هوشیاری در برابر وضعیت فوق قرمز قم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 6 آذر 1399 - شماره 3909
 
امروز : جمعه ، 7 آذر 1399

Today : Fri, November 27, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111706 تاریخ انتشار:  1399-06-23 - 08:40 تعداد بازدید:  51
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

هوشیاری در برابر وضعیت فوق قرمز قم

یادداشت


 ۱- کرونا پس از ورود به ایران 2 مرحله پیک را تاکنون تجربه کرده است، مرحله نخست آن که همزمان با ورود آن و ناآشنایی با ویروس بود و شرایط سختی را بر کشور حاکم کرد و مرحله دوم آنکه نتیجه خروج از برخی محدودیت‌ها و تصمیم به بازگشایی تا اجباری شدن ماسک بود.
اما اکنون به زعم برخی دست‌اندرکاران نشانه‌هایی از آغاز پیک جدید در برخی استان‌ها مشاهده شده است.

۲- رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم پنجشنبه هفته گذشته اعلام کرده؛ هم‌اکنون 2 هفته پس از تعطیلات، تجمعات و مسافرت‌ها پیک جدیدی را مشاهده می‌کنیم و از روز چهارشنبه ۱۹ شهریور باید قم را در وضعیت فراتر از قرمز لحاظ کنیم.
وی تعداد افراد مشکوک به کرونا که در چهارشنبه هفته گذشته بستری شده‌اند را ۹۲ نفر اعلام کرده است که رقم جدیدی از تعداد بستری‌ها در شرایط پس از اجباری شدن ماسک در یک استان است.

۳- در این شرایط همچنان مهم‌ترین توصیه مسئولان بهداشت و درمان به مردم شرکت نکردن در تجمعات و استفاده از ماسک و نیز توصیه غیررسمی مبنی بر غیرحضوری کردن آموزش در مدارس است.
توصیه‌هایی که نشان می‌دهد مقابله با این بیماری همچنان در مرحله پیشگیری است و تلاش‌ها برای کشف دارو و ساخت واکسن و درمان آن همچنان با زمان نامشخص نتیجه‌دهی ادامه دارد.

۴- تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان تا صبح شنبه (۲۲ شهریور) از مرز ۲۸ میلیون و ۶۵۹ هزار نفر عبور کرده و تعداد قربانیان این ویروس نیز از ۹۱۹ هزار نفر فراتر رفته است.
ایران از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ با حدود ۳۸۰ هزار نفر هم‌اکنون در رده دوازدهم جهان قرار دارد.
آماری که با معیارهای سازمان بهداشت جهانی جمع‌آوری می‌شود و برخی کشورها مانند آمریکا دلیل تعداد بالای مبتلایان در کشور خود را انجام بیشتر آزمایش و همچنین بی‌صداقتی کشورهایی مانند چین در ارائه آمار واقعی اعلام می‌کنند.

۵- درباره نخستین استانی که کرونا به آن وارد شد، اختلاف نظر وجود دارد اما 2 استان گیلان و قم از نخستین استان‌هایی بودند که مبتلایان به کرونا در آن مشاهده و تعداد آنها افزایش یافت.
در استان همدان نخستین موارد ابتلا در افرادی مشاهده شد که سفر خارج از استان و به این 2 استان داشتند و به همین دلیل حساسیت‌هایی نیز نسبت به افرادی که به این استان‌ها رفت‌وآمد می‌کنند یا از این استان‌ها به همدان سفر می‌کنند، در ابتدا شکل گرفت.

۶- کرونا اکنون خود را به همه ایران رسانده و همه استان‌ها با شدت متفاوت با این پدیده جدید تهدیدکننده حیات و سلامتی درگیر هستند و در این راه تلاش کادر درمان، پزشکان و پرستاران از دید مردم پنهان نمانده و مردم در کنار قدردانی از درگیران خط مقدم مقابله کرونا، با کمک همدلانه و مؤمنانه برای گذر از این شرایط به هم کمک می‌کنند.
اما در این میان، توجه به وضعیت همسایگان و استان‌های نردیک و میزان تأثیرپذیری از آنها برای برنامه‌ریزی‌های هوشیارانه بعدی و بهبود وضعیت استان ضروری است.

۷- نزدیکی همدان به قم، مذهبی بودن، رفت‌وآمد و خویشاوندی مردم همدان به‌ویژه برخی مناطق استان با قمی‌ها و عادی انگاری کرونا از سوی برخی، از جمله دلایلی است که می‌تواند وضعیت استان را متأثر از قم به وضعیتی دیگر و نگران‌کننده نزدیک کند.
به همین دلیل در شرایطی که وزارت بهداشت قرنطینه را کاری بیهوده می‌داند و خبری هم از بازگشت محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها با عزم دولت در بازگشایی مدارس و... نیست، اکنون تنها رعایت توصیه‌های 3 گانه پیشگیری مبنی بر زدن ماسک، رعایت فاصله و شستن دست‌ها و همچنین توصیه‌هایی چون حضور نیافتن در تجمعات و ممانعت از سفر در دسترس همگان برای کمک به مهار کرونا و قطع زنجیره انتقال ویروس است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com