چرا بورس سقوط کرد؟ همدان پیام
 
 
شنبه - 15 آذر 1399 - شماره 3916
 
امروز : يكشنبه ، 16 آذر 1399

Today : Sat, December 5, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112914 تاریخ انتشار:  1399-08-09 - 07:00 تعداد بازدید:  87
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

چرا بورس سقوط کرد؟

تحلیل


 هیچ‌کدام از سناریوهایی که کارشناسان و تحلیلگران برای پایان اصلاح شاخص بورس تعریف کرده بودند، محقق نشد و این شاخص به‌طور اسمی به کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد سقوط کرد. اتفاقی که یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که شایعه‌هایی مانند افزایش نرخ سود بانکی و قیمتگذاری دستوری موجب بی‌اعتماد کردن سرمایه‌گذاران و درنهایت سقوط بازار شد.
زمانی که اصلاح شاخص بورس در نیمه‌های مردادماه از 2 میلیون واحد آغاز شد، بیشتر تحلیلگران آن را اتفاقی مثبت ارزیابی می‌کردند و بر این باور بودند که این اصلاح تا پایان تابستان و تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد ادامه خواهد داشت.
درنهایت در مهرماه با وجود گزارش‌های ۶ ماهه موفقیت‌آمیز شرکت‌ها و قرارگیری نرخ دلار در کانال ۳۰ هزار تومان، حرکت شاخص کل بر مدار نوسان بود و با اینکه پس از عقبگرد به کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد، دوباره وارد کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد شد، نتوانست این رقم را حفظ کند و دوباره به کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد بازگشت. تحلیلگران اعتقاد داشتند حرکت نوسانی شاخص تا انتخابات آمریکا ادامه خواهد یافت و پس از آن مسیر حرکت شاخص مشخص خواهد شد؛ اما کمتر کسی گمان می‌کرد شاخص کف خود را بشکند و وارد کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد شود. در این راستا، تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه انتظار نمی‌رفت شاخص از کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد رد و وارد کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد شود، اظهار کرد: انتظار می‌رفت شاخص کل کفی که پیش از این حفظ کرده بود، یعنی همان کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد را تا انتخابات آمریکا حفظ کند و پس از انتخابات آمریکا متغیرها را بسنجد.
روزبه شریعتی ادامه داد: اما چند اتفاق به‌صورت همزمان رخ داد که همه را شوکه کرد. نخست موضوع افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی بود. باید به این توجه داشت که حتی افزایش 2 درصدی نرخ سپرده‌های بانکی برای افرادی که سرمایه‌های کلان دارند بسیار مهم است و این افراد ترجیح می‌دهند سرمایه خود را وارد بازار بانک کنند. از سوی دیگر بحث نرخ‌گذاری دستوری در بورس کالا مطرح شد. به‌دلیل از بین رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران به دولت که مردم را دعوت کرده بود وارد بورس شوند، به‌‌رغم تکذیب‌های پی‌درپی سرمایه‌گذاران به‌شدت ترسیدند. هرچه بیشتر تکذیبیه می‌آمد سهامداران بیشتر می‌ترسیدند!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com