در سدۀ اخیر است. قبل از نهضت مشروطه، هيچگونه تشكل حزبي و سياسي فعال وجود نداشت. خواسته ها و مطالبات مردمي از طريق قيام و شورش عمومي انعكاس مي يافت. پس از مشروطيت احزاب سياسي سر برآوردند. و اکنون بر اساس آمار موجود، نام بیش از 250 حزب در کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور ثبت رسمی شده و به ‌عنوان احزاب قانونی شناسنامه دار، اجازه فعالیت قانونی در کشور به آنها داده ‌شده است، اما واقعیت این است که تمام این احزاب فعالیت یکسانی ندارند و فعالیت جدی و موثر اکثر آنها، بیشتر در بستر زمانی «انتخابات» معنا و نمود می‌یابد به گونه‌ای که به‌غیر از چند حزب، بقیه احزاب، در فرصت بین دو انتخابات در رخوت و رکود به سر می‌برند. و با انتخاباتی‌شدن فضای سیاسی کشور، جدی‌تر و پر سر و صدا وارد گود انتخابات می‌شوند و سعی می‌کنند با یارگیری و حمایت از نامزدهای انتخاباتی، در قد و قواره یک «حزب فعال» ظاهر شوند و بر آرای عمومی اثر بگذارند. استان همدان نیز در حقیقت از این قاعده مستثنی نیست و معضل احزاب غیرفعال و اصطلاحا تک و چند نفره از همین جا نشات می‌گیرد. متاسفانه منیت افراد و نداشتن روحیه فعالیت جمعی در برخی از فعالان استان، یکی دیگر از دلایل پیدایش این دسته احزاب است. فلسفه وجودی احزاب بدون بدنه ی اجتماعی و محفلی، بعضا هدفمند و به منظور نیل به مقاصد خاصی است که در برخی موارد شامل منافع شخصی اعضا، بدون توجه به منافع جمعی و ملی است. در این زمینه با پدید آمدن احزاب فرمایشی و دولت ساخت هم مواجهیم که با توجه به لابی ها و داشتن افراد تاثیرگذار و بلندپایه در دولت، لزومی به هماهنگی و همراهی با دیگر احزاب و جریانات همسو احساس نمی‌کنند. و شاید مهمترین دلیل بی اقبالی احزاب مذکور در جذب جوانان و سایر آحاد جامعه، به همین روند و استراتژی مربوط می شود که این احزاب در پیش گرفته اند.
در احزاب بزرگ دنیا که بیش از صد سال سابقه دارند، معمولا حدود یک تا دو درصد مردم عضو احزاب هستند. حال سوال این است که از احزاب 14 گانه اصلاح طلب در استان چقدر زمینه را برای جذب، حضور و تاثیرگذاری افراد فراهم کرده اند؟ در جوامع پیشرفته و به اصطلاح کشورهای جهان اول، احزاب هم ظرفیت جذب افراد را دارند و هم برنامه و راهکار و ایده برای اداره جامعه در سطوح مختلف. متاسفانه در استان همدان در این زمینه تنها از جانب دو تا سه حزب تلاش‌ها و اقدامات محدودی صورت گرفته است و بقیه احزاب یا تمایلی به این مهم نداشتند و یا اقبالی از سوی جامعه به عضویت در این احزاب وجود نداشته است. نداشتن بدنه اجتماعی پویا و دغدغه‌مند در برخی احزاب باعث عدم پاسخگویی آنها در برابر فعالیت محدود و عملکرد خود خواهد شد. و این امر در آینده می‌تواند زمینه ساز افتادن به ورطه منفعت طلبی و ترجیح دادن منافع شخصی بر منافع ملی و استانی شود. متاسفانه همین موضوع منفعت طلبی و رانت جویی برخی افراد موجب ایجاد ذهنيت منفي نسبت به احزاب و تشكل هاي سياسي و رهبران حزبي شده است. از دیگر عوامل نیز میتوان به تک بعدی شدن احزاب اشاره کرد. طوری‌که نگاه اکثر احزاب تنها معطوف به موضوعات و فعالیت های سیاسی است و آنطور که باید به مسائل فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و... پرداخته نشده است.
