سهم بانوان در عرصه مدیریت همدان چه قدر است؟ همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 20 آذر 1398 - شماره 3639
 
امروز : جمعه ، 22 آذر 1398

Today : Fri, December 13, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  97191 تاریخ انتشار:  1398-05-13 - 09:55 تعداد بازدید:  116
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سهم بانوان در عرصه مدیریت همدان چه قدر است؟

تحلیل


 انتخاب یک بانو به‌عنوان مدیرکل یکی از دستگاه‌های دولتی در همدان، نوید روزهای روشنی را برای این قشر از جامعه می‌دهد چراکه از سالیان پیش تاکنون در استان تاریخی همدان، پست‌های کلیدی کمتر به بانوان سپرده شده است.مدیرکل جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان در روزهای اخیر منصوب شد؛ مدیری جوان که از نیروهای قدیمی این مجموعه و دارای پیشینه ادبی است.
صرف‌نظر از پیشینه کاری و استعداد ادبی این فرد آنچه حائز اهمیت به شمار می‌رود این است که کرسی ریاست این اداره کل فرهنگی به دست یک بانو سپرده‌شده؛ موضوعی که در همدان خیلی سابقه ندارد.
از اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری که جایگاهی تعریف‌شده است و مسئول آن همیشه باید یک خانم باشد که بگذریم؛ بهناز ضرابی زاده» دومین بانویی در همدان است که کرسی ریاست را در پستی که تاکنون به دست آقایان اداره می‌شده از آن خود کرده است.او پس از عاطفه زارعی، مدیر کتابخانه‌های عمومی همدان دومین مدیرکل زن در استان همدان است که بر مسند ریاست می‌نشیند.
هرچند شاید این تغییر به دلیل نگاه سنتی مردم جامعه به عملکرد بانوان و باورهای غلط درباره توانایی آن‌ها به مذاق خیلی‌ها خوش نیامده، اما باید گفت انتخاب یک بانو به‌عنوان مدیرکل در استانی با فرهنگ سنتی همدان، نوید روزهای روشنی را برای این قشر از جامعه می‌دهد.ناگفته نماند که سال گذشته در رویکردی جدید و همگام با کشور، معاونان برخی از فرمانداران شهرستان‌های استان همدان از بین زنان انتخاب شدند که هرچند در مورد برخی از انتصاب‌ها جای اما و اگر هست و بهتر بود حالا که سخن از میدان دادن به خانم‌ها هست؛ وسواس بیشتری به خرج داده می شد-تا ناتوانی برخی از آن‌ها در انجام وظایف به ناتوان بودن بانوان در عرصه مدیریتی تعبیر نشود، اما از این نظر که پای زنان را به عرصه مدیریت باز کرده؛ قابل‌تقدیر است.حال با انتخاب بهناز ضرابی زاده که باوجود سابقه ادبی و کارهای بسیار با «دختر شینا» به جامعه معرفی شد؛ سومین بانوی مدیرکل، قدم به عرصه مدیریت در استان همدان گذاشت.
به گزارش تسنیم ، ضرابی زاده که حالا دهه ششم عمر خود را آغاز کرده، پیش از این کارشناس مسئول آفرینش‎های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود. او برگزیده بیش از 30 جشنواره داستان‎نویسی سراسری بوده و دبیری انجمن داستان دفاع مقدس وعضویت در شورای نویسندگان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‎های دفاع مقدس را بر عهده دارد.
اما آنچه سبب شناخته شدن او در سطح استان و کشور شد؛ نگارش خاطرات مرحومه «قدم خیر محمدی کنعان» همسر سردار شهید حاج «ستار ابراهیمی» بود که به‌عنوان کتاب سال شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس برگزیده‌شده و مورد عنایت مقام معظم رهبری واقع شد.
«دختر شینا» آن‌قدر برای ضرابی زاده برکت آورد که خودش می‌گوید: «قرار بود من با نوشتن به دختر شینا عزت بدهم، اما در حقیقت او به من عزت داد». حالا این بانوی پر تلاش و نخبه پس از سال‌ها حضور در عرصه فرهنگی، سکان مدیریت را در دست گرفته و باید دید تا چه اندازه در مدیریت اوضاع یک مجموعه فرهنگی مختص آینده‌سازان این سرزمین توانمند است.
انتخاب یک بانو به‌عنوان مدیرکل یکی از دستگاه‌های دولتی، بارقه تازه‌ای را به بدنه این قشر می‌دهد چراکه از سالیان پیش تاکنون در استان تاریخی و دارای پیشینه همدان، بانوان عمدتاً در رده‌های پایینی یا نهایتاً وسط و درنهایت مدیر یک مجموعه کوچک جای گرفته و پست‌های کلیدی، کمتر به آن‌ها سپرده شده است.در واقع نگاه‌های سنتی و غلط سبب شده تا خانم‌ها بیشتر حکم نردبان ترقی آقایان را داشته باشند و در همه بخش‌ها گرفته چه فرهنگی و اجتماعی و چه سیاسی و حتی رسانه، عدالت اجتماعی در مورد آن‌ها رعایت نشده است.
فراموش نباید کرد که بنیان‌گذار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) بر حضور زنان همانند مردان در همه ابعاد و شئون اجتماع با حفظ حجاب و حرمت آن‌ها تأکید داشته و معتقد بودند که جامعه نمی‌تواند تنها به دست مردان آباد شود.ایشان در همان روزهای نخست انقلاب و حتی پیش از آن با سپردن مسئولیت‌های مهم به زنان بر نقش فراموش‌ناشدنی آن‌ها در پیروزی انقلاب و جایگاه ارزشمندشان تأکید کردند که نمونه آن انتخاب بانویی از تبار الوند مرحومه «مرضیه حدیدچی» معروف به «طاهره دباغ» به عنوان فرمانده سپاه استان همدان و یکی از اعضای گروه حامل نام امام(ره) به گورباچف بود. مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه‌ای هم با اشاره به اینکه زن در کشور ما می‌تواند در میدان سیاست و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و جهادی و کمک به مردم و انقلاب و حضور در میدان‌های مختلف، شخصیت خودش را با حفظ متانت و وقار و حجاب اسلامی نشان بدهد، تصریح کرده‌اند: «حضور خانم‌ها در همه‌ی مراحل انقلاب، حضوری زنده و نیرومند و قوی بود و توانستند بارهای سنگین را تحمل کنند و مصیبت‌های بزرگ را از سر بگذرانند. در طول تاریخ اسلام، مانند زن‌های ما، نادر و کمیاب بوده است. یقیناً اگر پشتیبانی و حمایت بانوان کشورمان نبود، در دوران جنگ و پیش از آن در همه‌ی مراحل انقلاب، این پیروزی‌ها به دست نمی‌آمد».


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com