ماموریت نمکی در ساختمان فخر رازی همدان پیام
 
 
شنبه - 30 شهريور 1398 - شماره 3574
 
امروز : يكشنبه ، 31 شهريور 1398

Today : Sun, September 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  94579 تاریخ انتشار:  1398-03-18 - 09:28 تعداد بازدید:  107
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ماموریت نمکی در ساختمان فخر رازی

نویسنده : * امیر پروسنان

تحلیل


 هشدارهای وزیر بهداشت به وجود رانت در سازمان غذا و دارو حالا جنبه عملیاتی پیدا کرده است. اقدام سعید نمکی از روز ۱۴ خرداد به صورت عملیاتی در ساختمان فخر رازی آغاز شده و قرار است خودش سکان هدایت قرارگاهی در سازمان غذا و دارو را به دست بگیرد.
ساختمان فخر رازی حداقل پس از استعفای رسول دیناروند رنگ آرامش به خود ندیده است. سازمان غذا و دارو که از دارو تا غذا و تجهیزات پزشکی کشور را مدیریت می‌کند و به خصوص در شرایط تحریم‌های آمریکا باید مدیریت بی نقصی را از خود به نمایش بگذارد، در شرایط فعلی به گفته وزیر بهداشت از درون دچار مشکلاتی مانند رانت و امضاهای طلایی شده و هشدارهای نمکی در این رابطه بالاخره به نقطه جوش رسید.
یازدهم اسفند ۹۷ بود که سعید نمکی در مراسم توانمندی صنعت داروسازی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران و در هتل المپیک صحبت از وجود مشکلاتی در سازمان غذا و دارو را به میان آورد و همان جا به مهدی پیرصالحی در این رابطه هشدار داد. نمکی در آن مراسم گفته بود: به دکتر پیرصالحی گفتم که باید سازمان غذا و دارو پاک شود. چرا صنعتگر و تولیدکننده‌ای را که می‌خواهد مجوز بگیرد، این قدر آزار می‌دهیم. باید راه برای تولید داخل دارو در برابر واردات بی رویه هموار شود. وقتی به وزارت بهداشت آمدم، نخستین جایی که حس کردم باید فکری به حال آن انجام داد، سازمان غذا و دارو بود.
نمکی از طرفی با فشار رسانه‌ها و از طرفی با فشار کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و از طرف دیگر با تصمیم‌های خود مواجه بود. ماجرای سازمان غذا و دارو تا اول اردیبهشت ۹۸ هم ادامه پیدا کرد و نمکی در مراسم افتتاح یک مجموعه داروسازی گفت: هنوز در سازمان غذا و دارو رانت و امضاهای طلایی وجود دارد. باید این شبکه پوسیده و مزخرف جمع شود. اگر قرار باشد خودم آن‌جا بنشینم این رانت را جمع خواهم کرد و با کمال وجود و با تمام قدرتم این کار را انجام می‌دهم.
هشداری که از اول اردیبهشت تا ۱۴ خرداد برای عملیاتی شدن ادامه پیدا کرد. هرچند همه خبرنگارانی که شب یازدهم خرداد ۹۸ در نشست خبری وزیر بهداشت حضور داشتند، حضور مهدی پیرصالحی به عنوان رئیس سازمان غذا و دارو را با ۲ صندلی فاصله از سعید نمکی به چشم دیدند، اما بیشتر شدن این فاصله فقط نیازمند ۳ روز دیگر بود و محمد رضا شانه ساز از طرف نمکی به عنوان سرپرست سازمان غذا و دارو منصوب شد و پیرصالحی که با تجربه مدیریتی دوران دیناروند به ساختمان فخر رازی آمده بود، جایش را به شانه ساز داد و هشدار اول اردیبهشت نمکی مبنی بر اینکه حاضر است خودش آنجا بنشیند و مشکل غذا و دارو را حل کند، با شکل گیری قرارگاه سازمان غذا و دارو و شورای مشورتی دارو و تجهیزات پزشکی، جامه عمل پوشید.
نمکی در احکامی که خطاب به اعضای این دو شورا نوشته، تاکید کرده که جلسه‌ها به ریاست خودش در ساختمان فخر رازی برگزار می‌شود و حضور همه اعضا الزامی است. این یعنی سعید نمکی رخت رزم به تن کرده تا آنچه به عنوان رانت یا امضای طلایی در این سازمان وجود دارد را پاک کند و در شرایط تحریم بهترین تصمیم‌ها توسط هیأت اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو و شورای مشورتی گرفته شود.
از طرفی نگاه به اعضا و ترکیب این هیأت اجرایی و شورای مشورتی هم خالی از لطف نیست. افرادی مانند حمید پوراصغری که به نوعی دست راست نمکی در سازمان برنامه و بودجه محسوب می‌شد و حالا جانشین او در این سازمان شده است در هیأت اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو حضور دارند. در واقع موثرترین فرد دولت برای تخصیص به موقع بودجه و رفع گیرها و گره‌های کور که مورد وثوق سعید نمکی است. از آن طرف حضور افرادی مانند احمد شیبانی، ناصر ریاحی، عباس کبریایی زاده و ابوالفتح صانعی در شورای مشورتی دارو و تجهیزات پزشکی هم قابل توجه است. نفراتی که شاید در سال‌های اخیر بیشترین مصاحبه‌ها و انتقادها به شیوه اداره سازمان غذا و دارو و حوزه تجهیزات پزشکی را داشتند و حالا خودشان مورد مشورت قرار گرفتند.
به هر حال به نظر می‌رسد سعید نمکی نه تنها حمله موثری به اجرای سریع‌تر پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع، راهنماهای بالینی و پزشکی خانواده کرده، بلکه قصد دارد صدای منتقدان در حوزه‌های غذا و دارو و تجهیزات پزشکی را بیشتر از افراد قبل بشنود و علاوه بر پاک سازی سازمان غذا و دارو، روند تصمیم‌گیری‌ها در شرایط تحریم را هم به سمت مردم بچرخاند. تصمیمی که نمکی در چند ماه از حرف تا عمل پیموده و باید منتظر نتیجه آن ماند و شرایط را نسبت به قبل سنجید. هرچند حضور برخی افراد به ظاهر غیرموثر، اما تاثیرگذار در ساختمان فخر رازی و البته جزیره جدامانده‌ای در خیابان خارک نباید از چشمان تیزبین نمکی و هیأت اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو دور بماند. زیرا در غیر این صورت، ممکن است تصمیم‌ها در نطفه خفه شوند و درزها و سوراخ‌های موجود به درستی و با عایق مناسب پر نشوند.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com