1399-08-291399-09-09bool(false) باز هم تماشای پس از صف‌شکنی! همدان پیام
 
 
يكشنبه - 9 آذر 1399 - شماره 3911
 
امروز : يكشنبه ، 9 آذر 1399

Today : Sun, November 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112853 تاریخ انتشار:  1399-08-06 - 09:29 تعداد بازدید:  56
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

باز هم تماشای پس از صف‌شکنی!

یادداشت


 1- استان همدان در توسعه، روزگار غریبی دارد، روزگاری که نشان می‌دهد توان این استان در مواقعی برای پیشبرد توسعه بیشتر از تمام استان‌های ایران بوده و همدان کارهایی را انجام داده که آن استان‌ها توان انجام این اقدامات را نداشته‌اند.
اما نگاهی به این روند نشان می‌دهد که همدان پس از انجام این اقدامات، به یکباره در ادامه مسیر دچار مشکل شده و نتوانسته کار را ادامه دهد و کار از دست استان همدان خارج و همدان تنها تماشاچی رویدادهای تأثیرگذاری شده که ابتدا از این استان آغاز شده و سپس در دیگر استان‌ها ادامه یافته است.

2- برای صف‌شکنی همدانی‌ها در اقدامات تأثیرگذار بر توسعه، اقدامات بسیاری را می‌توان برشمرد اما کارهای شاخصی مانند احیای جشنواره فیلم کودک و نوجوان، انتقال تیم پاس، برگزاری جشنواره حکمت سینوی، جشنواره ملی پویانمایی، مجمع سازمان جهانی گردشگری و تلاش برای راه‌اندازی دفتر منطقه‌ای یونسکو نمونه‌های روشنی از این وضعیت هستند.
همدانی‌ها در تمام این موارد صف‌شکن بوده‌اند و چنان خوب کار را انجام داده‌اند که رقابت استان‌ها برای خروج اقدام انجام شده از همدان و یا انجام اقدامی مشابه و پیگیری اقدامات از استان خود آغاز شده و معمولا هم آن استان‌ها، موفق بوده‌اند.

3- جشنواره فیلم کودک و نوجوان زمانی مورد تقاضای همدان برای میزبانی بود که چند سالی برگزار نشده و جشنواره‌ای تعطیل و رهاشده بود اما در همدان با همت همدانی‌ها احیا شد و چنان در توسعه تأثیرگذار نشان داد که به‌رغم وعده‌های تمام مسئولان مرتبط برای دائمی شدن این جشنواره برای همدان، جشنواره به اصفهان رفت تا در این استان پس از صف‌شکنی همدانی‌ها در احیای آن، به‌صورتی زنده و پویا ادامه حیات دهد. جشنواره پویانمایی نیز چنین سرنوشتی داشت و پس از آغاز خوب در همدان و وعده ماندگاری در استان، با بی‌وفایی به استانی دیگر رفت.

4- در این میان، میزبانی مجمع سازمان جهانی گردشگری به‌دلیل جایگاه بین‌المللی و تأثیر بسیار در گردشگری جهانی، برای همدان بسیار اهمیت داشت.
همدان توانست از میزبانی این مجمع نیز سربلند بیرون بیاید و گام مهمی در راستای بین‌المللی شدن گردشگری استان بردارد اما این آغاز خوب هم درنهایت به تماشای خوب امروز منجر شد تا امروز دستاوردهای این اجلاس که بهره‌مندی از آن حق همدان است، محل مانور استان‌های دیگر شود.

5- مجمع سازمان جهانی گردشگری در همدان دستاوردهایی چون، راه‌اندازی دفتر در ایران و برگزاری اجلاس بین‌المللی گردشگری روستایی در ایران را به ارمغان آورد.
 اما با اینکه، حداقل این 2 مصوبه حق همدان است و وعده راه‌اندازی دفتر و همچنین برگزاری اجلاس به همدان داده شده است، همدان باز به صفت تماشاچی برگشته تا هر دو دستاورد، محل رقابت دیگر استان‌ها شود!

6- شاید همدان قصد دارد همچنان صف‌شکن و پیشرو در توسعه برای دیگر استان‌ها باشد و اقدامات سخت و نیازمند تلاش و همت بسیار را انجام و پس از گذر از سختی، کار را به دیگر استان‌ها واگذار کند.
اما واقعیت این است که این روش به توسعه پایدار منجر نخواهد شد و تنها استان را مصداق استانی که برای توسعه دیگر استان‌ها هزینه داده و برای نقش‌آفرینی آنها در توسعه فرصت‌سازی می‌کند، معرفی خواهد کرد.

7- هنوز هم بسیاری بر این باورند که توسعه همدان در دفاع مقدس بیشتر از بسیاری از استان‌های کشور، از جنگ آسیب دیده است اما با تماشای مسئولان، پس از دفاع مقدس، استان موفق به بهره‌مندی از مزایای اعتبارات مناطق جنگی و آسیب‌دیده از جنگ برای سازندگی بیشتر و توسعه نشده است. درحالی‌که پشتیبانی از جنگ اجازه فکر کردن به توسعه در زمان دفاع مقدس را هم به استان نداده است.
صف‌شکنی و انجام کارهای بزرگ خوب است اما پیگیری این اقدامات و بهره‌مند کردن استان از نتایج آنها و بهره‌مندی توسعه استان از تداوم این اقدامات، لازمه توسعه‌های پایدار و متوازن است.
البته پیگیری، نیازمند مدیرانی است که برای کارهای بزرگ آماده فداکاری و ایثار و اقدام شبانه‌‌روزی باشند آنچنان که در میزبانی از مجمع سازمان جهانی گردشگری انجام شد و نتیجه داد، هرچند قدر مدیری که با عضویت شرکت علیصدر در سازمان جهانی گردشگری، این میزبانی و اجرای خوب آن را برای استان به ارمغان آورد، دانسته نشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com