حداکثر فشار برای انزوای ایران همدان پیام
 
 
شنبه - 10 خرداد 1399 - شماره 3766
 
امروز : يكشنبه ، 11 خرداد 1399

Today : Sun, May 31, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  93134 تاریخ انتشار:  1398-02-18 - 08:31 تعداد بازدید:  159
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

یک سال پس از خروج از برجام
حداکثر فشار برای انزوای ایران

نویسنده : مهدی آقایانی

تحلیل


 امروز  یک سال از خروج آمریکا از برجام، با سکان‌داری دونالد ترامپ در کاخ سفید، می گذرد، آمریکا در 18 اردیبهشت ماه 1397 از پیمان اقدام جامعه مشترک (برجام) خارج شد .توافقی که در دی ماه 1394 با سختی‌ها و مشقت‌های فراوان ما بین ایران و 6 کشور قدرتمند جهانی به امضا رسید.
  برجام با تمام سختی‌ها، تنظیم شد و طرفین قرارداد، تا حد مطلوبی به پیمان خود، عمل کردند اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان ریاست جمهوری جدید ایالات متحده،  آمریکا بعد از چند ماه و به یک باره از این توافق مهم بین‌المللی خارج شد. این رخداد تأسف جامعه بین‌المللی را در پیش داشت، اتحادیه اروپا پس از سخنان ترامپ مبنی بر خارج شدن برجام این کار را عملی خطرناک توصیف کردند و پایبندی خود را نسبت به این توافق اعلام داشتند. روسیه و چین نیز همین رویه را در پیش گرفته  و این حرکت آمریکا را عملی خلاف قوانین بین‌المللی، عنوان کردند. در همین حال، جمهوری اسلامی ایران نیز ،واکنش آمریکا به برجام را حرکتی مغرضانه دانست و اعلام داشت تا زمانی که قوانین برجام رعایت شود و منافع ایران از این پیمان بر طرف شود ، برجام را با پنج کشور باقی مانده ادامه خواهدداد. به هر صورت آمریکا در تاریخ 18 اردیبهشت ماه از برجام خارج شد و عنوان کرد: که تحریم‌ها بعد از دو دوره 90 روزه و 180 روزه، دوباره باز خواهند گشت. این زمان 90 روزه و 180 روزه به این خاطر بود که کشورها به ویژه شرکت‌های بین‌المللی، فعالیت‌های خود را در ایران کاهش دهند در این میان وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، تحریم‌هایی که ایران و آمریکا در مورد لغو آنها به توافق رسیده بودند را بازگرداند که از مهمترین آنها می‌توان به تحریم کانال‌های مالی ،خودروسازی، تحریم دلار، تحریم مبادله‌های مالی و بانکی ،تحریم خدمات بیمه‌ای و... اشاره کرد. در این میان اتحادیه اروپا ، برای اینکه ایران از این توافق خارج نشود یک پیشنهاد جایگزین  برای مبادله بانکی و فروش نفت و همچنین بازگشت پول‌های نفتی از طریق خطوط مالی  ارائه داد.
در همین ارتباط آمریکا به این اقدام واکنش نشان داد و عنوان نمود: هر کشور یا شرکتی که بخواهد با ایران مبادله کند دیگر حق ارتباط با آمریکا را ندارد و در واقع این اقدام را با شدیدترین تحریم‌ها، جواب خواهد داد.
همان طور که گفته شد مهلت 180 روزه آمریکا به کشور ها( 4 نوامبر مصادف با 13 آبان ماه) به پایان رسید و دولت آمریکا در همین  تاریخ ،خبر از بازگشت تمامی تحریم ها داد.این تحریم ها شامل،تحریم های  جدید واشنگتن میشد. که بخش‌های کشتیرانی و مالی و انرژی را در بر می‌گرفت.
اما با توجه به صادرات گسترده نفتی ایران به دیگر کشورها و همچنین کمبود انرژی بازار نفت  ،آمریکا تصمیم گرفت تا به 8 کشور خریدار  نفت ایران، معافیت دهد تا مانع افزایش قیمت نفت جهانی شود. اما این باعث نمی‌شد که آمریکا به تحریم‌ها خصمانه خود نسبت به جمهوری اسلامی ایران پایان دهد به همین خاطر مجدداً وزارت خزانه‌داری آمریکا در یک لیست 75 صفحه‌ای تحریم‌های جدید را اعلام کرد که از مهمترین آنها تحریم بانک مرکزی و تمامی بانک‌های زیر مجموعه آن بود.
در این میان ایران به پایان مهلت، معافیت‌های نفتی نزدیک می‌شد .کاخ سفید دراین باره اعلام کرد که دونالد ترامپ دیگر، معافیت‌های نفتی کشورها را تمدید نخواهد کرد و در واقع در 12 اردیبهشت 1398 این معافیت‌ها به پایان خواهد ‌رسید. این اقدام آمریکا با واکنش کشورهای خریدار روبه‌رو شد اما آمریکا به صورت یک جانبه تمامی کشورهای خریدار نفت را با تحریم تهدید کرد.
هر چند مختصر اما تا اینجا سعی کردیم نگاهی کوتاه از خروج برجام و ایجاد تحریم‌ها علیه ایران بیاندازیم.
