اطلاع‌رساني، سنتي كه نزد مديران فراموش مي‌شود همدان پیام
 
 
يكشنبه - 6 خرداد 1397 - شماره 3203
 
امروز : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

Today : Mon, May 28, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75496 تاریخ انتشار:  1395-10-19 - 05:45 تعداد بازدید:  306
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اطلاع‌رساني، سنتي كه نزد مديران فراموش مي‌شود

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت
اطلاع‌رساني و گزارش عملكرد، اگر نگوييم تنها راه، بلكه يكي از راه‌هاي ممكن براي ارتباط مديران و مقام‌هاي اداري با مردم و افكار عمومي است. اگر اطلاع‌رساني و آگاهي عمومي نسبت به عملكرد يك سازمان نباشد، در واقع پرچم آن سازمان نيمه‌افراشته است و در نزد افكار عمومي چنين تلقي مي‌شود كه سازمان تعطيل يا كم‌كار و بيهوده است.
روابط عمومي‌ها نقش اصلي و تأثيرگذار در ارتباط دوسويه بين قشرهاي مردمي و به طور كلي افكار عمومي با سازمان و اداره متبوع خود را بر عهده دارند و اگر چنين نقش مهم در نزد روابط عمومي‌ها فراموش و يا ناديده گرفته شود، در واقع مدير آن سازمان فاقد چشم و گوش و يك بازوي قدرتمند اجرايي است. چنين روابط عمومي بود و نبودش فرقي ندارد و چه بهتر كه در مورد او تجديد نظر به عمل آيد. البته نبايد از حق بگذريم كه رسانه‌ها نيز در نوع ارتباط و مطالبه عملكرد از سوي سازمان‌ها و مسئولان مرتبط با آن بسيار مسئول و مؤثر هستند. و چنين مأموريت و وظيفه خطير توسط رسانه‌ها بايد با آگاهي و موقع‌شناسي صد درصد باشد. احتمال مي‌رود برخي ساده‌انگاري‌ها از سوي مديران و مسئولان ادارات و اين تصور خام كه آهسته برود و هميشه برود و از سويي نيز تندروي برخي رسانه‌ها به تدريج سنت پسنديده و كارآمد اطلاع‌رساني و تحرك متقابل بين ادارات و روابط عمومي‌ها با جامعه مطبوعاتي و رسانه را كمرنگ ساخته و مي‌رود تا اين قاعده توسعه‌آفرين اجتماعي يعني گزارش عملكردها، كم‌كم در بوته بيهودگي قرار بگيرد.
چه دوران پرفروغ و فضاي زنده‌اي حداقل تا قبل از دهه 90 در عرصه اطلاع‌رساني و خبري در همين استان همدان حاكم بود و به جرأت مي‌توان گفت علاقه و تعهد سازمان و ادارت براي ارتباط با مردم و تحرك رسانه‌ها كمترين فرصت استراحت براي خبرنگاران باقي نمي‌گذاشت. البته بحث كيفيت و خروجي چنين تعامل در اين نوشتار باقي است اما موضوع قابل دفاع و افتخار اين است كه اگر معدود مشكلات و ايرادهايي هم در كوران آنهمه تب‌وتاب اطلاع‌رساني و گزارش و خبر توسط خبرگزاري‌ها، مطبوعات و صداوسيما پيش مي‌آمد نسبت به هزاران خبر و گزارش ماهانه و سالانه‌اي كه توسط رسانه‌ها تهيه و منتشر مي‌شد، تقريباً هيچ و صفر بود، مگر اينكه بازتاب برخي گزارش‌ها دامن برخي سازمان‌ها و مديران مسأله‌دار را گرفته باشد، آن‌هم نتيجه عملكرد خود مديران بوده است؛ بنابراين عملكرد مثبت و كارآمد اگر هم با ناشي‌گري برخي رسانه نارسا بوده باشد، همه جا قابل دفاع و مايه سربلندي و موفقيت مديران مربوطه است و جاي قدرشناسي و رضايتمندي افكار عمومي و خداي دانا و بصير بوده و هست.
بازهم ياد آن همه مديران و مسئولان پركار ادارات و سازمان‌ها بخير كه در خوب بودن و برتر بودن با هم رقابت داشتند و همواره در سلوك و ارتباط با مطبوعات و رسانه پيشقدم مي‌بودند.
دنيا، دنياي ارتباطات و معرفي و پيشنهاد است و هر كه اجتناب كرد و دور ماند، چيزي عايدش نشد! 
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com