مفهوم شایسته‌گزینی دراستان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  123920 تاریخ انتشار:  1401-03-05 - 09:28 تعداد بازدید:  678
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حکمی‌که به امضا نرسید
مفهوم شایسته‌گزینی دراستان

تحلیل

 تجربیات سازمانی کارکنان ادارات استان همدان از انتخاب و انتصاب مدیران بومی، دارای خاطره‌های زیادی نیست.
یکی از علل آن شاید آن باشد که به کارکنان و مدیران این بوم، آموزش مناسب برای همدلی و هم‌گروهی و هم‌تیم شدن با هم برای رسیدن به اهداف والای سازمانی داده نشده است.
آموزش داده نشده تا با هم و برای هم باشیم نه برهم. در عوض تا بوده عده‌ای قلیل در این آب گل‌آلود از فرصت‌ها آموخته‌اند برای کشف نقطه ضعف‌ها، شخم‌زدن گذشته‌ها، نمّامی و جاسوسی و کوبیدن و بریدن و قطع‌کردن و ... و از قضا این عده قلیل به واسطه ارتباطات و تظاهرات بسیار در ارادت و اخلاص، زیاده موثرند. در این میان کارکنان و مدیرانی که می‌خواهند بسازند و ببالند و بیارایند، مهجورند و صدایشان علیرغم تعداد کثیر، عموما به دلیل سر در گریبان شغل و مشغله داشتن و کمتر به حواشی پرداختن به جایی نمی‌رسد. از سوی دیگر با تغییر دولت‌ها و داغ‌شدن جریانات تغییر مدیران، فعالیت‌ها برای نفوذ در جریان انتصابات و متأسفانه بی‌اخلاقی‌ها شدت بیشتر می‌گیرد. از آغاز روی کار آمدن دولت مردمی سیزدهم، با پایش عملکرد مدیران دولت قبل و تجدیدنظر در انتصابات، تغییر مدیران در دستگاه‌های اجرایی دولت و سپس به تبع آن در استان‌ها در ابتدا با شیب کم و سپس با تواتر بیشتر آغاز شد که با حواشی و انتقادهای متعدد و البته حمایت‌ها نیز روبرو بود.
علیرغم آن که علم، تعهد، تخصص، بومی‌بودن، جوان‌گرایی، روحیه جهادی و انقلابی‌گری از مصادیق رویکرد شایسته‌سالاری در دولت مردمی و انقلابی عنوان شد، کم و بیش شاهد نقض آن ادعا نیز بودیم.
در تسلسل انتصابات فوق اخیرا یکی از سازمان‌های مهم و تأثیرگذار استان در برنامه‌ریزی، راهبری و اجرای برنامه‌های توسعه که بازوی نظارت و هدایت برنامه‌ها و بودجه استان است، دچار معضل تغییرات مدیریتی شده و قریب به 2 ماه است که استان همدان و کارکنان آن دچار بلاتکلیفی بی‌سابقه در این خصوص شده‌اند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همدان از ابتدای سال 1401 با ترک سمت رئیس سابق خود، انتظار صاحب منصب جدید با مولفه‌های مورد انتظار در انتصابات متداول اخیر را داشت که با وجود نیروهای خبره در داخل سازمان، گمانه‌زنی‌های چندی را در خصوص انتخاب و انتصاب یکی از آنها که از قضا واجد عموم خصوصیات مدنظر دولت مردمی سیزدهم هستند، ایجاد می‌کرد. متأسفانه پس از اطلاع از وجود صندلی خالی مدیریتی در این سازمان مهم و موثر استان، همزمان با تهیه لیست و فهرست از مراجع مختلف، فعالیت همان جماعت اندک و قلیل موثر تخریب‌گر برای تخریب یکایک چهره‌های معرفی شده داخل سازمان آغاز شد. تا آن جا که پس از بر زبان افتادن نام یکی از چهره‌های خوش‌نام و موثر و مسئول این سازمان به‌عنوان جانشین احتمالی، که تقریبا در تمام حوزه‌های سازمان ایفای نقش کرده بود و سال‌ها تصدی یکی از معاونت‌های مهم و موثر سازمان را نیز با عملکرد مثبت در حوزه خود بر عهده داشت، کار به ارایه لیست از خارج سازمان و حتی از مرکز کشید تا صندلی قسمت وی نشود. پای نمایندگان و جبهه‌بندی‌ها و مرزبندی‌ها به میان کشیده شد و توافق نهایی بر سر انتخاب افراد شایسته حاصل نشد.
