1399-04-141399-04-24bool(false) کاهش نسبی جمعیت، معلول تغییر نگرش‌های اجتماعی است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 24 تير 1399 - شماره 3801
 
امروز : سه شنبه ، 24 تير 1399

Today : Tue, July 14, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  93820 تاریخ انتشار:  1398-02-30 - 09:07 تعداد بازدید:  130
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کاهش نسبی جمعیت، معلول تغییر نگرش‌های اجتماعی است

نویسنده : مهدی ناصر‌نژاد

یادداشت


 نتایج سرشماری‌های جمعیت در سال‌های اخیر بیانگر شیب ملایم کاهش جمعیت در کشورمان می‌باشد. آخرین و تازه‌ترین سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 همدان در سراسر ایران برگزار شده است و این سرشماری در کل بیانگر کاهش حدود 33 هزار نفری جمعیت استان همدان در مقایسه با سرشماری قبلی در سال 1385 می‌باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز اخیراً آمار جمعیت استان همدان به جز شهرستان اسدآباد را بالغ بر یک میلیون و 625 هزار نفر اعلام کرده است.
به گفته دکتر رشید حیدری‌مقدم حدود 54 درصد جمعیت استان همدان، البته به جز جمیت شهرستان اسدآباد، بالای 30 سال سن دارند که این نسبت یعنی جمعیت استان همدان کم‌کمک رو به پیری می رود و گویا به قول معروف خودمان خبر نداریم!
از سویی دیگر به اتکای نتایج آماری سرشماری‌ها، همدان تنها استانی است که جمعیت آن رو به کاهش گذاشته است و بررسی دلیل کاهش جمعیتی استان همدان، در دستور کار اصلی مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی قرار گرفته چرا که کاهش جمعیت در ساختار اجتماعی یک جامعه، موضوع بسیار مهم و هشدار دهنده‌ای است که برای جهانیان نیز از مهم تلقی می‌شود.
به طور کلی کارشناسان بر این اعتقاد هستند که افزایش سن ازدواج در جامعه ایران و از سویی نیز کاهش درآمدهای عمومی و فقر اقتصادی از دلایل مهم و قابل تأمل در مسئله کاهش جمعیت یک کشور و یک استان می‌تواند باشد. اما آیا اول و آخر علت همین است و یا دلایل مهمتری هم دارد یا نه، به بررسی و مطالعه جامع و دقیق نیاز دارد که باید انجام شود و می‌تواند به بخش مهمی از وقت و بودجه مورد نیاز طرح‌های تحقیقاتی و مطالعاتی در دانشگاه‌های کشورمان را  خود اختصاص دهد!
البته بالا رفتن سن ازدواج و بیکاری جوان‌ها اگر دلیل اصلی کاهش  ازدواج و کاهش زاد و ولد در جامعه ایران نباشد، به طور قطع علت مهمی است که باید ریشه‌یابی و چاره‌جویی شود.
با این حال می‌توان تصور کرد و به این مهم نیز اندیشید که تغییر نگرش‌های فرهنگی نیز در کنار علت‌های اقتصادی عامل مهمی در ایجاد شیب ملایم  برای کاهش جمعیتی کشورمان می‌باشد.
تغییر نگرش فرهنگی در جامعه اسلامی یعنی اینکه، انگیزه‌های بچه‌داری و نوع بچه‌آوری نزد اغلب خانواده‌های ایرانی 180 درجه دگرگون شده است. خانواده ایرانی و مادر ایرانی در بین نسل‌های گذشته یک باور و ایمان قوی و قلبی داشتند و معتقد بودن، فرزند علاوه بر اینکه، عامل دوام و بقای یک ازدواج می‌باشد، موجب خیر و برکت خانه هم می‌شود و هر چه اولاد بیشتر، خیر و برکت هم بیشتر.
 حال درست یا غلط بودن چنین باور به خودی خود موضوعی است که می‌شود از چهار سوی و از دیدگاه‌های اجتماعی، علمی و اقتصادی و دینی به آن نگاه کرد و پرداخت، ولیکن چنین باوری در بین بسیاری خانواده‌ها و خانم‌های خانه و اساساً زوج‌های جوان و نسل امروزی کهنه شده و تصور می‌رود موجب انواع قید و بند و محدودیت‌ها برای زوج‌های جوان باشد! در حالی که اینچنین تفکرهای لوکس هیچ ارتباطی به اقتصاد جامعه هم ندارد. البته یک دلیل بسیار قابل دفاع هم زوج‌های جوان دارند و آن ترس از بچه‌داری به خاطر مشغله‌های کاری و اداری است و تغییر زندگی‌های سنتی به مدرن و در راستای آن جدا ماندن و دور شدن جوان‌ها از بزرگترهای خانواده و سمبل بزرگ آن یعنی آپارتمان‌نشینی به ترس از بچه‌داری و فرار از محدودیت آفرینی‌های فراوان آن دامن می‌زند، والا نمی‌توان دلیل بزرگ کاهش نسبی جمعیت در استان همدان را روند مهاجرت‌ها به خارج از استان دانست! چرا که استان همدان به همان نسب و رقم که مهاجر فرصت می‌باشد، از استان‌های همجوار، مهاجر پذیر هم به شمار می‌آید.
 بنا بر اعلام منابع مسئول، علت اصلی مهاجر فرصتی همدان همانا نرخ بالای بیکاری و ریسک سرمایه‌گذاری خرد و کلان در استان می‌باشد


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com