تحریم بانکها و آثار آن بر اقتصاد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : شنبه ، 4 خرداد 1398

Today : Sat, May 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85473 تاریخ انتشار:  1397-07-25 - 11:31 تعداد بازدید:  118
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسي ارتباط تمدید قانون داماتو با نقض برجام، شماره2
تحریم بانکها و آثار آن بر اقتصاد

تحلیل
 
به نظر می رسد که شورای امنیت سازمان ملل نیز تحریم را بهترین روش برای مسدود کردن مسیرا قتصاد ایران در مبادلات جهانی به شمار می آورد. در اواخر سال 1385 بزرگترین بانکهای آسیای جنوب شرقی در اقدامی تعجب برانگیز، از موارد ذکرشده در قطعنامه های شورای امنیت هم فراتر رفتند وا قدام به مسدود کردن تمام مراودات خود با بانکهای ایران و حتی مسدود کردن حساب های ایرانیان در بانکهای خود کردند. شاید دوران کنونی برای فعالان اقتصادی تجربه ای بس ناگوار باشد، چرا که رونق سرمایه گذاری و تولید این بخش بیش از هر چیز نیازمند فضای امن و با ثبات است. تحریم اقتصادی و تحریم بانکها، ریسک کشوری و هزینه های تحمیل شده را افزایش می دهد. به علاوه، اعمال تحریم های متوالی در حوزه های مختلف، امنیت و آرامش را از اقتصاد کشور سلب می نماید و زمینه را برای خروج سرمایه ها از کشور فراهم می سازد. در میان تحریم هایی که از سالیان گذشته فضای اقتصاد را ملتهب نموده، تحریم بانکها بیش از دیگر تحریم ها، فعالیتهای اقتصادی و به ویژه فعالیت بخش خصوصی را تحت الشعاع قرار می دهد.
شیوه اثرگذاری این نوع تحریم بر سیستم بانکی از دو طریق مستقیم و غیر مستقیم می‌باشد. در روش مستقیم عملیات ارزی بانک‌ها شامل چهار بخش اعتبارات اسنادی، ضمانتنامه‌های ارزی، حواله‌های ارزی و معاملات ارزی مورد تاثیر قرار می‌گیرد و در روش غیر مستقیم، مشتریان بانک‌ها از اثرات تحریم مانند نرخ ارز، قیمت کالاها و تجهیزات وارداتی و... متاثر خواهند گردید که این امر به منزله افزایش هزینه تمام شده و حتی در برخی مواقع ممکن است طرح‌هایی که برای انجام آنها نیاز به منابع ارزی بالایی وجود دارد از اولویت خارج شده و دیگر توجیه اقتصادی خود را از دست بدهند.
تحریم بر بانکهای کشور تأثیراتی دیگری هم گذاشته که این تاثیرات از قبیل تأثیر روی حساب ذخیره ارزی، افزایش مخاطره درخصوص منابع بانک، احتمال محدودیت بهره برداری از دارایی ها در خارج از کشور یا مسدود شدن سپرده ها، افزایش مطالبات، تاثیر بروی ریسک اعتباری، افزایش قیمت کالاهای سرمایه ای، کاهش اعتماد بین المللی به سیستم بانکی، تاثیر بروی نیروهای متخصص بانکی، تحمیل هزینه های تامین ارز، کاهش اعتماد عمومی به نظام بانکی که این موارد ذکر شده بر سیستم بانکی و پولی کشور تاثیر گذاشته است. 
تأثیرات تحریم بانک ها بر سودآوری شرکتهای طرف معامله با سیستم بانکی: تحریم بانکهای ایرانی در شرایطی اعلام شده، که حجم عظیمی از منابع بانکها در اختیار بانکهای ملی، ملت، صادرات و سپه قرار دارد و لذا بسیار محتمل است که گشایش اعتبار و نقل و انتقالات مالی با سایر کشورها دچار معضل گردد، لذا شرکتهایی که با این بانکها همکاری می کنند، دچار مشکل می شوند و معاملات خارجی این گونه شرکتها با چالشهای جدی همراه خواهد بود و صورتهای مالی و سودآوری شرکتها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این شرایط، شرکت ها قادر نیستند تا از منابع مالی بین المللی به منظور اجرایی کردن طرحهای توسعه ای خود بهرهمند شوند. این امر از یکسو احتمال ناکارآمدی سرمایه و به تعویق افتادن طرحهای توسعه ای شرکتها را افزایش می دهد و در نتیجه، باعث عدم تحقق سود مورد انتظار سهامداران خواهدشد؛ و از سوی دیگر، باعث افزایش بیکاری و کاهش حجم تولید ناخالص داخلی و مشکلات اقتصادی خواهد شد. 
در این شرایط، کشور قادر نیست تا از منابع مالی بین المللی به منظور اجرایی کردن طرح های توسعه ای خود بهره مند شوند. این امر از یک سو احتمال ناکارآمدی سرمایه و به تعویق افتادن طرح های توسعه ای شرکت ها را افزایش داده و در نتیجه باعث عدم تحقق سود مورد انتظار سهامداران خواهد شد و از سوی دیگر باعث افزایش بیکاری و کاهش حجم تولید ناخالص داخلی و مشکلات اقتصادی را فراوان می کند. 
پیشنهادات جهت کاهش اثرات تحریم بر سیستم بانکی:  ارتقای نقش بانک های خصوصی در اقتصاد، ارتقای کیفیت خدمات بانکی، مدیریت ذخایر ارزی، ایجاد و تقویت صرافی ها، کاهش نرخ کارمزد و پیش پرداخت که می توان از طریق این راهکارها در شرایط تحریم اثرات منفی را بر اقتصاد کشور کاهش داد.
منابع: اثرات تحریم بانک ها بر اقتصاد کشور؛ ساناز وصالی- مهرنوش ترابی
*کارشناس ارشد روابط بین الملل
 
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com