1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) پیاده‌روی اجباری همدانی‌ها همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88112 تاریخ انتشار:  1397-10-06 - 10:52 تعداد بازدید:  101
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پیاده‌روی اجباری همدانی‌ها

تحلیل
 
  همدان این شهر کهن افسانه‌ای، همیشه در طول تاریخ بستری مناسب برای کسب علم و دانش بوده‌ که قدمت و آثار بهجا مانده در این استان حکایت از بینظیری آن است به گونه‌ای که در هیچ جای دنیا نمی‌توان شگفتی‌های همدان را دید.
همدان تنها شهر شعاعی ایران است که 6 خیابان‌ به صورت شعاعی معطوف به میدان مرکزی(امام خمینی(ره)) بوده و این میدان در سال 1307 توسط معمار شهرساز آلمانی تهیه و بعد از 5 سال در مرکز شهر بنا شد.
این میدان سال گذشته بخش ماشین‌رو آن تخریب و همه قسمت میدان همراه خیابان‌های بوعلی و اکباتان به پیاده‌راه تبدیل شد به طوریکه پروژه پیاده‌راه‌سازی میدان مرکزی شهر همدان در 29 اسفند 96 افتتاح شد که با وجود قدمت تقریبا یک قرن هنوز این میدان موقعیت ارتباطی خود را با خیابان‌ها و بازار همدان حفظ کرده‌است.
طراحی و اصول خیابان‌کشی یا انشعاب خیابان‌ها از این میدان مدور همدان به نحوی است که هر چه شهر گسترده‌تر می‌شود، بازهم غیرمستقیم زیر نفوذ همین میدان مرکزی شهر قرار دارد.
پیاده‌راه‌سازی موجب زیباسازی و جذابیت میدان و موجب کاهش آلودگی‌هایی چون آلودگی صوتی و بصری شده و با انجام این پروژه می‌توان گفت ورزشی که مدت‌هاست در میان مردم کمرنگ شده‌ دوباره احیا شده و آن هم پیاده‌روی در روز است.
حال در دل پایتخت گردشگری آسیا، نبض خیابان‌هایی می‌زند که گرچه پر سروصدا هستند اما اکنون سکوت و سنگینی تاریخ و هویت مردمانش ویترینی شده که با گام نهادن در آنها، می‌توان خود را در تاریخ، فرهنگ و معماری و زندگی مردمانش دید و لذت برد، خیابان‌های سنگفرشی که دیگر خبری از تردد پر سروصدای خودورهای دودزا در آن نیست که یکی بین دو میدان معروف و قدیمی شهر، یعنی آرامگاه بوعلی و میدان امام(ره) و دیگری بین میدان و تپه هگمتانه قرار گرفته و از خیابان‌های قدیمی و تاریخی همدان محسوب می‌شوند که حالا با اولویت قرار گرفتن گردشگری در توسعه استان، به نقاط مجذوب‌کننده برای گردشگران تبدیل شده‌اند.
به گفته رئیس شورای اسلامی شهر همدان، وجود برخی از مشاغل در اطراف میدان جلوه خوبی ندارد چرا که وقتی گردشگران وارد شهر می‌شوند به دنبال مسائل تاریخی که نشان‌دهنده و معرف آن شهر باشد، هستند؛ به طور مثال وجود کله‌پزی در اطراف میدان جلوه خوبی نخواهد داشت و باید مشاغلی که نشان‌دهنده تاریخ و قدمت شهر همدان هستند، در اطراف این میدان نمایان شوند. 
کامران گردان این اقدام را نیز حرکتی برای ترمیم بافت‌های فرسوده و تاریخی دانست که با پیاده‌راه‌سازی میدان و خیابان‌های آن بافت فرسوده و قدیمی هم مرمت و بازسازی شده‌اند و با انجام این پروژه قدمی برای رونق بازار سنتی این شهر برداشته شده است.
