حالِ خوب همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 28 شهريور 1398 - شماره 3573
 
امروز : جمعه ، 29 شهريور 1398

Today : Fri, September 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  94382 تاریخ انتشار:  1398-03-11 - 09:28 تعداد بازدید:  109
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حالِ خوب

نویسنده : نادر قنبری

تحلیل


 با معنا زندگی کنیم. نیچه میگوید: "آنکه با چرایی زندگی خویش ساخته با چگونگی آن هم خواهد ساخت. " قطعا هر کدام از ما برای معنا و مفهومی زندگی می‌کنیم میگویید نه کمی با دقت به اطراف خود بنگرید. خانواده، همسر و فرزندان، پدر و مادر عزیز و بسیاری معنا‌های اخلاقی و ارزشی دیگر.
طایفه آدیمزاد عجیب و شگفت آور است. یک روز عبوس و گرفته در میان خوشی دیگران و روزی سر خوش و شاداب در روزی که نباید. اصلا انگار تکلیفش با خودش مشخص نیست و خود نمی‌داند در پی چیست. روزمرگی کردن عادت بس نادرستی شده که این طایفه از آن بیزارند، اما مثل قاب عکسی ثابت به دیوار اصلا در پی تغییرش نیستند.
هر روز صبح پس از برخاستن از خواب تا آخر شب مشق‌های تکراری و شب، هنگام خواب مرور آن چه در طول روز رفت و فردا خواهد آمد و در این میان جمله‌ای کلیشه‌ای که دائم بهم یادآوری می‌کنند که نمیدانم چرا حالم خوب نیست.
اتفاقات را چند عامل خلق میکنند که مهمترین آن‌ها وراثت، محیط، موقعیت و خود انسان‌ها هستند که سهم هر کدام مشخص و واضح است. چیزی که باید پذیرفت آن است که خالق حال خوب و بد، خود خود خود ما انسان‌ها هستیم. محیط و دیگران می‌توانند کمی تعادل مرا بر هم زنند، اما هیچکدام نمیتوانند چگونگی بروز رفتار مرا به من تحمیل نمایند. عواملی که ذکر شد حتی قادر نیستند نوع بینش مرا درباره چیزی تا خود من نخواهم تغییرش دهم، جابجا نمایند.
حال اگر دنبال حال خوب می‌گردیم به نکات زیر کمی فکر کنیم:
۱. امروزه کسی حال خوب دارد که هویت و شخصیتش یکی باشد. یعنی هر چیزی که هست همان را زندگی کند نه کمتر و نه بیشتر. این کار حال همه ما آدم‌ها را خوب می‌کند. همه ما. اینطور دیگر مجبور نیستیم برای اینکه از دیگران عقب نیوفتیم تقلا کنیم و حال خود را خراب و خرابتر کنیم.
۲. از کنار مواهب زیبایی که خدای مهربان در اختیارمان گذاشته به راحتی عبور نکنیم. واقعا آیا تا به حال شده یک روز صبح پس از برخاستن از خواب سپاسگزارش باشیم که اجازه داده روزی دیگر در کنار عزیزانمان زندگی کنیم. این که چشمهایمان هنوز می‌بینند و گوشهایمان هنوز می‌شنوند. یادآوری و شکر گزاری مواهب خدای مهربان بطور روزانه حال همه ما را خوب خواهد کرد.
۳. با معنا زندگی کنیم. نیچه میگوید: "آنکه با چرایی زندگی خویش ساخته با چگونگی آن هم خواهد ساخت." قطعا هر کدام از ما برای معنا و مفهومی زندگی می‌کنیم میگویید نه کمی با دقت به اطراف خود بنگرید. خانواده، همسر و فرزندان، پدر و مادر عزیز و بسیاری معنا‌های اخلاقی و ارزشی دیگر. ۴. بهره بردن از لذت‌های حلال از اموری است که حتی مورد تاکید اولیای الهی نیز بوده است. لذت و بهره از نعمات آفرینش در کنار معنای زندگی، حس و حال خوبی به همه ما می‌بخشد که بار‌ها امتحانش کرده ایم.
۵. توجه به معنویات و ارتباط با خالق هستی در بروز یک حال خوب تاثیر بسزایی دارد. نجوا با کسی که خالق ماست و دوستمان دارد راهی است برای دریافت انرژی از منبع بیکران الهی.
در پایان یادمان باشد این خود ما هستیم که خالق حال خوب و بد هستیم و تا تغییر را از خود آغاز نکنیم اتفاقی برایمان رخ نخواهد داد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com