دولت را در اقتصاد یاری دهیم همدان پیام
 
 
يكشنبه - 6 خرداد 1397 - شماره 3203
 
امروز : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

Today : Mon, May 28, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  70222 تاریخ انتشار:  1395-01-23 - 05:45 تعداد بازدید:  480
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دولت را در اقتصاد یاری دهیم

تحلیل

95 سالی متفاوت در اقتصاد ایران خواهد بود؛ این را ما که روزنامه‌نگاریم نمی‌گوییم، بلکه اعداد با ما سخن خواهند گفت. 95 آغاز خوبی خواهد داشت، تحریم‌ها برداشته شده و اقتصاد می‌رود که آرام آرام نفس بکشد.دولت برنامه ششم را در دستور کار دارد و از سویی بودجه‌ای که در پیش دارد، انقباضی‌تر از بودجه 94 است. برنامه دولت کاهش وابستگی به درآمد نفت است. نفس نفت در بازارهای جهانی همچنان رو به شمارش است. تغییرات مثبت آن آنچنان ناپایدار است که نمی‌تواند مبنای محکمی برای درآمدهای دولت در سالی که تازه آغاز شده، باشد. شاید این بهترین فرصت برای دولت است که از کابوس وابستگی به درآمدهای نفت که هر سال گریبان بودجه را می‌گرفت، رها شود.
تردیدی نیست که مهمترین چالش اقتصادی دولت در سال 95، رکود است، رکودی که در تاروپود اقتصاد ریشه دوانده است، با این حال فرصت‌های تازه‌ای پیش روی اقتصاد ایران قرار دارد. تحلیلگران سیاست بین‌الملل می‌گویند مهمترین رقیب اقتصادی همسایه، یعنی ترکیه احتمالاً درگیر جنگ داخلی خواهد شد. حتی اگر این اتفاق هم نیفتد، انفجارهای اخیر بر میزان ناامنی‌ها افزوده و می‌تواند اقتصاد این کشور را تحت شعاع قرار بدهد. این شرایط برای اقتصاد ایران، یک فرصت تاریخی است که نباید از دست برود.
به گزارش خبرآنلاین، یکی از شروط توسعه هر کشور، توانایی آن کشور در جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. در عین حال که باید توجه داشت، سرمایه جای امن می‌خواهد. می‌گویند، سرمایه ترسو است. حالا که تحریم‌ها برداشته شده، امنیت داخلی ایران می‌تواند ساحل امنی برای جذب سرمایه‌های خارجی باشد، اما امنیت به تنهایی شاید شرط لازم باشد، ولی شرط کافی نیست. تا فاصله‌ای که هیأت‌های خارجی به اطمینان کامل از امن بودن فضای سرمایه‌گذاری در ایران می‌رسند، دولت هم لازم است که در قوانین و مقررات اعم از مالیاتی و تضمیمن سود دوطرفه با سرمایه‌گذاران خارجی تجدید نظر کند.
بیش از یک دهه است که قانون جذب سرمایه خارجی تدوین شده است. دنیا روز به روز در حال تغییر است، خوب است قانونگذاران جدید برای تورمی که در قوانین و مقررات اقتصاد ایران وجود دارد، دولت را در جهت کمک به تولید و جذب سرمایه‌های خارجی یاری دهند. چه آنکه با منابع داخلی نه‌ تنها نمی‌توان عقب‌ماندگی‌های گذشته را جبران کرد، بلکه هماهنگ شدن با رشد اقتصاد جهانی محال می‌شود. فرصت‌ها همیشگی نیستند، همه باید دولت را در سال 95 یاری دهیم تا هم اقتصاد از رکود خارج شود و هم پیوندهای خود را با اقتصاد جهانی بیشتر کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com