از دیگر کارکردی که برای احزاب متصور است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: شايسته گرايي و شايسته گزيني در مديريت هاي سياسي و اجرايي، تصميم سازي و تصميم گيري نهادمند و عقلايي و نیز تبديل مشاركت توده اي به مشاركت نهادمند مدني که احزاب اصلاح‌طلب در این زمینه هم ضعیف عمل کرده‌اند.
کار حزبی و تحزب در جوامع توسعه نیافته چون ایران صرفا محدود به بخشی از نخبگان است. حتی در جامعه ما، قشر نخبه دانشگاهی گرایشی به عضویت دراحزاب ندارند. اگرچه این نخبگان و احزاب دغدغه های مشترکی را در جامعه دنبال می‌کنند، اما به دلیل هزینه های متعدد فعالیت سیاسی آنها وارد حزب نمی شوند. از پيش شرط هاي لازم فعالیت تشکیلاتی و جمعی می‌توان به: روح مدارا، تساهل و تحمل سياسي، انعطاف پذيري، جمع گرايي، آزادمنشي، جايگزيني تعقل و آگاهي به جاي تعصب و ذهني گرايي اشاره کرد. در این زمینه هم متاسفانه احزاب و نخبگان ما از تساهل و تحمل سیاسی پایینی برخوردار بودند که نمونه بارز آن در انتخابات مجلس سال 94 با انتشار دو لیست مجزا از سوی اصلاح‌طلبان استان متبلور شد.
در سال های اخیر با توجه به شرایط موجود و نداشتن احزاب فراگیر و قوی، استراتژی جبهه ای و شورایی کار کردن، اجتناب ناپذیر بود. ولی بایستی به سمت و سوی احیای فعالیت تشکیلاتی و توانمندسازی احزاب قدم برداریم. به نظر نگارنده در همدان یکی از راهکارها برای برون رفت از وضعیت موجود این است که، جایگاه احزاب در شوراهای هماهنگی و سیاستگذاری اصلاح طلبان، بر اساس تاثیرگذاری، وزن تشکیلاتی و میزان فعالیتی که در سطح جامعه دارند، تعیین شود. در این صورت می توان هم به رقابت احزاب برای فعالیت و جذب و پرورش نیرو امیدوار بود و هم میزان تاثیر احزاب در شورا عادلانه خواهد شد و خود به خود احزاب تک و چندنفره یا به انزوا می روند یا راهی جز فعالیت تشکیلاتی و جذب نیرو ندارند. علی‌رغم وارد بودن انتقادات به احزاب، اما نمی‌توان از بعضا تنزه‌طلبی و حتی کم‌کاری هایی هم از سوی بدنه‌ی اصلاح طلب استان هم چشم پوشید. در خیلی از موارد شاهد دعوت به همکاری از سوی احزاب و تشکل‌ها برای عضویت جوانان در احزاب مختلف بوده ایم اما تمایلی به عضویت در احزاب، بین این قشر دیده نشد. دلایل نبود رغبت بدنه به عضویت در احزاب خود نیازمند ریشه یابی دقیق و تحقیق مستقلی را دارد ولی اگر اجمالا بیان کنیم شامل دو مورد مهم می‌شود: 1- نقدهای مذکور به احزاب 2- نقدهایی که به بدنه وارد است. به نظر بنده تمام تقصیرات را گردن احزاب انداختن هم درست نیست و احزاب هم نیازمند مشارکت فعال شهروندان و علی الخصوص جوانان در فعالیت‌ها و کنش‌های سیاسی، اجتماعی، زیست محیطی و فرهنگی هستند. در صورت ورود افراد جوان و دغدغه مند به احزاب و فعال و کارآمد کردن آن‌ها می توان به گردش نخبگان، ارتباط گرفتن بهتر با جامعه و در نهایت تاثیرگذاری در جامعه امیدوار بود.
*عضو شورای منطقه همدان
حزب اتحاد ملت ایران


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com