خودتحریمی چگونه راه را به روی صنعت بست؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124165 تاریخ انتشار:  1401-03-21 - 08:59 تعداد بازدید:  534
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خودتحریمی چگونه راه را به روی صنعت بست؟

تحلیل


 پس از تحریم‌ها واردات مواد اولیه از کشورهای مختلف با مشکلات بسیاری در دور زدن تحریم‌ها و نقل و انتقال پول و اسناد خرید و حمل مواجه بوده و برخی اوقات روال‌ اداری داخلی، این مشکلات را چند برابر کرده است که بسیاری کارشناسان از این مقوله به‌عنوان «خودتحریمی» یاد می‌کنند.
متأسفانه درخصوص پنبه مورد نیاز صنعت نساجی این مشکل با تنگناهای بیشتری مواجه است و از آن‌جا که کشور ازبکستان از سال گذشته فروش و صادرات پنبه خود را محدود کرده است و ترجیح بر تبدیل آن به نخ و ایجاد ارزش افزوده بیشتر دارد، واحدهای ریسندگی کشور با توجه به محدودیت‌های قرنطینه‌ای در خرید پنبه، بخشی از پنبه موردنیاز خود را از هند تأمین می‌کنند.
اما هند هم به دلیل موانع مربوط به تحریم های بین المللی ایران، پنبه را به مقصد امارات بارنامه می‌کند و چون پنبه جزو کالاهایی است که واردات آن نیازمند گواهی بهداشت‌های بین المللی برای سازمان حفظ نباتات است، هند برای دور زدن تحریم‌ها این گواهی بهداشت قرنطینه را به مقصد امارات صادر می‌کند.
از سوی دیگر، طبق قانون سازمان حفظ نباتات ایران و عضویت ایران در کنوانسیون های بین المللی؛ چون مقصد در گواهی‌های بهداشت، ایران درج نشده و امارات قید شده است، به این محموله‌ها اجازه ترخیص نمی‌دهد.
بر این اساس، در سال گذشته شورای عالی امنیت ملی یا شورای اقتصادی سران قوا مصوبه‌ای صادر کردند تا گواهی بهداشت کشور واسط نیز بدلیل شرایط تحریمی قابل پذیرش باشد. اما این مصوبه آن طور که پیداست تا پایان اسفندماه سال ۱۴۰۰ اعتبار داشته و به طور مجدد باید توسط شورای عالی امنیت ملی تمدید شود.
با این‌حال، تا زمان تنظیم این خبر و پس از ۸۰ روز پیگیری انجمن صنایع نساجی ایران، هنوز این امر به نتیجه نرسیده است و محموله‌هایی که به دشواری تحریم‌ها را دور زده‌اند، اکنون در شرایط آب و هوایی نامناسب گمرکات جنوب در انتظار تمدید یک مصوبه می‌باشند.
این در حالی است که به دلایل متعدد و افزایش تقاضا اکنون پنبه در بازارهای جهانی با رشد قیمت مواجه بوده است و عدم ترخیص این محموله ها ممکن است به تعطیلی برخی از واحدهای ریسندگی منجر شود.
متأسفانه درسالی که توسط رهبر معظم انقلاب به نام تولید دانش بنیان و اشتغالزایی مزین شده است، میلیاردها سرمایه و چندین هزار تن مواد اولیه پنبه مورد نیاز واحدهای تولیدی ماه‌هاست که در اداره گمرک، منتظر گذراندن پیچ و خم‌های اداری و کارتابل‌های انبوه از مکاتبات امنیتی شورای‌عالی امنیت ملی جهت تمدید یک مصوبه است تا امکان صدور مجوز ترخیص از مراجع حاکمیتی مانند شورای‌عالی امنیت ملی و یا شورای هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه صادر شود.
* سید شجاع‌الدین امامی‌رئوف
دبیر انجمن صنایع نساجی ایران


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com