نبود الگوی کشت و قصه تکراری زیان کشاورزان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 1 اسفند 1398 - شماره 3699
 
امروز : جمعه ، 2 اسفند 1398

Today : Thu, February 20, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


نتایج لحظه به لحظه آمار صندوق های رای در کانال تلگرامی همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  98153 تاریخ انتشار:  1398-06-05 - 09:08 تعداد بازدید:  190
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نبود الگوی کشت و قصه تکراری زیان کشاورزان

نویسنده : فاطمه امیری

تحلیل نبود الگوی کشت مسأله ای است که تبعات آن هر بار به نوعی دامن گیر تولید کننده یا مصرف کننده می شود ، کشور در یک سال زراعی با فراوانی کشت محصول کشاورزی روبرو می شود که در نهایت گریزی جز ورود دولت به عرصه ، خرید حمایتی  و حتی گاها امهاء آن باقی نمی ماند و گاهی دیگر نیز کمبود عرضه همان محصول به اندازه ای است که قیمت ها افزایش قابل توجه می یابد و باید مجوز واردات داده شود که این امر نیز خروج ارز از کشور و از آن مهمتر تهدید امنیت غذایی را در پی دارد.
مثالی روشن در این زمینه که در روزهای اخیر نیز خبرساز شده محصول گوجه فرنگی است، افزایش تولید و عرضه محصول گوجه فرنگی در سال زراعی جاری، کشاورزان را با مشکل روبرو کرده تا جایی که بار دیگر می بایست دولت برای حمایت از کشاورزان ،طرح خرید حمایتی این محصول را اجرا کند.
سال گذشته قیمت گوجه فرنگی تا کیلویی ۳۵۰۰ تومان رسید که سبب کمبود رب در فروشگاه ها و افزایش بی سابقه قیمت این محصول تا سقف کیلویی  ۲۴ هزار تومان شد ، هنوز قوطی های رب با قیمت های سال قبل در قفسه فروشگاه ها موجود است که قیمت محصول گوجه فرنگی در روزهای اخیر بر سر مزارع به حدود ۶۵۰ تومان رسیده است.
از منابع مهمی از جمله آب ،خاک ، سرمایه و نیروی انسانی برای تولید محصولات کشاورزی بهره گرفته می شود اما وقتی فروش آن حداقل قیمت تمام شده تولید را نیز جبران نمیکند می توان گفت این منابع هدر رفته است. با توجه به شرایط فعلی کشور بخصوص بحران خشکسالی و کم آبی تولید محصولات کشاورزی پر آب بر و غیر استراتژیک موضوع مهمی است که سیاست گذاران باید در قالب تدوین الگوی کشت و برنامه ریزی برای ضمانت اجرایی آن اندیشه کنند حتی در مواردی اختصاص یارانه نکاشت می تواند به عنوان یک راه حل اساسی مطرح شود‌.
رعایت الگوی کشت موضوعی مهم است که در ایران به آن پرداخته نشده، این امر یک موضوع بین بخشی است که از قانون گذاری تا اجرا نیازمند هماهنگی و برنامه ریزی مجلس ، دولت و بویژه وزارت خانه های مرتبط است. از سوی دیگر برای اجرای الگوی کشتی که تعادل را در تولید و بازار محصولات کشاورزی برقرار کند بایست بانک های اطلاعاتی منسجم و یکپارچه در بخش کشاورزی وجود داشته باشد، موضوع مهمی که در بسیاری از بخش های مدیریتی مورد غفلت واقع شده و در نهایت به اقتصاد کشور ضربه وارد کرده است.
برنامه ریزی برای کشت محصولاتی که می تواند از یک سو درآمد کشاورز را افزایش داده و از سوی دیگر سبب حفظ منابع آب و خاک شود یک ضرورت برای اقتصاد کشاورزی ایران محسوب می شود موضوعی که هر چند دیرهنگام است اما همچنان نیازمند تدبیری اساسی است.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com