از آخر اول شدیم! همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  70159 تاریخ انتشار:  1395-01-21 - 05:45 تعداد بازدید:  425
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از آخر اول شدیم!

تحلیل

رتبه اول تنش آبی از آن ایران است! شاید این نخستين بار است که از اخذ مقام نخست برای کشورمان غمگین می‌شویم، رتبه‌ای که ساده گذشتن از آن می‌تواند تبعات زیادی را با خود همراه داشته باشد و ایران را در چاه تشنگی فرو ببرد.
هر روزه آمارهای بیمناکی از حوزه آب به چشم می‌خورد؛ آمارهایی که برای خیلی‌ها اهمیتی نداشته و به صرف باز کردن شیر آب خانه و دیدن جریان آب، به خود اجازه هرگونه مصرف بی رویه‌ای را می‌دهند.
اما واقعیت این است که ذخایر آبی کشور و هم استان همدان روزهای پایانی خود را طی می‌کند و سهل‌انگاری‌های مسئولان و مردم می‌تواند تعداد این روز‌ها را کمتر کند، روزهایی که حتی تصور بی آبی در آن نیز مشکل است اما در شرایط فعلی مانند آب خوردن در ذهن جاری می‌شود.
علت این بی‌توجهی، چشم مردم و مسئولانی است که با دیدن ظاهر ماجرا قانع می‌شوند و حتی به خود زحمت درگیر شدن در این بحران عظیم را نمی‌دهند اما نمی‌توان این واقعیت را منکر شد که هرچه هم که بی‌خیال باشیم آب‌های زیرزمینی و سطحی در حال کاهش هستند.
اگر گذری به آمار‌های بحران آب بیندازیم شاید نتوانیم آنقدر بی تفاوت از این بحران عظیم گذر کنیم، چراکه ایران در حالی رتبه اول تنش آبی را به خود اختصاص داده که کشورهایی که با کمبود بارندگی بیش از ایران روبه رو هستند چنین رتبه‌ای را از آن خود نکرده‌اند.
به گزارش ایسنا، در حال حاضر ایران و به دنبال آن همدان، در شرایط آبی خوبی قرار ندارند و متأسفانه برای بهره برداران آبی این جمله تنها به مانند یک شعار و یا حرف روزمره تبدیل شده است اما واقعیت این است که در شرایط فعلی ایران با 25 درصد فاصله از مصر رتبه اول تنش آبی را در برداشت از آب‌های زیر زمینی به خود اختصاص داده که به نظر می‌رسد این آمار بسیار نگران کننده است.
به عبارتی باید گفت زنگ خطر آب‌های زیرزمینی در حالی به صدا در آمده که بیش از 90 درصد مصارف آب کشور در حوزه کشاورزی صرف می‌شود که شاید همین مسأله نیز موجب اشاعه شیوه‌های نوین آبیاری برای خروج از برون رفت آبی شده است تا جایی که تاکنون بیش از یک میلیون و 400 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شدند.
اما مشکل اصلی که در حوزه آبی کشور به ویژه بخش کشاورزی وجود دارد مربوط به برداشت بیش از حد آب از چاه‌های مجاز و غیر مجاز است که افت سطح آب‌های زیرزمینی را در پی داشته به طوری که بر اساس آمارهای موجود بیش از 11 میلیارد متر مکعب آب از دشت‌های کشاورزی بیش از ظرفیت مجاز برداشت می‌شود.
این مسأله تا جایی بحرانی شده که به گفته ابتکار معاون رئیس جمهور کشاورز برای اینکه بتواند کشاورزی کند ابتدا باید نسبت به حفظ منابع آب و خاک مسئولیت پذیر باشد لذا باید رویکرد کشاورزان تغییر یابد و کاری کنیم که همه در این مسأله سهیم شده و به یک باور و درک مشترک برسند به طوری که بتوانیم کشاورزی پایدار با ملاحظات زیست محیطی در کشور داشته باشیم.
وی با بیان اینکه حفظ کیفی منابع آب هم در بخش صنعت و هم کشاورزی امری بسیار مهم است اظهار کرد: متأسفانه نمونه‌های خوبی در آلایندگی آب‌های صنعتی نداریم. این آلودگی‌ها و مصرف سموم می‌تواند مشکلات آبی ما را حادتر کند.
ابتکار با بیان اینکه در خیلی از موضوعات زمان را از دست داده‌ایم افزود: در حال حاضر فرصت محدودی برای انجام کار داریم و دیگر نمی‌توانیم زمان را از دست بدهیم زیرا تغییر اقلیم، کاهش نزولات آسمانی و ... به شکلی است که شرایط ما را دشوارتر می‌کند و لازمه آن نشان دادن واکنش مناسب است.
با توجه به شرایط بحرانی کشور در حوزه آب و مهم بودن این مطلب باید توجه ویژه‌ای از سوی تمام بهره برداران در این بخش صورت بگیرد تا بتوان از این بحران گذر کرد در غیر این صورت شکی نیست که وضعیت کشور بحرانی‌تر و پیدا کردن راه حل برای آن سخت‌تر می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com