مشکل آنجاست که در انتصابات اینچنینی علیرغم تأکید حضرت آقا معیار شایستگی کمتر مورد توجه قرار گرفته و یورش برای ارائه لیست و فهرست برای بهره‌مندی از فرصت ریاست آن هم برای منصب استراتژیک مدیریت و برنامه‌ریزی استان، بر اساس نیروهای تعریف نشده بیرونی آن هم عموما برای در اختیار داشتن مسیر هدایت بودجه استان رخ می‌دهد. در این خصوص معرفی افراد توسط اقلیت موثر به هر قیمتی اتفاق می‌افتد تا حتی به قیمت دروغ و تهمت، نمامی و سخن‌پراکنی، غیبت و بازی با آبروی انسان‌ها، جعل خاطره، انتصاب افراد به آن جبهه و این خط، فلان گروه و بهمان طایفه، رنگ‌بندی سبز و بنفش و سفید و خاکستری، چپ و راست کردن، تقسیم‌بندی به ارزشی و بی‌ارزشی، با افراد شایسته‌ای که در فهرست مورد‌نظر نیستند زاویه ایجاد کنند و از ایراد تهمت، هتک حرمت، و تهدید آبرو نیز فروگذار نکنند و در نهایت آنچه کمتر در نظر این عده قلیل اثرگذار مهم است همان موضوع صلاحیت و شایستگی است. پس از آنکه گزینه خوشنام و مطرح برای ریاست سازمان که با فشار اقلیتی از درون و بیرون سازمان با هدایت و هماهنگی یکی از نمایندگان علی‌رغم شایستگی بسیار کنار رفت.
نخستین کسی که در این هیاهوی ایجاد شده در احراز صلاحیت سازمان برنامه و بودجه کشور موفق به دریافت حکم سرپرستی از داخل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شد، سیدمهدی وفائی معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی بودجه استان بود که پس از کش و قوس‌های احراز شایستگی و مصاحبه و گزینش با سوابق اثرگذار و درخشان در بودجه استان، و با حکم و امضای رسمی از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور سکان مدیریت و هدایت این سازمان مهم و استراتژیک را بر عهده گرفت. عدم صدور حکم ریاست برای این مدیر با سابقه که در بودجه استان مو سپید کرده بود، مایه تعجب مدیران و کارشناسان استان شد و مسلما عدم صدور حکم مذکور و ماهیت حکم سرپرستی اجرای بسیار ماموریت‌ها و تکالیف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان را به تعویق انداخت. در شرایطی که همگان منتظر صدور حکم قطعی ریاست وفائی به‌عنوان رئیس سازمان بودند، مجددا زمزمه‌های معروف و متداول جماعت موثر برخاست و کمپین جعل خاطره و عملکرد و حرف و حدیث و نقل قول فعال شد تا آن جا که پس از 2 ماه بلاتکلیفی سازمان و یک ماه سرپرستی وفائی، حکم سرپرستی برای یکی دیگر از کارکنان سازمان، که، نه معاون بلکه مدیریت واحد نظام فنی سازمان را بر عهده داشت، صادر شد. بهت جامعه استانی از مجال ندادن به وفائی برای ارائه عملکرد و صدور حکم سریع برای سرپرستی جدید، گمانه جوسازی و ارائه اتهامات به وفائی را متقن کرد. چرا که وفائی فردی شایسته با عملکرد مسبوق به سابقه و قابل قبول در استان بوده و هست و کمتر کسی را در استان همدان می‌توان به مهارت و تسلط او در امور برنامه‌ریزی و بودجه سراغ یافت. وی گنجینه دانش سازمانی است که به دلیل نداشتن درایت و تدبیر مناسب متولیان سازمان برنامه و بودجه کشور و نمایندگان و تأثیرگذاران استان، به نظر از دست رفته می‌آید. جدا از این موضوع، تغییر سرپرست کاهش اعتبار امضای صادره در احکام سرپرستی سازمان برنامه و بودجه کشور که تحت تأثیر جوسازی و شایعه‌پراکنی و تهمت‌زنی تغییر می‌کند را متصور ساخته، و انجام کار کارشناسی در انتخاب مدیران منطبق بر شایستگی و احراز رتبه‌های برتر در ضوابط انتخاب و انتصاب مدیران و چک‌لیست‌های مربوطه را مورد سوال قرار می‌دهد.
سکوت جامعه متولیان استان اعم از حوزه استانداری، مجمع نمایندگان و دفتر نمایندگی ولی فقیه و مقام معظم رهبری در این انتصاب پی در پی و عجولانه نیز شائبه فشار نمایندگان خاص در ایجاد تأثیر جریان‌ساز در انتصابات استان علیرغم آن که نمایندگان محترم از این دخالت نهی شده‌اند، را ایجاد می‌کند. کما این که گفته می‌شود فشار یکی از نمایندگان غیر‌بومی استان و رابطه سببی اطرافیان وی با سرپرست جدید منجر به این تغییر سرپرستی شده است. منتخب جدید به نوبه خود دارای وجاهت و شخصیت علمی و اجرائی در منصبی که مدیریت آن را تا کنون بر عهده داشته هست، لیکن مدیران بالادست استان باید رأی دهند که سکان هدایت کشتی برنامه و بودجه استان همدان را به دست یک متخصص فنی و اجرایی در حوزه خود یعنی ساخت و ساز و عمران (که در نظام مهندسی استان نیز دارای سمت مهم و فعالیت اجرایی چشمگیری است) بسپارند یا یک مدیر توانمند متخصص و کاربلد و تحصیلکرده اقتصاد و برنامه‌ریزی و مدیریت.