در واقع هدف ترامپ از خروج از برجام ، این است تا ایران را در منطقه و جهان ،محدود کند. آمریکا در این دوره سعی کرده که با فشارهای تحریمی شدید ،تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران را در پیش گیرد، آمریکا حتی در مورد مذاکره با ایران اظهار داشته که باید 12 شرط آمریکا را به طور کامل قبول کند ،که از مهمترین آنها ، دست برداشتن از مبارزه با رژیم کودک‌کش اسرائیلی است. این موضوع نشان می‌دهد که در واقع آمریکا ساختار، مذاکره را به طور کل نقض می‌کند، جمهوری اسلامی نیز با توجه به این موضوع مذاکره را کاملاً بی‌فایده می‌داند.
آمریکا همیشه در صحنه بین‌الملل سعی کرده است کشورهایی که با ساختارهای سیاسی او مغایرت دارند را تحت تحریم قرار دهد.
آمریکا با توجه به داشتن ساختار ابر قدرتی در حوزه اقتصاد و نظامی، توانسته این موضوع را به اکثریت کشورها بپذیراند که با توجه به قدرتمند بودن در این حوزه‌ها می‌تواند با تحریم،نقش دیگر کشورهای غیر همسو را تغییر دهد که متأسفانه این موضوع از طرف دیگر کشورها نیز پذیرفته شده است.
اگر بخواهیم نگاهی به حمایت اروپا از برجام بیندازیم خواهیم دید که اروپا نه تنها به مفاد پیمان‌نامه برجام عمل نکرده ، بلکه حتی نتوانسته است کانال مالی ایجاد شده به نام (اینستکس) را راه اندازی کند  و تبادلات تجاری را در آن صورت دهد .در این ارتباط جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی آخرین واکنش ها نسبت  به این کانال مالی گفت" که اروپا  تنها یک درصد از صد در صد تعهداتش نسبت به "اینستکس" را عملی کرده است"که این موضوع نشانگر این است که شرکت‌های اروپایی با توجه به تجارت کلانی که با آمریکا دارند حاضر به مبادله با ایران نیستند.
لازم به ذکر است که حتی کشور های اروپایی با ایالات متحده آمریکا ،در برخی از موارد همسو شده اند و مسائلی مانند حضور ایران در منطقه و توان موشکی ایران را زیر سوال برده اند و با توجه به همین موضوعات،انتقادات جدی به ایران کرده اند و جدایی از آمریکا،تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کرده اند.
آمریکا با پیش گرفتن این  اقدامات ضد ایرانی ،توانسته کشور های عربی را نسبت به ایران ،دور کند.حتی رژیم صهیونیستی که از نظر تمامی کشور های عرب و مسلمان یک رژیم غاصب به حساب می آید ،با توجه به ساختار ایران هراسی ،توانسته با آنها به یک اتحاد سیاسی، ضد ایران برسد .با توجه به این موضوعات،آمریکا به دنبال محدود کردن ایران در جهان به ویژه میان کشور های خاورمیانه است تا بتواند به اهداف خود برسد.
حال جمهوری اسلامی ایران با توجه به گذشت  سه سال  از اجرای دقیق مفاد برجام، به این نتیجه رسیده است در مقابل 12 ماه بد عهدی طرفین مذاکره،  عمل متقابلی در حوزه برجام نشان دهد. با توجه به اخبار رسانه‌ها، حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهوری ،امروز در گفتگو زنده رادیو و تلویزیون، برنامه جمهوری اسلامی ایران را  برای اقدامات متقابل در برابر بد عهدی‌های آمریکا اعلام خواهد کرد.
همچنین آمریکا نیز قصد دارد، امروز تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند. به گزارش فارس به نقل از شبکه "آکسیوس" عنوان شده که احتمالاً  امروز چهارشنبه دولت ترامپ، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع خواهد کرد، همچنین روزنامه "وال استریت  ژورنال" هفته گذشته اعلام کرده بود که ترامپ قصد دارد تحریم‌هایی علیه بخش  پتروشیمی ایران وضع کند.
در مجموع تحریم‌های ایجاد شده علیه ایران، وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم  را تحت تاثیر قرار داده است .مردم ایران انتظار دارند که کشور از لحاظ اقتصادی ،دچار بحران و تورم فزاینده نشوند . البته آمریکا در ادعاهای  واهی خود اعلام کرده است ،که ایران باید به  صورت یک بازیگر عادی رفتار کند یا شاهد فروپاشی اقتصادش باشد.جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با این گونه فشارها، باید روابط خود را  با جهان به ویژه کشورهای همسایه  بیشتر کند و همچنین سطح مناسبات را  با کشور اروپایی  افزایش دهد.
* کارشناس ارشد روابط بین الملل


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com