1399-03-011399-03-11bool(false) خریدهای هیجانی این بار دامن ماکارونی را گرفت همدان پیام
 
 
يكشنبه - 11 خرداد 1399 - شماره 3767
 
امروز : يكشنبه ، 11 خرداد 1399

Today : Sun, May 31, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  93150 تاریخ انتشار:  1398-02-18 - 08:45 تعداد بازدید:  130
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خریدهای هیجانی این بار دامن ماکارونی را گرفت

نویسنده : زهرا پیرنیا

تحلیل


 جوسازی افراد سودجو برای نشان دادن کمبود اقلام خوراکی موضوع روز حوزه اقتصادی شده و این بار ماکارونی این محصول خوشمزه و باب میل کودکان، قربانی این جوسازی ها شده است به گونه ای که جای خالی این محصول در قفسه فروشگاه های زنجیره ای خود نمایی می کند.
سود جویان هر روز موضوعی را عَلَم کرده و با اعلام کمبود اقلام خوراکی پرمصرف در بین خانوارها علاوه بر ایجاد تشویش و نگرانی در بین مردم، در واقع قصد زیر سوال بردن عملکرد دولت و نظام را در سر می پرورانند؛ هرچند این نگرانی ها برای نخستین بار نیست که مطرح می شود و برای آخرین بار هم نخواهد بود.
در چند روز گذشته شایعه کمبود تن ماهی و افزایش قیمت آن در فضای مجازی دست به دست پیچید، داستان تکراری کمبود رب گوجه فرنگی نیز هنوز پایان نیافته بود که افزایش قیمت قند و شکر نقل محافل شد و مردم که نگران تامین مایحتاج خود بودند، قفسه های فروشگاه ها را خالی و انبارهای خانه ها را پر می کردند.
و اکنون در آستانه ماه مبارک رمضان مردم علاوه بر خریدهای هیجانی و بیش از ظرفیت قند و شکر، با شایعه کمبود ماکارونی مواجه شدند و از ترس گرانی برای خرید این محصول به فروشگاه ها هجوم آوردند.
به راستی مگر یک خانوار چقدر مصرف روزانه هر یک از این محصولات را دارد که به مقدار اندک بسنده نکرده و به فروشگاه ها هجوم می آوردند و آیا این محصولات تاریخ انقضا ندارند که شاهد اینگونه احتکار خانگی هستیم؟
امروز در بازدید از چند فروشگاه بزرگ همدان با خالی بودن قفسه ماکارونی روبرو شدم که به گفته فروشنده ها، مردم با این قصد که ماکارونی کمیاب و یا گران شده برای خرید آن هجوم آورده اند و البته خود فروشنده نیز معتقد بود که به دلیل کمبود گندم و گرانی آرد ماکارونی نیز نایاب و قیمت آن افزایش یافته است.
این در حالی است که رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان اعلام کرد که به برکت بارش های اخیر امسال پیش بینی می شود گندم دیم 40 تا 200 درصد در سطح کشور افزایش تولید داشته باشد.
اما سوال اینجاست در این بین آیا مردم مقصرند که نگران تهیه مایحتاج روزانه خود هستند و با کوچکترین شایعه ای به خرید هیجانی رو آورده و با هجوم احساسی به فروشگاه ها بیش از ظرفیت و نیاز روزانه خرید می کنند و یا مسئولان و مدیرانی که به درستی از داشته هایمان برای جامعه اطلاع رسانی نمی کنند تا مردم خیالشان از بابت تهیه اقلام ضروری و مورد نیاز آسوده باشد؟
در حالی که به گفته کارشناسان، بیشتر استانها از جمله همدان وارد ترسالی شدند و این موضوع نوید بخش رونق کشاورزی خواهد بود، پس باید این گونه جوسازی ها از بین مردم و جامعه پاک شود چراکه ادامه این رشته جوسازی ها علاوه بر مختل کردن آسایش و آرامش مردم، آنها را نسبت به عملکرد مسئولان اجرایی بدبین می کند و موجب خوشحالی دشمنان نظام می شود.
پس ضروری است در این مقطع حساس مسئولان و دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خبرهای خوش و نوید بخش به ویژه در بخش کشاورزی را با قوت بیشتری اطلاع رسانی کرده و رسانه ها را با برگزاری میزگردهایی در این خصوص همراهی و مردم را به روزهای آینده و پیش رو امیدوارتر کنند.
همچنین از مردم نیز انتظار می رود که اخبار اقتصادی را فقط از رسانه های معتبر دریافت کرده و با تحقیق بیشتر از پذیرش و انتشار شایعات در این زمینه به صورت جدی پرهیز کنند و مانع از رسیدن سودجویان به اهداف شومشان شوند.
امیدواریم جوسازی کمبود ماکارونی آخرین سناریوی این قصه پر غصه باشد تا مردم با خیالی آسوده یک ماه به مهمانی خدا بروند و به دعا و نیایش بپردازند.
*


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com