همدان کانون علمی و فرهنگی ایران می‌شود همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  65402 تاریخ انتشار:  1394-08-25 - 05:45 تعداد بازدید:  1882
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ارزیابی همایش 2 روزه میرسیدعلی در استان
همدان کانون علمی و فرهنگی ایران می‌شود

تحلیل

در هفته گذشته استان شاهد برپایی همایشی برای بزرگداشت مقام میرسیدعلی همدانی بود. در این همایش 2 روزه که از سال قبل برای آن برنامه‌ریزی شده بود سفرا و میهمانان ویژه‌ای حضور پیدا کردند که به تشریح شخصیت میرسیدعلی پرداختند.
این برنامه‌ها با برپایی یک نشست علمی در روز دوم، رونمایی از 3 کتاب با موضوع میرسیدعلی، رونمایی از تندیس این عارف نامی در بلوار ارم افتتاح پارک نواری، برپایی نمایشگاه صنایع دستی به بهانه برپایی همایش و افتتاح مجتمع آموزشی در منطقه 600 دستگاه همدان با نام میرسیدعلی و تجلیل از اساتید و اندیشمندان همراه شد.
*برجستگی علمی استان در پاسداشت میرسیدعلی
برپایی این همایش روند پاسداشت و تکریم بزرگان سرزمین علم و دانش را تقویت کرده و میرسیدعلی همدانی را تا سالیان پیش آنچنان شناخته شده در استان نبود به یکی از نگین‌های برجسته استان بدل کرد. جدای از اثر تبلیغاتی مفیدی که همایش میرسیدعلی در برداشته، جایگاه این شخصیت با ویژگی‌های برجسته‌ای که دارد در ابعاد فرهنگی و علمی و حتی سیاسی و اقتصادی می‌تواند به کرسی دانشگاهی برای پرداخت درازمدت باشد. تأسیس بین‌المللی بنیاد میرسیدعلی، تأسیس دبیرخانه دائمی همایش میرسیدعلی در همدان پیشنهاداتی بود که با همین چشم‌انداز در همایش 2 روزه مطرح شد. این روند در قبال دیگر شخصیت‌های پنهان و کمتر پرداخت شده در استان نیز می‌تواند الگو قرار گیرد.
اما همایش میرسیدعلی و شرکت سفرای کشورهای آسیایی در آن بهانه و فرصت خوبی برای انعقاد تفاهم‌نامه‌های تجاری و اقتصادی بود. در حاشیه این همایش استاندار همدان با سفرای پاکستان و تاجیکستان دیدار کرده و دو طرف بر ایجاد همکاری‌های اقتصادی و تجاری تأکید کردند. از جمله اینکه از سفیر پاکستان خواسته شد مادامی که در این پست قرار دارد با هیأتی از فعالان اقتصادی پاکستانی به همدان سفر کند و از ظرفیت‌های استان بازدید کنند. سفیر تاجیکستان نیز از سفر هیأتی تجاری به استان خبرداده و کاش می‌شد از سفرای بیشتری برای سفر به همدان در این همایش و فرصت‌هایی نظیر آن دعوت کرد تا جذب سرمایه‌گذاران تسریع شود. این سطح از برنامه‌های انجام شده هرچند قابل تقدیر بود اما ضعف‌هایی در برگزاری این همایش دیده می‌شد که یکی از آنها همراه نکردن افکار عمومی با هدف بزرگداشت میرسیدعلی همدانی بود.
این همایش که از قبل قرار بود از سوی برخی شبکه‌های ملی و استانی به طور زنده پوشش داده شود اما علی‌رغم انتظارات، صداوسیما گفت‌وگوهای خود با میهمانان را به صورت زنده پخش می‌کند و برنامه اختصاصی برای خود تدارک دیدند. مسأله دیگر آنکه به اندازه‌ای که روز اول همایش پر و پیمان دیده شد روز دوم اهمیت داده نشد و این در حالی بود که نیاز جامعه در برپایی این همایش شناخت شخصیت در سایه مانده میرسیدعلی همدانی بود اما اینک باید علاقمندان منتظر چاپ مقالات برگزیده این همایش باشند. مقالاتی که به اذعان شرکت‌کنندگان در نشست علمی همایش از سطح بالایی برخوردار نبودند. این نقایص جدای از مشکلات همیشگی بود که در تدارکات و پذیرایی از میهمانان مشهود بود.
با این وصف به نظر می‌رسد همایش میرسیدعلی همدانی در مجموع آورده خوبی برای موقعیت همدان داشت و بر وجهه علمی و فرهنگی استان را پررنگ‌تر کرده است. بعلاوه اگر پیشنهاد تأسیس بنیاد میرسیدعلی جامه عمل بپوشاند این کانون می‌تواند در کنار بنیاد بوعلی و سید جمال‌الدین اسدآبادی همدان را یکی از محورهای توسعه فرهنگی در کشور قرار دهد.
هرچند که نباید در تأکید بر تأسیس بنیاد میرسیدعلی این را از نظر دور داشت که رسیدگی مالی و توجهات بیشتری باید انجام گیرد وگرنه این بنیاد نیز به مانند بنیادبوعلی‌سینا و در سطحی پایین‌تر سید جمال الدین اسدآبادی دچار گرفتاری‌های مالی و کمبود امکانات انسانی خواهد شد.
به هر روی برپایی همایش 2 روزه میرسیدعلی نقش ماندگاری در رسم نیک و دیرینه شکرگزاری از خدمات مخلوقان خداوند به بشریت و جامعه انسانی بوده که در همدان سرآمد روزگاران بوده‌اند. برپایی این همایش توانست تجربیاتی گران‌سنگ را برای مدیران استان نیز به همراه داشته باشد تا در آینده بیشتر و بهتر به استقبال چنین برنامه‌هایی بروند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com