شورای پنجم؛ ناگزیر از موفقیت است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92764 تاریخ انتشار:  1398-02-09 - 08:53 تعداد بازدید:  133
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تحلیلی بر عملکرد پارلمان شهری به مناسبت روز شورا
شورای پنجم؛ ناگزیر از موفقیت است

تحلیل

شورای پنجم شهر همدان که از یکم شهریورماه سال 1396 کار خود را آغاز کرد، با ترکیب 6 به 5 سهم اصولگرایان و اصلاح طلبان یا اعتدالیون را در این نهاد مردمی شکل داد و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری سرشار از شعارها و برنامه هایی بود که از میان آنها می توان به شفافیت، رسیدگی به مطالبات مردمی و توسعه کلان شهر همدان اشاره کرد.
این شورا از همان آغاز نشان داد که ترکیب یکدستی نه در تیم اصولگرایان و نه در تیم اطلاح طلبان ندارد و همین امر سبب شد تا در نخستین گام خود برای انتخاب شهردار با آنچنان چالش هایی مواجه شود که بیش از شش ماه وقت شورا و عمر مدیریت شهری را تلف کرد.
نه تنها در شورای شهر همدان بلکه در سایر شهرهای بزرگ کشور همین اتفاق رخ داد تا جایی که در تهران با انتخاب و استعفای چند شهردار ماجرا به شکلی سیاسی کشانده شد و ثابت کرد اصلاح طلبان نیز همچون اصولگرایان در بزنگاه های قدرت از شعارهای خود عدول خواهند کرد.
ترکیب ناهمگون احزاب اصلاح طلب در انتخاب لیست امید و چاره ی ناچار ایشان برای ارائه یک لیست واحد به ورود افرادی در این لیست منجر شد که بعدها خود را در رقابت های یک عضو اصلی و جایگزین علی البدل وی نشان داد.
اما شورای پنجم چرا در انتخاب شهردار نتوانست چهره ی مثبتی از خود نشان دهد و چرا در هر دو گروه اقلیت و اکثریت دچار انشقاق شد؟
بخاطر داریم که با تمام ژست های اطلاع رسانی در فضای مجازی و استفاده از سیستم های جدید گزینش مدیریتی، این شورا مدعی شد که می خواهد با تمام پارامترهای مورد نظرش شهرداری توانمند و مقتدر و عملگرا به مردم معرفی کند.
پس از ماه ها کش و قوس بر سر گزینه های بومی و غیربومی و ادعاهای متعدد در حوزه برنامه ی کاندیداهای مطرح شده و با انتشار خبرهای پر حاشیه در رسانه ها و نیز انتشار اسامی جورواجور و لیست های بالابلند از اشخاص ضعیف و قوی؛ کاربلد و ناشی؛ سرانجام به گزینه ی حسین مرادی تن داد که به همدان نیامده استعفای پر ابهام خود را تقدیم کرد و پس از آن بود که شورا با یک مهلت ده روزه بر سر انتخاب یکی از دو گزینه بومی از میان مجید درویشی و عباس صوفی؛ ترجیح داد که این مسئولیت را به صوفی بسپارد تا مدیریت شهری بیش ازین دچار خلل نشود.
گرچه عباس صوفی مسئولیت خود را از آذرماه 96 آغاز کرد، اما وعده و وعید اعضای شورا آنچنان سطح توقعات مردم را بالا برده بود که گمان می کردند قرار است یک شبه در سطح شهر انقلابی رخ دهد که تاکنون نبوده است.
در مراسم معارفه صوفی بود که وی برای نخستین بار در جمع مدیران و خبرنگاران از طرح های خود رونمایی کرد و اظهار داشت: ساماندهی مناطق حاشیه شهر همدان، ایجاد فضای سبز در تمام نقاط شهر، بازآفرینی حوزه‌های هویت‌مندی شهری، بهبود ترافیک، گسترش شبکه حمل‌ونقل عمومی، انسان‌محور بودن توسعه و پروژه‌های عمرانی، ارتقای سطح کیفی زیست‌محیطی، مدیریت بحران، مدیریت پسماند، رشد و مشارکت نهادهای عمومی و خصوصی در پروژه‌ها، تحقق عدالت اجتماعی و جلب مشارکت مردم و نیز ارتقای جایگاه همدان و توسعه گردشگری از اهداف ماست و معتقدیم که شهرداری همدان نهادی تسهیلگر، دانش‌محور و هدفمند با تکیه ‌بر منابع انسانی توانمند است.
