فرهنگ‌سازي با جیب شخصی نمی‌شود همدان پیام
 
 
دوشنبه - 28 اسفند 1396 - شماره 3161
 
امروز : چهارشنبه ، 1 فروردين 1397

Today : Wed, March 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  81079 تاریخ انتشار:  1396-05-22 - 05:46 تعداد بازدید:  75
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرهنگ‌سازي با جیب شخصی نمی‌شود

یادداشت

واكنش‌ها به مراسم "روز خبرنگار" 1396 همچنان ادامه دارد. در فضاي مجازي اين روزها فرصتي دست داده است تا رسانه‌اي‌ها ديدگاه خود را در اين زمينه ارائه دهند و اين از خير و بركت‌هايي است كه موجب شده است بسياري از رسانه‌اي‌ها كه براي مباحثه در زمينه مسائل صنفي و حرفه‌اي خود سكوت كرده بودند، چند روزي به اين موضوع بپردازند. اين همان موضوعي است كه در استان همدان و جامعه رسانه‌اي شكل نگرفته و مدت‌هاست شاهد برگزاري جلسات بين اهالي رسانه به منظور حل مسائل كاري نيستيم.
پس از آنكه مراسم گراميداشت روز خبرنگار در استان همدان به پايان رسيد، استاد قاضي‌زاده به عنوان پيشكسوت روزنامه‌نگاري كارگاهي يك‌روزه را تشكيل داد كه با طرح برخي نقطه نظرات در راستاي حرفه خبرنگاري مواردي را عنوان كرد كه جاي تقدير دارد. اما برخي نصايح ايشان گويا از سوي برخي به صورت وارونه جلوه داده شد و گويا برخي به دنبال بهره‌برداري فردي از اين چنين سخناني بودند.
زماني كه ايشان از عشق و علاقه سخن گفتند و نكاتي را از زبان علمي مبني بر داشتن انگيزه براي انجام كار به زبان آوردند، مواردي در زمينه فضاي مجازي بيان شد. در عجبم از اينكه استادي كه در كلاس درس و كتاب‌هايش خبر را رويداد عيني و واقعي تعريف مي‌كند اما وقتي به واقعيت زندگي خبرنگاران مي‌رسد دنياي مجازي را مطرح مي‌كند و از عشق و حال و عاطفه سخن مي‌گويد. مگر نه آنكه استاد گزارشگري تأكيد دارد عواطف شخصي نبايد در كار خبري وارد شود. به واقع چرا فردي كه 10 سال براي اثبات يك موضوع وقت مي‌گذارد اما يك قدم براي دفاع از حقوق صنفی قدم برنداشته است. اينجاست كه بايد گفت؛ عشق و ديوانگي در كار خبري تمام شد حالا خبرنگاري يك شغل است براي دفاع از اين شغل چه كرد‌ه‌ايم؟ آيا غير از اين است كه خبرنگاري كه نتواند از حق خودش دفاع كند از حق ديگران هم نخواهد توانست كه دفاع كند. در ميان موارد مطرح شده از سوي خبرنگاران، از خواسته‌هاي اين افراد اين است كه از مسئولان و دستگاه‌هاي دولتي توجه به شأن و جايگاه آنان مي‌باشد و مورد ديگر خواسته‌ها اينكه درآمدهاشان پايين‌تر از آن چيزي است كه هزينه‌هاي زندگي امروز را دربر دارد. در اين زمينه هم بنا بر قانون اعطاي حقوق و مزايا و پيگيري مسائل بيمه‌اي بر عهده كارفرمايان يا مديران رسانه‌اي است، موضوعي كه برخي مديران و تصميم‌گيران با انداختن توپ به زمين مديرمسئول‌هاي رسانه‌ها تلاش مي‌كنند خود را تبرئه كنند. مديران ارشد با مشورت گرفتن از برخي خبرنگاران و فعالان رسانه‌اي به راه‌هايي گريز مي‌زنند تا خود را از بايدهايي كه مي‌تواند در راستاي حمايت از رسانه‌ها باشد، تبرئه كنند. اما نكته‌اي كه حايز اهميت است اين است كه بر اساس قوانين مطبوعات و عرف جهاني رسانه‌ها، هيچ وظيفه‌اي مبني بر انتشار اخبار مربوط به عملكرد مديران دولتي ندارند؛ چراكه هر آنچه هم انجام مي‌شود جزيي از وظايف حوزه‌هاي مسئوليتشان است و موظف هستند به ولي‌نعمتان خود كه همان مردم هستند گزارش دهند.
اينكه رسانه‌ها ابزار اطلاع‌رساني هستند درست و اما اينكه دستگاه‌ها و مديران براي انتشار مواردي از عملكرد هايشان بايد از محل اعتبارات هزينه‌هايي پرداخت كنند تا سهم حمايت جامعه رسانه با اعتبارات فرهنگي اعطا شود هم درست است. اما نكته غلط برمي‌گردد به تفكر نادرستي مبني بر اينكه در جامعه براي هزينه‌هاي فرهنگي باید از جیب شخصی هزینه کرد.  فرهنگ‌سازي وظيفه همگان است پس سهم هر كس بايد به درستي مشخص شود و بابت آن هزينه‌هايي بايد پرداخت شود. اين تفكر كه كار فرهنگي پول ندارد، اشتباه است؛ چراكه در كار فرهنگي برخي نمي‌خواهند هزينه‌هاي مشخص را بپردازند؛ چراكه واقف نيستند كه كار فرهنگي يعني چه؟ تلاشي كه مديران براي دفاع از عملكرد خود و ندادن سهم براي فرهنگ‌سازي مي‌كنند توپي است كه به زمين ديگران انداخته است. فقط کافی است دولتی‌ها اعتبارات فرهنگی را درست هزینه کنند باقی پیشکش!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com