وی با تأکید بر اینکه خیابان بوعلی و اکباتان از محبوبیت و ارزش‌افزوده برخوردار بوده و اکنون با اجرای این طرح مهم این محبوبیت دو چندان شده است، گفت: با اجرای طرح پیاده‌راه جمعیت بیشتری وارد خیابان‌ها شده و خرید بیشتری می‌شود که امیدواریم با تغییر بافت دیوارها و برخی مشاغل در پیاده‌راه‌ها رونق اقتصادی ایجاد شود.
به گزارش ایسنا، گردان زیبایی خاص این خیابان‌ها و المان‌های ماندگار و همیشگی را از اقدامات بسیار خوب همدان دانست و آن را یکی از آثار و مکان خاص و زیبا برای گردشگران و توریست‌ها معرفی کرد.
وی در پاسخ به این سوال که هنوز تکلیف پزشکان در منطقه خیابان بوعلی تعیین نشده، یادآور شد: برخی از پزشکان خود در حال انتقال به رینگ دوم هستند و اعلام کردیم شهرک پزشکان را با تمام قوا در اختیار پزشکان بگذاریم اما بستگی به استقبال پزشکان دارد.
رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه همه بیماران نیاز به تردد با ماشین ندارند و رفتن آمبولانس هم آزاد است، ادامه داد: با توجه به اینکه خیابان بوعلی یک خیابان گردشگری، جای تعاملات اجتماعی و محل اتصال آرامگاه بوعلی به تپه هگمتانه است، باید به یک مکان زیبا و خاص تبدیل می‌شد.
با توجه به پیاده‌راه‌سازی معابر، آیا این اقدام تأثیری در سلامت جسم و روان شهروندان دارد؟ این روزها وقتی در خیابان راه می‌روید اغلب با افرادی روبرو می‌شوید که به سختی در حال راه رفتن و غر زدن از این وضعیت هستند، افرادی که برای سلامتی جسم خود روزانه باید 15 دقیقه پیاده‌روی داشته باشند اما با پیشرفت روزافزون جوامع، وسایل نقلیه جایگزین این ورزش شد.
یک پزشک عمومی معتقد است پیاده‌روی نه تنها موجب سلامت جسم شده بلکه سلامت روان را تضمین می‌کند و بر اساس تحقیقات انجام شده بسیاری از افراد که افسردگی و یا بیماری جسمی دارند، اغلب از وسیله نقلیه برای رسیدن به مقصد خود استفاده کرده‌‌اند.
مهدی فرزانه با بیان اینکه پیاده‌راه‌‌سازی معابر همدان می‌تواند بهانه و یا اجباری برای پیاده‌روی شهروندان باشد، اظهار کرد: پیاده‌راه‌‌های بوعلی، اکباتان و میدان امام(ره) بهانه‌ای برای پیاده‌روی و ورزش شهروندان شده تا حداقل روزی چند دقیقه تحرک مفید داشته باشند که البته ماشین‌های برقی واقع در این پیاده‌‌راه‌ها برای افراد سالمندی که توانایی را رفتن ندارند، درنظر گرفته شده‌است.
وی خاطرنشان کرد: این اقدام گامی برای کاهش آلودگی صوتی و دیداری است که با حذف وسایل نقلیه، این مناطق رنگ آرامش را به خود گرفت که یک جامعه سنتی را در ذهن مردم تداعی می‌کند.
فرزانه این اقدام را خداحافظی با زندگی ماشینی در بازار همدان دانست و پیشنهاد کرد: بستر این مناطق زمینه خوبی برای ایجاد طراوت و شادابی در میان شهروندان است که حتی می‌توان در میدان اصلی همدان و یا در خیابان‌های بوعلی و اکباتان ایستگاه‌های دوچرخه‌سواری ایجاد کرد تا حداقل از این طریق  فرهنگ دوچرخه‌سواری را در سطح عموم مردم گسترش داد، کاری که به خوبی در شهرهایی نظیر اصفهان و مشهد در حال انجام است.
امیدواریم مسئولان بتوانند راهکارهای دیگری همانند این اقدامبرای ترویج فرهنگ پیاده‌روی انجام دهند.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com