صوفی تنها یک روز پس از معارفه خود، در نخستین جلسه شورای اداری شهرداری گفت: به‌صورت جهادی در هر شرایطی فقط باید کار کرد و تعلل را هرگز نمی‌پذیرم، باید با کار و فعالیت زیاد دیدگاه مردم را نسبت به شهرداری تغییر داد.
عباس صوفی همچنین در آخرین روزهای آذرماه سال گذشته و در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه سرانه بودجه همدان در سال ۹۵ برای هر شهروند ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان بوده در حالی که این سرانه در کلان‌شهرهایی چون اصفهان و تبریز بیش از یک‌میلیون تومان است، اظهار داشت: تصمیم مدیریت شهری برای افزایش بودجه و درآمدهای جدید دقیق‌تر خواهد شد چون بیش از این نمی‌توان انتظار درآمد از شهر داشت.
اما وعده‌های شهردار طی دو سال گذشته به بن بست بودجه برخورد کرده و بسیاری از پروژه ها از جمله پیاده راه بلوار ارم با کندی در ساخت و ساز مواجه شده اند.
از جمله طرح های دیگری که به محاق فرو‌رفته، تقاطع سردار شهید حسین همدانی، پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیک، مجتمع رسانه های همدان است و اینها فقط چند نمونه از پروژه هایی است که منتظر اعتبارند در حالی که قرار بود ایجاد بازار سنگ، بازار آهن، بازار خودرو و... در دستور کار قرار گیرد و اصناف مختلف هنوز به امید تحقق این مجتمع ها نشسته اند.
غافل از آنکه با اتفاقاتی که در وضعیت تورم و مصالح ساختمانی رخ داد و از طرف دیگر اینکه دولت مقرر بود برای تکمیل برخی از این پروژه ها کمکی داشته باشد؛ اما این اتفاق رخ نداد و شورای پنجم در باتلاق طرح های دهن پرکن فرو رفت تا مردم بدانند که تمام شعارها و ادعاها بدون اخذ اعتبار از دولت، معوق خواهد ماند.
با همین یک رویداد از انتخاب شهردار تا تحقق وعده های عمرانی وی می توان در یک کلام از ناکامی شورا در دو سال گذشته سخن گفت.
با اینهمه شورای پنجم توانست تنوع آراء و شفاف سازی را در دستور کار خود قرار دهد و در این میان با توجه به تمامی ضعف‌ها و کمبودهای بودجه ای و شرایط دشوار اقتصادی اخیر، شکلی از مدیریت جهادی را در شهرداری همدان پیگیری کند.
هرچند بسیاری از طرح های پژوهشی و فرهنگی بیشتر در حد یک پروپاگاندای انتخاباتی باقی ماند و اعضای آن نتوانستند با جدیت وارد این حوزه شوند.
از دیگر ضعف های شورای پنجم می توان به چندگانگی در سخنگویی شورا اشاره کرد. اتفاقی که سبب بروز شایعات و اخبار غیر رسمی شده تا آنجا که هر عضو به سهم خود طی مصاحبه با رسانه های متعدد و اظهار نظرهای شخصی به یکدستی و وحدت رویه در شورا آسیب وارد کرد.
گرچه هم ریاست و هم سخنگویی شورا چرخشی بوده و برای آنکه تمامی جریانات از ریاست سهمی داشته باشند این ابتکار مورد عمل قرار گرفت و نیز در سخنگویی شورا نیز چنین اتفاقی رخ داد اما پر واضح است که تمامی حاشیه ها از همین ناهمگونی اعلام مواضع و گاه اظهارنظرهای سلیقه ای ریشه می گیرد.
بهترین نمونه این رخداد در ماجرای غیبت ابراهیم مولوی و دعواهای لفظی بر سر ورود عضو علی البدل به جای او خود را نمایاند.