غیر از این و هجوم هجمه‌ها و فشار نیروهای خارجی، تفاوت‌های این دو نفر در سایر مولفه‌های صلاحیت و شایستگی مدیران نظیر بومی‌بودن، جوانی، روحیه انقلابی‌گری و جهادی و تعهد و مسئولیت‌پذیری ناچیز است و حتی کفه به سمت معاون بودجه سنگین‌تر می‌شود.
از مدت زمان روی کار آمدن دولت مردمی سیزدهم گزینه‌های اول و دوم ریاست سازمان ثابت کردند که پایبندی به اصول نظام و مردم استان از اولویت‌های نخست آنها بوده و شاهد آن، کار سخت و بی‌وقفه و تا پاسی از شب برای مدیریت امور از جمله نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله جذب و بکارگیری و ساماندهی و تبدیل وضع نیروها، تخصیص بودجه، تنظیم سند آمایش استان، اجرای سند توسعه، پایش عملکرد ادارات استان در حوزه‌های بودجه‌ای اقتصاد مقاومتی و ... بوده و از هیچ کوشش، تعامل و تلاشی در این خصوص دریغ نداشته‌اند. در این فضا عده‌ای شمشیر کشیدند به نمّامی و جاسوسی و سخن‌پراکنی و تهمت‌زدن تا جایی که صدای جان دادن آبرو و حیثیت طرف مقابل گوش فلک را کر کند. و البته پرچم پیروزی جبهه خود برای انتصاب فرد مورد نظر بالا برود.
مثل معروفی هست که «همیشه سنگ برای قطار در حال حرکت پرت می‌شود نه درشکه ایستاده». حال ابطال حکم سرپرستی وفائی به نوعی که ابطال امضا و اعتبار صحت و دقت تصمیم‌گیران سازمان بوده است، می‌تواند وفائی را از قطار در حال حرکت تبدیل به یک مدیر دل‌زده کند که البته با روحیاتی که در او سراغ است بعید به‌نظر برسد.
این که تأمین منافع استان در برابر تأمین منافع باند و جبهه و جناح کم آورده است اظهر من‌الشمس است. وگرنه یک بررسی ساده نشان می‌دهد که در طول بیست و چند سال کار در یک سازمان بالادستی مثل برنامه و بودجه و اشراف و دسترسی به اطلاعات از برنامه‌های استراتژیک استان و رانت‌های اطلاعاتی، چه اندوخته‌ای برای امثال وفائی حاصل شده است؟ باید اعتقاد داشت که فساد در عقیده و تعلق خاطر به مرز و جبهه و جناح نیست، بلکه در عملکرد است. این که هرکه با ما نیست، برماست، سیاست تفرقه است و نباید اجازه داد در سطح استان این حرف‌ها به کار آید و تخصص‌ها و تعهد‌ها را دل زده و ناامید و مأیوس کند که موجب خوشنودی دشمنان ماست. در استان آنچه مهم است همدلی و هم‌مسیری و هم‌فکری است برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز توسعه استان.
در این میان هر جریان که خط می‌کشد و مرسیم ترسیم می‌کند، جریان تفرقه است و تکلیف است که در مقابل آن باید ایستاد. خط و مرزی که این سازمان را دو دسته کند، خط و مرز نفاق و دشمن است. و به نظر می‌رسد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همدان تحت تأثیر بی‌برنامگی و سوء مدیریت دچار خط و مرز و دودستگی شده است. بر عهده متولیان استان است که با رایزنی و هم‌اندیشی با مقامات سازمان برنامه و بودجه کشور اجازه ندهند سرمایه‌های انسانی استان به انزوا رفته و توجه به تعهد و تخصص و صلاحیت و شایستگی و انتخاب اصلح، جای خود را به توجه به اصول غیراخلاقی و پیروزی باند و جناح به هر قیمت دهد. تأمین منافع استان اولین اولویت است و صدای یکپارچه جامعه استان آن است که هرگز مصالح و منفعت استان فدای مصالح افراد نشود.
کارکنان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همدان نیز که به‌عنوان کارکنان دولت اکنون در این وضعیت سخت اقتصادی باید تلاش در توجه دولت به خود برای معیشت و مشکلات خود و زندگی شخصی و سازمانی و ساختار و سازماندهی و رفاهی و غیره داشته باشند، اکنون و فعلا متقاضی نان و معاش نیستند، متقاضی اعتبار و وجاهت سازمان خود هستند. آن چه اکنون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در آن معلق است، وضعیتی در نتیجه بلاتکلیفی حاصل از تصمیم گیری های نامنطبق بر عدل و انصاف و عدالت و تسلیم در برابر خواسته‌های منطبق بر حواشی و گروه بندی ها و مرزبندی‌های غیر واقعی و تهمت‌های بی‌پایه و اصول و فضاسازی‌های جناحی و احساسی است و تلاش مجموعه کارکنان سازمان آن است که بتواند سرنوشت سازمانی خود را از امواج پرتلاطم نیروهای داخل و خارج موثر بر تصمیم های استراتژیکی چون ریاست سازمان نجات دهد و سکان این کشتی را به فردی امین، متخصص ، مجرب و کاربلد از سازمان خود بسپارد.
که إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم...


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com