سر بی‌کلاه آموزش و پرورش همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 28 شهريور 1398 - شماره 3573
 
امروز : جمعه ، 29 شهريور 1398

Today : Fri, September 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  94652 تاریخ انتشار:  1398-03-20 - 08:20 تعداد بازدید:  71
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سر بی‌کلاه آموزش و پرورش

نویسنده : فیض‌ا... مظفرپور

یادداشت


 دومین شوک سنگین به آموزش و پرورش کشور وارد شده است. حدود دو هفته پیش موضوع قتل همسر دوم محمدعلی نجفی وزیر اسبق آموزش و پرورش اتفاق افتاد و فضای رسانه‌ای کشور را به خود معطوف نمود. از طرفی نیز چون پای یک وزیر در ماجرا دخیل بود. فرهنگیان کشور را مورد تأثیر قرار داد و موجبات تأثر و تعجب آنان را فراهم ساخت و نگرانی از این بابت بیشتر می‌شد که خشونت‌های خانوادگی در سطح کشور در حال افزایش است و ممکن است پای مسئولین رده بالای را نیز به میان بکشد. محمدعلی نجفی وزیر اسبق آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور مرتکب قتل شد و باقی ماجرا.
اما در شرایطی که مدارس کشور در حال آماده‌سازی برای آغاز سال جدید تحصیلی در مهرماه آینده و مشغول ثبت نام دانش‌آموزان بودند و فرهنگیان کشور امیدوار به برآورده شدن بخشی از مطالبات شغلی از قبیل ارتقاء جایگاه معلمان با اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان و نیز پرداخت بخشی از مطالبات مالی فرهنگیان شاغل و بازنشسته از دولت بودند و وزیر قول بستن پرونده مطالبات فرهنگیان در سال 98 را داده بود. به یکباره خبر استعفای وزیر آموزش و پرورش و پذیرش آن از طرف دولت در روزهای تعطیلات عید فطر شوک دوم را به بدنه آموزش و پرورش کشور وارد کرد. آموزش و پرورش که علی‌رغم آنکه طبق سیاست‌های کلی سند تحول بنیادین ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری نهادی حاکمیتی بوده و همگان در قبال آن مسئولیت دارند. نه تنها مشکلات خود را حل نشده می‌بیند بلکه با استعفای بالاترین مقام وزارتخانه (وزیر) آنهم در شرایط کنونی که فصل ثبت‌نام دانش‌آموزان و ساماندهی معلمان است کور سوی امید به پیشرفت‌ها در این وزارتخانه را کور می‌کند و نشان می‌دهد که آموزش و پرورش در کشور هنوز جایگاه‌ واقعی خود را بین مجلس و دولت و بسیاری از نهادهای دیگر پیدا نکرده است. و بی‌توجهی به این کارخانه انسان‌سازی که اصل تولید سرمایه ملی (نیروی انسانی) در آن اتفاق می‌افتد همچنان مظلوم است. با رفتن محمد بطحایی که هم از طرف فرهنگیان و هم مجلس و دولت تحت فشار بود. باز هم سر این وزارتخانه عریض و طویل بی‌کلاه ماند و آن هم در سالی  که سال انتخابات است و از حساسیت خاصی برخوردار است. و اتفاقاً همین انتخابات بهترین بهانه برای استعفای وزیر و پذیرش استعفایش شد.
در شرایطی که محمد بطحایی در خصوص مطالبات فرهنگیان که حدود 160 میلیارد تومان می‌باشد و اجرای رتبه بندی معلمان مصر بود و از هیأت دولت و برنامه بودجه انتظار تأمین هزینه‌های این دو مورد را داشت. دولتی‌ها با خواسته‌ وی موافقت نکردند. و در مجلس نیز طرح استیضاح وزیر دوباره به جریان افتاده بود که یکی از دلایل استیضاح نیز همین اجرا نکردن طرح رتبه‌بندی و پرداخت نشدن مطالبات فرهنگیان بود. از طرفی نیز وزیری که قرار بود شاخ غول کنکور را بشکند غول‌های پشت صحنه کنکور زمین خورد و سرش شکست.
حواشی اتفاق افتاده در مدارس کشور نیز در ماه‌های گذشته وزیر نه چندان توانمند را تحت شدیدترین انتقادها از طرف نهادهای دینی قرار داده بود. موضوعاتی از قبیل اجرای سند 30/20 و اجرای برنامه‌های صبحگاهی با موسیقی‌های آن طرف آبی همه و همه دست به دست هم داده و وزیر را وادار به استعفا نمودند.
و دولت نیز برای اینکه تلخی این استعفا را کم نموده و عذر وزیر را موجه جلوه دهد. درست در فاصله زمانی استعفای مدیران برای شرکت در انتخابات خبر استعفا و پذیرش آن را در ایام تعطیل اعلام کرد. این در حالیست که به گفته محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس محمد بطحایی اوایل هفته گذشته در پی مخالفت دولت و برنامه بودجه با تأمین اعتبار طرح رتبه‌بندی و مطالبات معوق فرهنگیان شاغل و بازنشسته مخالفت کرده بود، استعفا کرد.
و ربط دادن این استعفا به استعفای مدیران و شرکت در انتخابات چندان برای افکار عمومی قابل پذیرش نیست و همانگونه که یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس در توئیتی کنایه‌آمیز گفته آقای وزیر حداقل طوری استعفا می‌کردی که احتمال رأی‌آوری بیشتری ایجاد می‌شد.
اولاً وزیر جایگاه و اختیارات بیشتری از یک نماینده دارد آن هم در شرایطی که هنوز 5/2 سال از عمر دولت فعلی باقی مانده است پس استعفا از یک سمت نقد و بالاتر برای شرکت در انتخابات که نتیجه آن مشخص نبوده و در صورت رأی آوردن نیز باید صبر کنی تا دوره مجلس فعلی تمام شود چندان توجیه مناسبی نیست ضمن اینکه احتمال رأی آوری افراد هم معلوم نیست.
هر چه که هست دود استعفای وزیر آموزش و پرورش در شرایط فعلی بیش از همه به چشم فرهنگیان و دانش‌آموزان کشور خواهد رفت و با انتخاب سرپرست برای این وزارتخانه که اختیار بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها را ندارد مشکلات این بخش را افزایش خواهد داد. مگر آنکه مجلس و دولت تدبیر شایسته برای جبران این نقیصه بیندیشند و با انتخابی وزیری کارآمد و قوی که مورد حمایت کامل مجلس و دولت و سایر نهادهای حکومتی باشد ،مشکلات پیش آمده را در سریعترین زمان ممکن برطرف کنند. انشاءا...


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com