غیبت ابراهیم مولوی برای معالجه یا ادامه تحصیل در خارج از کشور سبب شد تا سروصدای برخی از اعضای شورا رسانه ای شود و سرانجام جواد گیاهشناس عضو علی البدل و اصلاحات وارد شورا گردد.
این اتفاق گرچه یک موضوع حقوقی ساده و رویداد محتملی در هر شوراست اما در شورای پنجم به دلیل همان چندگانگی ها و سخنگویی های متعدد به غائله ای کشدار تبدیل شد تا جایی که وقت و انرژی فراوانی از شورا و مردم را تلف کرد.
اینگونه اتفاقات می تواند حاکی از نوعی کم تجربگی و شتابزدگی در حل مشکلات بوده و نظر و اعتماد مردم را نسبت به هویت تخصصی اعضای شورا زیر سوال ببرد.
مردم از خود می پرسند که چگونه ممکن است اعضایی که در موضوعی حقوقی با این محدوده ی شفاف نتوانند اتفاق نظر داشته باشند پس چگونه خواهند توانست بر سر مسائل کلان شهری به جمعبندی برسند.
همچنین اینگونه اتفاقات نظر مردم را نسبت به رای دادن به لیست ها  تغییر خواهد داد و ازین پس میدان برای منفردها باز خواهد شد چرا که اصالت و قوام نگاه سیاسی احزاب زیر سوال رفته و شتابزدگی و صدور بیانیه توسط آنها خود حاکی از احتمال شائبه در سهم خواهی از قدرت است.
شورای پنجم تاکنون به رغم آنکه بر جوانگرایی و تخصص سطح بالای خود می‌نازد اما نتوانسته در سالگرد تاسیس شوراها 9 اردیبهشت ماه؛ حرفی تازه برای بیان داشته باشد. هرچند امید می رود با کاستن از نقاط ضعف و تاکید بر همگرایی و وحدت رویه؛ ازین پس به منافع و مطالبات عاجل مردم توجه بیشتری نماید.
از دیگر مسائلی که عملکرد شورای پنجم را تا حدودی کمرنگ کرده است، عدم توانایی در جذب اعتبارات استانی و ملی؛ نبود سیاست واحد و رویه ی یکسان در تصویب پروژه های جدید و یا تکمیل پروژه های بر زمین مانده؛ ارتباط کمرنگ با نهادهای بالادستی و نبود تعامل اثرگذار با استانداری و فرمانداری در هویت بخشی به طرح ها و برنامه های مختلف بوده است.
مشکلی که خود را در استمرار پروژه های عمرانی نمایانده است و انشقاق در درون شورا را بیش از ادوار گذشته آشکار شده است.
با این همه باید اذعان کرد اعضای شورا که عمدتا از مدیران خوشنام و برجسته همدان در پست های حساس و موثری بوده اند، به این دوره از نهاد خدمتگزار و منتخب کردم رنگ و قوام دیگری بخشیده اند.
حضور چهره های که خود در شهرداری یا سایر سازمانهای خدماتی فردی موثر بوده‌اند، حاکی از آن است که در این دوره، وضعیت کارهای اجرایی کارشناسی تر خواهد بود و بجای رشد کمی آنها از کیفیت مطلوبتری برخوردارتر خواهد شد.
همچنین تعامل شورا و شهرداری از حاشیه‌های جنجالی برخوردار نبوده و نشان از رابطه ی خوب این مجموعه ی یازده نفره با عضو دوازدهم خود به عنوان شهردار دارد.
شورای پنجم با آنکه از یکسو درگیر شرایط نابسامان اقتصادی و از سوی دیگر مواجه با خواسته ها و مطالبات مردم است، گویا کمر همت بسته است تا وعده های شهردار برای درآمدزایی مضاعف را پیگیری کند.
شورای پنجم به یک دلیل مهم باید در تصمیمات خود موفق باشد چرا که به صورت نصف نصف بین اصلاح طلبان و اصولگرایان تقسیم شده و‌هر دو جریان برای نمایش توان سلیقه و‌دیدگاه سیاسی خود مجبورند تا با تعامل جناح دیگر، به نتایج درخشانی دست پیدا کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com