1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) حقوق شهروندي آري يا نه؟ همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88554 تاریخ انتشار:  1397-10-17 - 09:59 تعداد بازدید:  69
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حقوق شهروندي آري يا نه؟

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت
 
 
 در قوانين مدني و عرف اجتماعي جاي هر چيزي و حقوق هر شهروندي معلوم و مشخص است و خلاف آن جرم و بزه شناخته مي‌شود. قوانين با مشارکت و سعي و سواد و دقت نظر شخصيت‌هاي خبره جامعه تدوين مي‌گردد و چون چنين قاعده‌اي متأثر از شرايط عمومي يک کشور و يک ملت شکل مي‌گيرد، چه بسا در برخي موارد دچار شرايط روز باشد و نارسايي‌هايي هم در عمل بروز کند که معمولاً در گذر زمان و متأثر از شرايط جديد ممکن است ترميم و اصلاح بگردد و هيچ ايرادي هم بر آن نيست.
حال چنانچه هر فردي در هر موقعيت اجتماعي بخواهد با نظر شخصي خود در قوانين ورود پيدا کند و به ميل خود تفسير غريبي از قانون بدهد، قطعاً به بن‌بست خواهد خورد و در هيچ محکمه‌اي حقي براي او قائل نمي‌شوند.
با اين حال جامعه پر است از آدم‌هايي که با سليقه و تفکر گوناگون خود به تمام ارگان‌ وصل مي‌شود و خيلي جاها هم گوشش به چيزي بدهکار نيست!
بديهي است اجراي قانون و مقررات اجتماعي و صلابت و قاطعيت مجريان قانون براي ايجاد نظم و انضباط در هر زمان مکان در نهايت براي احقاق حقوق شهروندان جامعه ايراني است و هيچ مرجع غير رسمي هم نمي‌تواند و اصولاً هم مجاز نيست تا در قامت يک مجري قانون در محيط خود ظهور کند و عمل نمايد.
بنابراين وظيفه سازمان‌ها و نهادها در اجرا و اعمال قانون و مقررات مشخص و مبرهن مي‌باشد و قشرهاي مردم نيز غير از اين انتظار ندارند.
توي خانه، هنگام خواب و استراحت يا در حال رانندگي در نقاط شلوغ شهري يا جاده‌هاي بياباني هستي که صداي پيامک گوشي همراه بلند مي‌شود و در هر شرايطي صاحب گوشي و شماره را وسوسه مي‌سازد تا پيامک را بخواند، چه بسا پيام مهمي باشد و او بايد در جريان امر قرار بگيرد، اما در کمال بهت و ناباوري و ناراحتي و غضب ملاحظه مي‌کني پيامک از فلان دکه يا مغازه تازه کاري رسيده است که مي‌گويد جنس خوب داريم و تا فرصت باقيست بشتابيد! يا يک شماره تماس مجهول برايت ارسال شده تا در يک فرصت حداکثر يک ساعته تماس بگيري و از آدرس و نحوه دريافت جايزه‌ات با خبر شوي و خلاصه اينکه 99 درصد پيامک‌هاي امروزي همين مطالب الکي و ارسال‌هاي غيرمجاز و غيرقانونيست که مسئولان محترم ارتباطات بارها و بارها وعده داده‌اند با عوامل پيامک‌هاي مزاحم برخورد مي‌شود و اعمال قانون مي‌گردد، وليکن تمام وعده‌ها در مرز حرف و شعار باقي مي‌ماند و مزاحمان هم جري‌تر مي‌شوند. پس چه شد حقوق شهروندي؟!
يا بي‌خبر از همه جا و غرق در افکار روزمره زندگي هستي و طول پياده‌رو را گز مي‌کني که ناغافل و بي‌خبر خودرويي که خيلي با عجله و حق به جانب قصد ورود يا خروج از کوچه و مسير فرعي را دارد، بيخ گوشت ظاهر مي‌شود و اگر هم به راهت ادامه دهي و عقب‌گرد ناگهاني نداشته باشي، سير فحش و بد و بيراه از طرف راننده محترم نثارت مي‌شود که مگر کوري و سر مي‌بري و حواست کجاست؟! يکي نيست به چنين رانندگان تازه به دوران رسيده و بي‌خبر از همه جا بگويد که اي بابا شما داريد وارد حريم پياده و پياده‌رو مي‌شويد و شما قصد ورود يا خروج از فرعي يا اصلي را داريد، وظيفه شماست که ايست کنيد و با کمال ادب و حوصله بايستيد تا پياده که چه بسا هم پيرمرد يا پيرزني خسته و ساک به دست باشد عبور کند آن وقت شما هم با احتياط و رعايت مقررات و نوبت ديگران بتازي و به ماشين‌سواريت ادامه دهي.
واقعاً چه مي‌شود حقوق شهروندي و کجايند مجريان دلسوز و مسئوليت پذير تا اعمال قانون نمايند؟!
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com